Mapa Bulharska – kde leží Bulharsko?

0
454

Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě. Jedná se o zemi, která byla cílem československých turistů už za minulého režimu. Ačkoli po roce 1989 zájem o tuto destinaci poněkud opadl, v posledních letech se opět začíná dostávat do zorného pole cestovatelů. Na své si tu totiž přijde úplně každý. Většina Čechů dnes míří na pobřeží Černého moře, takže velkou oblibují mají letoviska jako Burgas, Varna či Primorsko. Největší je ale tzv. Slunečné pobřeží ve městě Nesebar.

Turista ovšem není živ pouze relaxací. V Bulharsku se lze věnovat také vysokohorské turistice či lyžování, a to ve střediscích jako Vitoša, Rila, Stará planina, Pirin či Borovec. Země, která je známá svou pohostinností, navíc láká i historickými památkami. Za zmínku jistě stojí kostel Bojana v Sofii, Rilský klášter anebo skalní kostely u vesnice Ivanovo. A pokud chcete poznávat bulharskou přírodu, vydat se můžete např. do přírodní rezervace Srebarna, ve které žijí stovky druhů ptáků.

Kde leží Bulharsko – poloha a základní geografické informace o Bulharsku

Bulharsko se nalézá ve východní části Balkánského poloostrova. Pobřeží Černého moře je celkem dlouhé 354 km. Kolem 60 % rozlohy ovšem zaujímají hory. Země je navíc tvořena zajímavými nížinami. Na sever od pohoří Stará planina, které se táhne centrální částí Bulharska, leží Dolnodunajská nížina, na jihu potom Hornothrácká nížina. Tento balkánský stát se od roku 1999 člení na 28 oblastí, jež nesou názvy podle svých hlavních měst.

Sousední země:

  • Rumunsko
  • Makedonie
  • Srbsko
  • Turecko
  • Řecko

Bulharsko, které je součástí Evropské unie i NATO, disponuje rozlohou 110 994 km2 a žije zde přes 7 milionů obyvatel. Ačkoli je tedy větší než Česká republika, počtem lidí za námi zaostává. Hlavní město Sofie je ovšem v počtu obyvatel srovnatelné s Prahou, neboť zde žije 14 % všech Bulharů. Sofie se každopádně nachází na západě země na úpatí pohoří Vitoša.

Nejvyšší vrchol Bulharska se ovšem nachází jižněji, a to v pohoří Rila. Hora Musala, která měří 2 925 metrů, však není nejvyšším bodem pouze této země, ale také celého Balkánu.  Co se týče vodstva, na severu Bulharska, tedy na hranicích s Rumunskem protéká druhá nejdelší evropská řeka, totiž Dunaj. Právě u severního souseda tato řeka ústí do Černého moře.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here