Mapa Ekvádoru – kde leží Ekvádor?

2539

Ekvádor je státem v Jižní Americe, jenž se rozkládá na severozápadě kontinentu a jeho břehy omývají vody Tichého oceánu. Tato prezidentská republika láká každoročně velké množství turistů, nabízí totiž řadu rozličných zážitků. Nejenže lze relaxovat v místních plážových resortech, ale nudit se nebudou ani příznivci vysokohorské turistiky, neboť v zemi se nachází mnoho vulkánů. Navíc se zde nalézají i amazonské deštné pralesy.

Rozmanitou ekvádorskou přírodu lze pozorovat především v Národním parku Sangay. V Ekvádoru se je ale možné seznámit také s domorodou indiánskou kulturou, neboť tu stále žije řada původních obyvatel. Součástí země je navíc souostroví Galapágy. Zdejší jedinečná fauna byla značnou inspirací pro evoluční teorii Charlese Darwina, který zde strávil pět týdnů, a prohlédnout si ji lze i dodnes.

Kde leží Ekvádor – poloha a základní geografické informace o Ekvádoru

Ekvádor se nachází na rovníku – jeho souřadnice jsou 0°40′ jižní šířky a 90°33′ západní délky. Samotné slovo Ecuador ostatně ve španělštině znamená „rovník“. Zemi tvoří 24 provincií, ale opravdu rozmanitá je geograficky. Členěna bývá na pobřežní pás, horský pás And a východní pás, jejž tvoří okraj Amazonské nížiny. Galapážské ostrovy se potom nacházejí zhruba 1 000 km západně. Ekvádor sousedí pouze se dvěma dalšími jihoamerickými zeměmi.

Sousední země:

  • Kolumbie
  • Peru

Ekvádor se může pyšnit rozlohou 283 561 km2, takže je zhruba 3,5× větší než Česká republika. V počtu obyvatel ovšem už tak velký rozdíl není, neboť tu žije 16,4 milionu lidí. Hlavním městem země je Quito, které určitě patří k turisticky nejatraktivnějším místům. Město se nalézá na severu země, a to konkrétně na východním svahu aktivního stratovulkánu Pichincha, jenž disponuje výškou 4 794 m.

Co se týče dalších vrcholů, za zmínku rozhodně stojí jedna z celosvětově nejaktivnějších sopek, totiž Cotopaxi s výškou 5 897 m n. m., a nejvyšší vrchol země, kterým je vyhaslé Chimborazo (6 310 m n. m.). Vulkánů se přitom týká i nejzajímavější vodná plocha v Ekvádoru, kterou je laguna Quilotoa, jež se nachází v kráteru stejného jména.

Předchozí článekMapa Eritreje – kde leží Eritrea?
Další článekMapa Džibutska – kde leží Džibutsko?