Mapa Běloruska – kde leží Bělorusko?

2605

Bělorusko je zemí bývalého Sovětského svazu, nalézá se tedy ve východní Evropě. Situace v této postsovětské republice není momentálně ideální, takže je poněkud uzavřená před okolním světem, za pozornost přesto stojí. Návštěvníci ze zahraničí často míří do Bělověžského pralesa, který je obřím původním lesem a nachází se na velké ploše rozvodí Baltského a Černého moře. Žije tu přitom velké množství zvířat jako vlci, rysy anebo zubři.

Další turisticky zajímavá místa se vztahují k historii. V Bělorusku můžete navštívit např. komplex zámku Mir, který se začal stavět v 15. století a postupně byl přestavován, a za zmínku stojí i Nesviž. To je architektonický, obytný a kulturní komplex rodiny Radziwillů. Na západe země se nachází historické město Brest, jež je známé svou pevností. Milovníci 2. světové války zase určitě nevynechají vojenský památník Katyň, který stojí na místě Katyňského masakru.

Kde leží Bělorusko – poloha a základní geografické informace o Bělorusko

Bělorusko je vnitrozemským státem, který leží v oblasti nížin, a to konkrétně na západě Východoevropské roviny. Reliéf země tedy není nijak členitý. Nachází se zde ovšem mnoho bažin a mokřin a důležité jsou i vodní plochy. Třetinu země navíc tvoří lesy. Bělorusko se nachází na souřadnicích 53°31’42“ severní šířky a 28°2’48“ východní délky. Člení se přitom na šest oblastí (Minská, Hrodenská, Brestská, Homelská, Mohylevská a Vitebská).

Sousední země:

  • Rusko
  • Ukrajina
  • Polsko
  • Litva
  • Lotyšsko

Bělorusko má celkovou rozlohu 207 595 km2, což z něj činí 14. největší evropskou zemi, na druhou stranu zde žije pouze 9,5 milionu obyvatel, tedy méně lidí než v České republice. Přes 80 % obyvatel jsou samotní Bělorusové. Nejvíce jich žije v hlavním a největším městě Minsku (cca 2 miliony). Tato běloruská metropole patří k zajímavým turistickým destinacím, neboť se zde nacházejí některé památky, stejně jako rozlehlé ulice a parky.

Bělorusko skutečně nevyniká vysokými pohořími. Vždyť nejvyšší vrchol Dzjaržynskaja hara, který se nalézá západně od Minsku, měří pouhých 345 metrů. Z geografické hlediska jsou tedy mnohem důležitější vodní plochy. Zemí protéká několik významných řek, a to včetně čtvrté nejdelší evropské řeky Dněpr (celková délka 2 201 km). V Bělorusku se navíc rozkládá cca 11 000 jezer. Největším z nich je Narač na severozápadě země (rozloha 79,2 km2).

Předchozí článekMapa Belgie – kde leží Belgie?
Další článekMapa Bulharska – kde leží Bulharsko?