Mapa Belize – kde leží Belize?

2177

Belize je maličký stát ve Střední Americe, který rozhodně nepatří mezi středobody mezinárodní turistiky, což je škoda. Kde jinde lze totiž na tak malém prostoru poznat karibský temperament, bájné mayské památky i překrásnou tropickou přírodu? Pokud tedy náruživé cestovatele láká exotická dovolená, Belize se může stát místem jejich příštího dobrodružství.

Tato země získala samostatnost teprve v roce 1981. Kdysi tu ovšem dlouhou dobu vzkvétala mayská kultura, na kterou odkazují především rozličné pyramidy. Turisty pak láká rovněž panenská příroda, a to nejen deštné pralesy na pobřeží, ale také velezajímavý podmořský svět. Za zmínku stojí především Belizský bariérový útes, jehož délka činí téměř 300 km a jeho součástí je i Great Blue Hole, tedy úchvatný zatopený závrt.

Kde leží Belize – poloha a základní geografické informace o Belize

Belize konkrétně leží na východním pobřeží Střední Ameriky. Tato konstituční monarchie se člení na šest distriktů a 31 okresů. Její geografické souřadnice jsou 17°4′ severní šířky a 88°42′ západní délky. Belize omývá z východu Karibské moře a jinak sousedí s dalšími dvěma středoamerickými zeměmi Mexikem a Guatemalou.

Sousední země

  • Mexiko
  • Guatemala

Belize disponuje rozlohou 22 966 km2, což z něj činí nejmenší zemi Střední Ameriky, která je rozlohou srovnatelná s Moravou. Žije tu také pouze 388 000 obyvatel. Hlavním městem je Belmopan, jež leží v centrální části země a tuto „funkci“ převzalo po zničujícím hurikánu v roce 1961. Ten zničil původní hlavní město Belize City, jež se nachází přímo na pobřeží. Po této katastrofě ovšem existuje nadále a aktuálně se jedná o největší belizské město.

Většinu země tvoří pobřežní nížina, pouze na jihovýchodě země se k nebi tyčí Maya Mountains (Mayské pohoří) s nejvyšším vrcholem Doyle‚s Delight (1 124 m n. m.). Belize bylo až do roku 1981 britskou kolonií, přičemž dřevařský průmysl v tomto období devastoval místní tropické lesy. Po získání nezávislosti byl ovšem přijat zákon o soustavě národní parků (National Park System Act), takže aktuálně je téměř 19 % místní přírody chráněno legislativou.

Předchozí článekMapa Arménie – kde leží Arménie?
Další článekRebranding – Letenkac.cz se mění na → Travelmag.cz