Mapa Gabonu – kde leží Gabon?

1036

Gabon je západoafrickou zemí, která určitě nepatří mezi nejznámější státní útvary ani v Africe, ani ve světě. Proto ji určitě nelze považovat za turisticky atraktivní destinaci. Jenže pokud vás zajímá africká příroda, právě Gabon představuje velmi zajímavé místo k návštěvě. Nacházejí se zde totiž rozsáhlé deštné pralesy, které pokrývají více než tři čtvrtiny země a lze tu spatřit pestrou faunu a flóru, a to včetně ohrožených druhů goril.

Za zmínku stojí především park Lekedi, jenž na mapě naleznete u města Bacoumba a tvoří jej savana a deštný prales, ve kterém žijí právě gorily. V Gabonu je možné navštívit také stovky jeskyní. Za zmínku však jistě stojí i některá větší města jako Libreville. Musíme ovšem doplnit, že i přes poměrně vysokou životní úroveň je tu poměrně velká pouliční kriminalita, takže turisté by se měli mít na pozoru.

Kde leží Gabon – poloha a základní geografické informace o Gabonu

Gabon, který získal nezávislost v roce 1960, se nachází u Guinejského zálivu, jednoho z největších zálivů světa. Souřadnice Gabonu jsou 0°41’0° jižní šířky a 11°30′ východní délky. Gabon se dělí na 9 provincií a 50 departmentů a sousedí se třemi dalšími zeměmi.

Sousední země

  • Republika Kongo
  • Kamerun
  • Rovníková Guinea

Gabon disponuje rozlohou 267 667 km2. Ovšem vzhledem k velice nízké hustotě zalidnění, která patří k nejnižším na světě, zde pouze žijí pouze necelé 2 miliony obyvatel. Hlavním městem Gabonu je již zmíněné Libreville, jež se nachází přímo na pobřeží Atlantského oceánu. Lepší podmínky k životu se nacházejí právě v pobřežní nížině, kde se také vlévá nejdůležitější řeka země Ogooué do Guinejského zálivu.

Směrem do vnitrozemí se však krajina vyvyšuje. Na severu od řeky Ogooué se rozkládá vysočina Monts de Cristal, na jihu potom pohoří Massif du Chaillu. Potíže ovšem nastávají s určením nejvyššího gabonského vrcholu. Některé zdroje totiž uvádějí Mont Iboundji, která měří 1 575 m. Data z programu SRTM ovšem tento údaj zpochybňují, a tak bývá často uváděna i Mont Bengoué, jejíž vrchol se ovšem nalézá pouze ve výšce 1 070 m. n. m.

Předchozí článekMapa Ghany – kde leží Ghana?
Další článekMapa Grenady – kde leží Grenada?