Mapa Demokratické republiky Kongo – kde leží?

1155

Demokratická republika Kongo je zemí ve střední Africe. Aktuální bezpečnostní situace turismu příliš nenahrává, protože v zemi operují ozbrojené skupiny a navíc zde panuje poměrně vysoká kriminalita. Na druhou stranu se tu nachází druhý největší deštný prales na světě, neboť rozlehlejší je pouze prales v Amazonii. Návštěvníci ze zahraničí tedy mohou v Demokratické republice Kongo obdivovat především divokou africkou přírodu.

Není náhoda, že nejlepší turistické lokality představují národní parky. Jedná se např. o Národní park Salonga, což je největší národní park tropického pralesa v Africe. NP Virunga a Garamba pak zahrnují mj. i savany a pestré druhy zvířat. Navštívit je možné rovněž Národní park Kahuzi-Biega se dvěma sopkami, případně přírodní rezervaci Okapi, v níž žijí ohrožené druhy primátů a ptáků, stejně jako nomádští pygmejové kmenů Mbuti a Efe.

Kde leží Demokratická republika Kongo – poloha a základní geografické informace o Kongo DR

Demokratickou republiku Kongo tvoří především Konžská pánev, která se rozkládá na většině území. Na východě se ovšem rovněž nachází pohoří Ruwenzori a významná jsou i jezera a řeky. Kongo DR navíc na severu disponuje úzkým pásem země, který sahá až k Atlantskému oceánu. Země leží na souřadnicích 2°52’48“ jižní šířky a 23°39’22“ východní délky. Ačkoli se dříve členila na 11 provincií, aktuálně ji tvoří 26 autonomních provincií.

Sousední země:

  • Uganda
  • Zambie
  • Angola
  • Burundi
  • Tanzanie
  • Jižní Súdán
  • Středoafrická republika
  • Republika Kongo
  • Rwanda

Demokratická republika Kongo je obrovskou zemí, neboť disponuje rozlohou 2 345 409 km2. To zní činí druhou největší zemi Afriky (po Alžírsku) a 11. největší zemi světa. Žije zde 78,7 milionu obyvatel (4. místo v Africe). Hlavním městem je Kinshasa, jíž obývá 11,86 milionů lidí. Má tedy více obyvatel než celá Česká republika a v rámci Afriky je třetí nejlidnatější po Káhiře a Lagosu. Kinshasa se nachází na západě země, a to na břehu řeky Kongo.

Kongo je nejvodnatější řeka Afriky a zároveň druhá nejdelší po Nilu. V zemi se také rozkládá několik světoznámých jezer. Jedná se především o jezero Tanganika, které opět disponuje několika primáty. V rámci afrických jezer je nejhlubší (až 1 470 m), obsahuje nejvíce body a je druhé největší (32 900 km2) po Viktoriině jezeře. Nejvyšším vrcholem Konga DR je Mount Stanley, tedy masív v pohoří Ruwenzori, jenž měří 5 109 m (3. v Africe).

Předchozí článekMapa Mauricia – kde leží Mauricius?
Další článekMapa Egypta – kde leží Egypt?