Mapa Eritreje – kde leží Eritrea?

2641

Eritrea je státem, který leží v Africkém rohu, tedy na východě „černého“ kontinentu. Jedná se přitom o jeden z nejmladších států Afriky, neboť vznikl teprve 24. května 1993, kdy získal nezávislost na Etiopii. Velmi chudá země disponuje rozličnými podmínkami k životu. Zatímco na výše položených místech ve vnitrozemí panují běžné teploty, v pobřežní nížině dosahují teploty někdy  50 °C.

Ačkoli Eritrea zřejmě nikdy nebude nejoblíbenější turistickou destinací, některá místa za návštěvu určitě stojí. Z přírodních krás můžeme jmenovat korálové útesy u ostrova Dahlak Kabir. K Eritreji totiž patří velké množství ostrovů v Rudém moři. Zmínit ovšem musíme ovšem i díla lidských rukou, a to především náboženské stavby. Mezi nejoblíbenější patří mešity Al Khulafa al Rashidin v Asmaře a Sheikh Hamal v Massavě.

Kde leží Eritrea – poloha a základní geografické informace o Eritreji

Eritreu, jež nemá žádný oficiální jazyk, tvoří pobřežní nížina, jejíž součástí je i Danakilská proláklina, tedy jedno z nejsušších míst na světě, kde téměř neprší. Dále do vnitrozemí se krajina zvedá, ovšem směrem na západ se opět snižuje. Země se administrativně člení do šesti oblastí, které se nazývají zobatat. Souřadnice země jsou 15°29′ severní šířky a 38°15′ východní délky. Sousedí přitom se třemi dalšími africkými zeměmi.

Sousední země

  • Etiopie
  • Súdán
  • Džibutsko

Eritrea má celkovou rozlohu 124 400 km2, což ji v rámci Afriky dává status menší země. Na tomto území žije kolem 5 milionů obyvatel, takže Eritrejců je zhruba poloviční množství než Čechů. Hlavním městem Eritreje je Asmara, která se nachází ve východní části země. Nachází se zde přitom nejen výše zmíněná mešita, ale město, které založili italští kolonisté, je díky své architektuře od roku 2017 na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jak už jsme zmínili, Eritrea je velmi suchou zemí. Jediný stálý tok tohoto východoafrického státu se nazývá Tekeze a jeho dolní tok tvoří hranici s Etiopií. Ostatní řeky se tvoří jen v období dešťů. Z vodních ploch pak stojí za zmínku i kráterové jezero Badda. Nejvyšším vrcholem země je hora Soira, jež se nachází v Eritrejské vysočině a měří 3 018 m.

Předchozí článekMapa Čadu – kde leží Čad?
Další článekMapa Ekvádoru – kde leží Ekvádor?