Mapa Džibutska – kde leží Džibutsko?

1172

Džibutsko je menším státem na východě Afrického kontinentu. Leží přitom v tzv. Africkém rohu a má poměrně strategickou polohu. Nachází se totiž u průlivu Bab-al-Mandab, který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem, který je součástí Arabského moře v Indickém oceánu. Země je navíc ještě výrazně rozdělena jiným zálivem, jenž se nazývá Tadžura.

Džibutsko disponuje díky poloze u moře velkým množstvím pláží a turisté jsou přitahováni i korálovými útesy (především v souostroví Les Sept Fréres). Ačkoli většinu území Džibutska pokrývá poušť, určitě zaujme i vnitrozemská příroda, a to hlavně v Národním parku Forêt du Day. Navíc si zde mohou přijít na své milovníci jezer, horské turistiky a městského života. I přes poměrně nestabilní bezpečnostní situaci na východě Afriky, tedy Džibutsko za návštěvu určitě stojí.

Kde leží Džibutsko – poloha a základní geografické informace o Džibutsku

Džibutsko, ve kterém dnes naprostá většina obyvatel vyznává islám, mělo díky svým geografickým podmínkám strategickou polohu vždy. Nezávislost na Francii tak získalo poměrně pozdě, totiž v roce 1977. V centrální části Džibutska se rozkládají písčité sníženiny, na jihu dominuje čedičové plató a na severu se nacházejí Danakilské vrchy. Souřadnice země jsou 11°48′ severní šířky a 42°26′ východní délky a ta sousedí pouze se třemi dalšími státy.

Sousední země

  • Eritrea
  • Somálsko
  • Etiopie

Džibutsko má rozlohu pouze 23 200 km2, což z něj činí osmý nejmenší stát Afriky. Žije zde také jen přes 942 000 obyvatel. Hlavním městem země je Džíbútí, které se nachází na východě a patří k hlavním cílům turistů. Arabské a koloniální stavby zde totiž vytvářejí zajímavou atmosféru. Dalším městem, které turisté často navštěvují, je Tadžura (nejstarší město v zemi).

K hlavním geografickým dominantám Džibtuska patří jezero Assal, které má své místo mezi nejslanějšími místy na Zemi a dokonce je nejnižším bodem celého afrického kontinentu (nachází se 157 m pod hladinou moře). Dalšími výraznými body Džibutska jsou pohoří Goda, v němž se nalézá nejposvátnější místo zdejších muslimů, totiž hrobka Šeicha Abua Jazída, a stratovulkán Moussa Ali. To je nejvyšší bod země (2 021 m n. m.).

Předchozí článekMapa Ekvádoru – kde leží Ekvádor?
Další článekMapa Ghany – kde leží Ghana?