Mapa Beninu – kde leží Benin?

1237

Benin je státem v Západní Africe. Z hlediska turistiky se jedná o jednu z vyhledávanějších destinací v tomto regionu. Mimo jiné se zde totiž zrodil kult vúdú, jenž se tu na některých místech stále praktikuje. Země má proto tajemnou atmosféru. Zároveň ale dokáže zaujmout i památkami a krásnou přírodou, v níž lze spatřit typickou africkou divokou faunu jako slony, lvy anebo hrochy.

Za vidění stojí především královské paláce v Abomey, tedy hlavním městě dřívějšího království Dahomé (Benin se ostatně takto jmenoval až do roku 1975), jež dávají vzpomenout na dávnou historii. Pro milovníky přírody je zase nutností Národní park W a Národní park Pendjari, které jsou součástí komplexu chráněných území W-Arly-Pendjari. To i výše zmíněné paláce přitom patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kde leží Benin – poloha a základní geografické informace o Beninu

Benin se konkrétně nachází u Guinejského zálivu, který je součástí Atlantského oceánu a navíc se často bere jako geografické centrum planety Země. Setkává se zde totiž rovník a nultý poledník. Samotný Benin, jenž je prezidentskou republikou, se nachází na 8°50′ severní šířky a 2°11′ východní délky. Země přitom sousedí se čtyřmi dalšími státy Afriky.

Sousední země:

  • Togo
  • Burkina Faso
  • Niger
  • Nigérie

Benin má rozlohu 112 622 km2, takže je o něco menší než bývalé Československo. Na druhou stranu zde žije přes 11 milionu lidí. To znamená, že má více obyvatel než Česká republika. Hlavní městem je Porto Novo, největší je ovšem město Cotonou. Obě města se nacházejí na samém jihu země. Území Beninu v každém případě nebude lákat milovníky vysokohorské turistiky.

Průměrná nadmořská výška nepřesahuje 100 m a nejvyšší hora Mont Sokbaro měří pouze 658 m. Ta se nachází v horském pásmu Atacora, jež se táhne podél severozápadní hranice s Togem. Většinu území Beninu ovšem pokrývají savany, tedy převážně travnaté oblasti.

Předchozí článekMapa Bhútánu – kde leží Bhútán?
Další článekMapa Burkiny Faso – kde leží Burkina Faso?