Mapa Bhútánu – kde leží Bhútán?

2142

Bhútán je menším státem v jižní Asii na úpatí Himalájí. Tzv. „země hřmícího draka“ patří k posledním místům na světě, které ještě vzdorují globalizaci a stále tu lze spatřit především tradiční způsob života. Bhútán je znám i díky skutečnosti, že místní král neměří blaho země podle hrubého domácího produktu, ale dle tzv. hrubého národního štěstí. To je založeno na zachování kulturních hodnot, trvale udržitelném rozvoji, dobré vládě a dalších podobných ukazatelů.

Bhútán nepatří k tradičním turistickým destinacím, už proto, že se nejedná o nejlevnější destinaci a navíc není do mnoha oblastí cizincům vstup povolen. Země je ovšem známa díky krásným buddhistickým památkám (např. chrám známý jako Taktsang či Tygří hnízdo) i divoké přírodě, kterou tvoří především hornaté oblasti a lesy. Díky tomu bývá Bhútán nazýván Šangri-La neboli Ráj na zemi.

Kde leží Bhútán – poloha a základní geografické informace o Bhútánu

Bhútán leží mezi Tibetskou autonomní oblastí a indickým státem Assam. Země, kde je dominantním náboženstvím tibetský buddhismus a úředním jazykem dzongkä, tedy dialekt tibetštiny, se člení na 20 krajů. V distriktu Bumthang je např. největší počet historických a kulturních památek. Souřadnice země přitom jsou 27°27′ severní šířky a 90°30′ východní délky.

Sousední země:

  • Tibetská autonomní oblast
  • Indie

Rozloha Bhútánu činí 38 394 km2, takže se skutečně jedná o menší zemi, která je z politického hlediska dědičným královstvím, ale existuje zde i parlament. Žije tu přitom téměř 800 000 obyvatel. Hlavním městem Bhútánu je Thimbú, které se nachází v západní části země a je domovem jedné desetiny Bhútáňanů. V každém případě se jedná o hornatou zemi, v níž se dokonce nachází hned šest sedmitisícovek.

Nejvyšší horou Bhútánu je Gangkhar Puensum s vrcholem v nadmořské výšce 7 570 m. Zajímavé je, že jde o nejvyšší nezdolanou horu světa. Výstup na ni by sice byl velmi složitý, nicméně důvodem jejího nepokoření je skutečnost, že horské expedice do hor vyšších než 6 000 m jsou zakázané. Bhútán tímto způsobem chrání přírodu a zároveň nechce pouštět cizince do oblastí, kde sídlí místní bohové.

Předchozí článekMapa Cookových ostrovů – kde leží Cookovy ostrovy?
Další článekMapa Beninu – kde leží Benin?