Mapa Gambie – kde leží Gambie?

833

Gambie je malý pobřežní stát v západní Africe. Ačkoli zdejší bezpečnostní situace  není ideální, v rámci afrického kontinentu nepatří ani zdaleka k nejhorším. To je dobrou zprávou pro turisty, kteří sem míří především za krásnou přírodou. Tu lze obdivovat v několik národních parcích (Kiang West, Niumi/Sine Saloum či Gambia River) a zajímavou je i přírodní rezervace Abuko, kterou tvoří deštný prales, v němž žijí různé druhy zvěře včetně opic.

Součástí Gambie je park na stejnojmenné řece. Na ní se přitom nachází i Jamesův ostrov, kterému dominuje mnoho pozůstatku původního evropsko-afrického setkání. Za zmínku navíc nepochybně stojí i tajemné kamenné kruhy Senegambie. Na místě se nachází 93 kruhů z kamene a tvoří jej i pohřební mohyly, které vznikaly mezi 3. století př. Kr. a 16. stoletím. Jedná se o příklad kontinuity ve vnímání posvátnosti krajiny.

Kde leží Gambie – poloha a základní geografické informace o Gambii

Gambie, která leží na pobřeží Atlantského oceánu, je z převážné části tvořena aluviální nížinou. Jde vlastně o úzký pás země, jejž vymezili kolonizátoři na obou březích řeky Gambie, kolem které lze pozorovat les a močály. Západoafrická země, jež získala nezávislost na Velké Británii v roce 1965, se nachází na souřadnicích 13°30′ severní šířky a 15°30′ západní délky. Z administrativního hlediska se člení na 5 krajů (Lower River, Central River, North Bank, Upper River a Western).

Sousední země:

  • Senegal

Gambie má rozlohu pouze 11295 km2. Pokud nebudeme počítat ostrovní země, které náleží k africkému kontinentu jako např. Kapverdy, jde o nejmenší stát Afriky. Na druhou stranu zde žije přes 2 miliony obyvatel, což z ní nejméně lidnatou zemi nečiní. Hlavním městem je Banjul, největší je nicméně Serekunda. Banjul se každopádně nachází na ostrově Panny Marie, tedy v místě, kde se řeka Gambie vlévá do Atlantského oceánu.

Řeka Gambie je z geografického hlediska jednoznačně nejdůležitějším prvkem země, která se podle ní i jmenuje. Jedná se totiž o důležitou západoafrickou vodní plochu, jež disponuje celkovou délkou 1 120 km. Gambie není v žádném případě hornatou zemí. Vždyť nejvyšším bodem země je bezejmenné místo, které se nachází na severovýchodě u hranic se Senegalem a měří pouhých 53 m.

Předchozí článekMapa Haiti – kde leží Haiti?
Další článekMapa Francie – kde leží Francie?