Mapa Angoly – kde leží Angola?

1412

Angola je země, která se nachází na jihu afrického kontinentu. V roce 2002 zde skončila dlouhá občanská válka, po které začaly být využívány bohaté přírodní zdroje. Stále se ale jedná o chudý stát, kde je vysoká dětská úmrtnost i kriminalita a nebezpečí představuje i špatný stav pozemních komunikací, stejně jako nevybuchlé miny. Pro turisty se tedy v žádném případě nejedná o vhodný region, ačkoli některá místa jsou opravdu zajímavá.

Angola kupříkladu disponuje krásnými deštnými pralesy v provincii Cabinda. Na druhou stranu právě v této oblasti stále existuje určité riziko teroristických útoků. Vyrazit je každopádně možné i do Národního parku Kissima, v němž žijí zvířata typická pro safari. Vzhledem k tomu, že Angola disponuje 1 600 km dlouhým pobřežím, nacházejí se zde také pláže jako např. Mussulo. Kromě poznávání je tedy možné rovněž relaxovat.

Kde leží Angola – poloha a základní geografické informace o Angole

Celá západní část Angoly se nachází na pobřeží Atlantského oceánu. Zde ji tvoří pobřežní nížina, které směrem do vnitrozemí přechází v náhorní plošinu, která se rozkládá na většině území. Část země je tvořena také savanami a sever je pokryt deštnými pralesy. Angola, která se nachází na souřadnicích 12°21′ jižní šířky a 17°21′ východní délky, se člení na 18 provincií. K nim patří i výše zmíněná Cabinda, která je ovšem tzv. exklávou, neboť ji od zbytku země odděluje území Demokratické republiky Kongo.

Sousední země:

  • Kongo
  • Demokratická republika Kongo
  • Zambie
  • Namibie

Angola disponuje rozlohou 1 246 700 km2, což z ní sice činí „až“ sedmou největší africkou zemi, v rámci celého světa je ale 22. Na druhou stranu zde žije necelých 26 milionů lidí, takže hustota zalidnění patří k nejnižším na světě. Hlavním a největším městem Angoly je Luanda, která se nachází na pobřeží Atlantského oceánu na severozápadě země. Mezi dalšími důležitými městy můžeme zmínit Huambo či Namibe.

V tomto státě, který je republikou a většina obyvatel vyznává křesťanství, teče i několik větších řek. Dokonce tu protéká druhá nejvodnatější řeka na Zemi, tedy Kongo. Nejvyšším vrcholem Angoly je Morro do Moco, které měří 2 620 metrů. Nachází se v horském masivu, v jehož údolí jsou nejrozsáhlejší zbytky původního afrického horského lesa v zemi.

Předchozí článekMapa Východního Timoru – kde leží Východní Timor?
Další článekMapa Argentiny – kde leží Argentina?