Mapa Bangladéše – kde leží Bangladéš?

3914

Bangladéš (Bangladéšská lidová republika) je chudou rozvojovou zemí a patří k nejlidnatějším státům světa. Hustota zalidnění činí 1095 ob./km². Země je lákavým místem pro všechny dobrodruhy, kteří rádi poznávají odlišné kultury.

Najdete tu i památky, jež jsou natolik cenné, že se nachází na seznamu UNESCO. Jsou jimi město Bagerhat z 15. století, v němž je velké množství mešit, Sómapura Mahávihára (významný buddhistický klášter nacházející se nedaleko města Paharpur), Sundarbans (les na hranici Bangladéše s největšími mangrovy na světě). Za návštěvu stojí i hlavní město Dháka s památkami – pevnost Lalbagh, Mešita Baitul Marram, Sídlo prezidenta, Arménský chrám a řadou dalších památek. Z dalších míst si ještě uveďme pláž Cox´s Bazar či město Sonargaon.

Kde leží Bangladéš – poloha a základní geografické informace o Bangladéši

Bangladéš představuje stát v jižní Asii. Konkrétní poloha země je 24°1′ s. š., 89°52′ v. d. Jeho hlavním městem je Dháka, v níž žije zhruba 15 milionů obyvatel. Země se rozkládá na ploše 144 000 km². Nejvyšším vrcholem je hora na hranici mezi Bangladéšem a Barmou Mowdok Mual. Sahá do výšky 1 052 m n. m. Některé zdroje uvádějí Keokradong s 1 230 m n. m. Nejnižší bod představuje Indický oceán.

Sousední země:

  • Barma
  • Indie

Bangladéš se nachází v deltě řek Gangy a Brahmaputry. Rozkládá se tu Sundarbanský deštný prales. V zemi převládají nížiny. Toto území využívá vody ze záplav, ale také jsou zde ničivé záplavy, které naopak způsobují problémy. Celkově je tu velké množství srážek. Bangladéš se nachází v tropickém pásu a podnebí je ovlivněné monzuny. Právě ty způsobují vydatné deště. Jih země leží na pobřeží Bengálského zálivu (největší záliv na světě, severní oblast Indického oceánu). Vyšší nadmořské výšky jsou na jihovýchodě země. Tam se nachází Čittágongské hory.

Předchozí článekMapa Baham – kde leží Bahamy?
Další článekMapa Barbadosu – kde leží Barbados?