Mapa Lesotha – kde leží Lesotho?

1028

Lesotho je malý vnitrozemský stát v Jižní Africe, který je zcela obklopen Jihoafrickou republikou. Jedná se zřejmě o jednu z nejméně známých zemí světa. Z hlediska turismu však na druhou stranu rozhodně není nezajímavá. Naprostá většina obyvatel země žije v menších vesnicích, takže města tu až na výjimky nejsou k vidění. Nabízí se tedy tradiční obraz Afriky, jenž byl už na mnoha jiných místech překryt všudypřítomnou globalizací.

Na doby dávno minulé upomínají i skalní malby etnika Sanů, jež se nacházejí u hlavního města Maseru. V Lesothu se nalézá jediný národní park, totiž Sehlabathebe v Dračích horách. Ten nabízí krásnou přírodu, zvířat tu však moc nežije. V zemi se ale nachází jeden unikát, a to zkamenělé stopy dinosaurů u Butha-Buthe. Tento jihoafrický stát rovněž disponuje mnoha vodními plochami a zaujme především milovníky horské turistiky.

Kde leží Lesotho – poloha a základní geografické informace o Lesothu

Lesotho se nachází na samém jihu afrického kontinentu, přičemž od Indického oceánu jej odděluje pouze Jihoafrická republika, která je jeho jediným sousedem. Zajímavostí je, že jde o jedinou zemi na světě, jež se celá rozkládá v nadmořské výšce nad 1 000 m (nejnižší bod měří 1 400 m, a i v tom má ostatně Lesotho světový unikát). Tvoří jej totiž náhorní plošina.

Sousední země

  • Jihoafrická republika

Lesotho měří pouze 30 355 km2, takže je více než dvakrát menší než Česká republika. Na jeho území navíc žije jen 2,2 milionu obyvatel. Hlavním městem je již zmíněné Maseru, jež leží na západě a jde vlastně o jediné skutečné město v zemi. Nejkrásnější místo země ovšem představují Dračí hory, které se táhnou Jihoafrickou republikou, Svazijskem a Lesothem. Právě zde je přitom jejich nejvyšší vrchol (a nejvyšší vrchol celé Jižní Afriky), totiž Thabana Ntlenyana s výškou 3 482 m n. m.

V Dračích horách pramení řeka Orange, která měří 1 860 km a protéká i Jihoafrickou republikou a Namibií. V Lesothu lze trávit čas rovněž u mnoha jezer a výjimkou nejsou ani vodopády. Za zmínku však především stojí jiné místo. Na řece Malibamat‚so se totiž nachází Katse Dam, což je druhá největší přehrada na africkém kontinentu.

Předchozí článekMapa České republiky – kde leží Česká republika?
Další článekMapa Komorských ostrovů – kde leží Komorské ostrovy?