Mapa Burkiny Faso – kde leží Burkina Faso?

1195

Burkina Faso je africkým státem, který se nachází na západě „černého“ kontinentu. Až do roku 1984 se ovšem jmenoval Horní Volta. Země zaujme především svou barvitostí, neboť disponuje jedinečnou směsicí rozličných etnik a kultur (etnik tu lze napočítat na 160). Navíc se v kontextu Afriky jedná o poměrně bezpečnou zemi, a to i přes zdejší chudobu. Přesto Burkinu Faso návštěvníci ze zahraničí příliš nenavštěvují, protože zdánlivě nenabízí nic výjimečného.

Turisté, kteří se sem rozhodnou vyrazit, se ovšem s největší pravděpodobností nudit nebudou. Místní vesnice mohou nabídnout pohled na svébytnou kmenovou architekturu a navštívit lze i velká města, která bují životem a na místních trzích si lze pořídit mnoho originálních výrobků. Z místní přírody pak zaujmou především vodní plochy jako jezero Lac Tengréla, v němž žije spousta hrochů, a vodopády Cascades de Karfiguéla.

Kde leží Burkina Faso – poloha a základní geografické informace o Burkině Faso

Burkina Faso (v překladu „republika Země spravedlivých“) se člení na celkem 13 regionů a 45 provincií. Souřadnice země, ve které je úředním jazykem francouzština, jsou 12°16′ severní šířky a 2°4′ západní délky. Díky své vnitrozemské poloze sousedí hned se šesti dalšími africkými státy.

Sousední země:

  • Mali
  • Niger
  • Benin
  • Ghana
  • Togo
  • Pobřeží slonoviny

Burkina Faso má rozlohu 274 200 km2, takže nepatří mezi nejmenší, ale rozhodně ani největší africké země. Na tomto území žije přes 20 milionů obyvatel. Hlavním městem je Ouagadougou, ve kterém sídlí zhruba 2,2 milionu lidí. Burkina Faso jinak leží na území Sahelu (především sever země), tzn. v oblasti, která protíná Afriku od západu k východu a odděluje Saharu od tropických pralesů.

Většinu Burkiny Faso tvoří převážně rovinatá plošina s maximální nadmořskou výškou 350 m. Nejvyšším vrchol země se nachází na jihozápadě, nazývá se Ténakourou a měří 749 m. Za zmínku pak stojí ještě tři řeky, a to Černá, Červená a Bílá Volta, podle nichž se ostatně Burkina Faso dříve jmenovala (viz výše).

Předchozí článekMapa Beninu – kde leží Benin?
Další článekMapa Čadu – kde leží Čad?