Mapa České republiky – kde leží Česká republika?

2375

Cestovní ruch je v České republice důležitý. Praha patří dokonce mezi nejnavštěvovanější města Evropy. Kromě této metropole jsou hojně navštěvovaná i další města, hrady, zámky a bez povšimnutí nezůstávají ani přírodní krásy.

Mezi nejoblíbenější pamětihodnosti Prahy patří Pražský hrad, Staroměstské náměstí, Karlův most, Petřínská rozhledna, Vyšehrad, Národní muzeum a Židovské muzeum. Ze zámků jsou v ČR populární: Lednice, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Konopiště, z hradů pak Karlštejn, Loket a mnohé další.

Z přírodních krás stojí za pozornost Punkevní jeskyně s propastí Macochou, Pravčická brána, Koněpruské jeskyně, Adršpašské skály a samozřejmě nezapomínejme ani na pohoří – Krkonoše, Šumava, Beskydy. Máme i pěkné zoologické zahrady (Praha, Dvůr Králové, Liberec, Plzeň…). Turisté i našinci rovněž hojně navštěvují rozmanité festivaly a další kulturní akce.

Kde leží Česká republika – poloha a základní geografické informace o České republice

Česká republika leží ve střední Evropě. Rozkládá se na ploše 78 866 km² a jejím hlavním městem je Praha s téměř 1,3 mil obyvatel. Nejvyšší bodem je Sněžka (1 603 m n. m.) a nejnižším přírodním bodem výtok Labe u Hřenska (115 m n. m.). Podnebí v České republice je mírné s kontinentálními vlivy.

Sousední země:

  • Německo
  • Polsko
  • Rakousko
  • Slovensko

Povrch České republiky se vyznačuje velkou rozmanitostí. Jsou zde v zastoupení nížiny i pohoří. Obecně dělíme ČR do dvou geomorfologických celků – Český masiv (je starší) a Západní Karpaty (zasahují k nám ze Slovenska). Některá pohoří tvoří přirozenou hranici. To se týká Krkonoš, Orlický hor, Jizerský hor, Lužických hor, Krušný hor, Českého lesa, Šumavy, Bílých Karpat, Moravskoslezských Beskyd, Hrubého a Nízkého Jeseníku. Dalšími pohořími jsou České středohoří, Brdská vrchovina, Českomoravská vrchovina a Středočeská pahorkatina. Nížiny se rozkládají při dolních a středních tocích řek a jde především o Polabskou nížinu, dále o úvaly – Hornomoravský, Dolnomoravský a Dyjsko-svratecký.

Na našem území najdeme také pánve (sníženiny) – Mostecká, Sokolovská, Třeboňská, Českobudějovická a Ostravská.

Předchozí článekMapa Bruneje – kde leží Brunej?
Další článekMapa Lesotha – kde leží Lesotho?