Mapa Čadu – kde leží Čad?

0
312

Čad (Čadská republika) je státem ve střední Africe, který leží převážně v poušti. Z ekonomického hlediska se jedná o jednu z nejchudších zemí světa, na druhou stranu se situace začíná zlepšovat (zejména díky nálezu ropy). Přesto by se mohlo zdát, že pro turisty nejde o zemi zaslíbenou. To ovšem není tak úplně pravda, protože za návštěvu určitě stojí, a to z několika důvodů.

Suché podnebí a obtížné cestování sice pro cestu do Čadu příliš nehovoří, hlavní ale je, že na návštěvníky ze zahraničí čeká autentická Afrika. Prohlédnout si lze tradiční vesnice, setkat se můžete s nomády a poznat lze i krásnou zeleň a divoká zvířata (v tomto ohledu stojí za zmínku především Národní park Zakouma na jihu země). Pro všechny dobrodruhy tedy může být Čad pravou výzvou.

Kde leží Čad – poloha a základní geografické informace o Čadu

Čad leží v oblasti Sahary (největší poušť světa) a Sahelu (území oddělující Saharu od tropických pralesů). Země, jejíž souřadnice jsou 15°28′ severní šířky a 19°24′ východní délky, se člení na tři hlavní oblasti. Na severu a v centrální části se rozkládá poušť a suché planiny a nachází se tu i náhorní plošina Ennedi. Ta má díky nezvyklým tvarům zdejších pískovců dokonce místo na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na severozápadě Čadu se naopak vyskytují hory a na jihu lze navštívit především rozsáhlé nížiny.

Sousední země:

  • Libye
  • Súdán
  • Středoafrická republika
  • Kamerun
  • Niger
  • Nigérie

Čad disponuje celkovou rozlohou 1 284 000 km2, což z něj činí pátou nejrozlehlejší zemi v Africe. Na této ploše ovšem vzhledem k nehostinným podmínkám žije pouze přes 13,5 milionu obyvatel. Hlavním a největším městem středoafrického státu, který získal nezávislost v roce 1960, je N’Djamena. Ta leží na západě u soutoku Šari a Logone, což jsou nejvýznamnější řeky země.

Hlavní vodní plochou je ovšem Čadské jezero, které leží také v Nigeru, Nigérii a Kamerunu. Jedná se o důležitý zdroj vody pro miliony lidí, takže je nepříjemnou skutečností, že se vodní plocha neustále zmenšuje, a to díky klimatickým změnám a zvýšené spotřebě vody. Co se týče pohoří, nejvyšším vrcholem Čadu je vulkán Emi Koussi, jenž se „vytáhl“ do výšky 3 415 m.

Sdílejte

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here