Mapa Bruneje – kde leží Brunej?

1471

Brunej (Sultanát Brunej)patří mezi bohaté ropné země. Leží na ostrově Borneo. Pokud se zajímáte o památky, navštivte především hlavní město Bandar Seri Begawan. Jde o moderní metropoli, kde si prohlídnete mnoho pamětihodností a dalších zajímavých míst. Jmenujme si alespoň Muzeum Winstona Churchilla, skanzen Kampong Parti, Muezum malajské technologie, Brunei Buseum, královský palác Sultan Omar Ali Saiffudin, tropická džungle Wasai Kandal (nedaleko metropole). Součástí hlavního města je vesnice Kampong Ayer (tvořená 28 vesnicemi propojenými dřevěnými můstky).

Z dalších atraktivních míst Bruneje si uveďme Sultánův palác Istana Nurul Iman, opičí království Pulau Ranggu s velkou kolonií kahau nosatých i makaků, Národní park Ulu Temburong (50 000 hektarů deštného pralesa), Distrikt Tutong (přiblíží vám tradiční způsob života).

Kde leží Brunej – poloha a základní geografické informace o Bruneji

Jak jsme si už výše uvedli, Brunej leží na ostrově Borneo (jihovýchodní Asie). Krom Bruneje tu ještě najdete dva státy – Malajsii a Indonésii. Ostrov nabízí především nádherné pláže a zalíbí se tu rovněž příznivcům nespoutané přírody.

Zpět však k Bruneji. Tento stát se rozkládá na relativně malé ploše (5 765 km²). Hlavní město Bandar Seri Begawan zaujímá plochu pouze 100,36 km². Nejvyšším bodem země je Bukit Pagon s nadmořskou výškou 1 850 m n. m., nejnižším Tichý oceán. Klima je tu rovníkové (tropické, horké, vlhké a deštivé).

Sousední země:

  • Malajsie

Brunej sousedí jen s Malajsií. Je z velké části tvořený pralesem. Ten pokrývá zhruba polovinu celé země. Na západu a severovýchodu země jsou bažiny. Celkově na území uvedeného státu najdete mnohé rezervace a národní parky (skoro 20 % území je chráněno). Střed země je hornatý. Jinak jsou zde úzké pobřežní nížiny.

Předchozí článekMapa Brazílie – kde leží Brazílie?
Další článekMapa České republiky – kde leží Česká republika?