Mapa Východního Timoru – kde leží Východní Timor?

1349

Východní Timor je ostrovní zemí v jihovýchodní Asii. Jedná se přitom o jeden z nejmladších států na světě. Ačkoli vyhlásil samostatnost již v roce 1975, většinou světových zemí byl uznán až v roce 2002. Dodnes však existují spory se sousední Indonésií. Aktuálně jsou podmínky pro cestování příznivější, v zemi ovšem panuje poměrně vysoká kriminalita, a to především díky velké nezaměstnanosti. Vzhledem k těmto okolnostem je Východní Timor destinací zejména pro zkušené turisty.

V zemi lze obdivovat několika zajímavých míst jako např. pevnosti Fatusuba a Maubara, případně hlavní město Dili, které má křesťanský charakter. Křesťanství se sem dostalo díky Portugalcům, stále je zde ale živá i původní animistická tradice. Z přírodních zajímavostí musíme jmenovat především Národní park Nino Konis Santana, tedy první chráněnou oblast Východního Timoru, ve které se vyskytují jedinečné rostlinné a živočišné druhy.

Kde leží Východní Timor – poloha a základní geografické informace o Východním Timoru

Východní Timor se nalézá na souřadnicích 8° 58′ jižní šířky a 125°45′ východní délky. Konkrétně se rozkládá ve východní části ostrova Timor, jenž je součástí souostroví Malé Sundy. Na východě je povrch země hornatý, její centrální část tvoří hornatina, disponuje tedy značnou výškovou členitostí. Na severu jsou v moři přítomny i ohrožené korálové útesy. Stát se člení na 13 distriktů, přičemž Oecusse je od zbytku země oddělený indonéskou provincií Východní Nusa Tenggara.

Sousední země:

  • Indonésie

Východní Timor má rozlohu 15 410 km2 a žije zde zhruba 1,2 milionu obyvatel. Jedná se tedy o menší zemi, kterou rozlohou i počtem obyvatel výrazně převyšuje i Česká republika. Hlavním městem země je v každém případě již zmíněné Dili, které je zároveň největší a nachází se na severu. Řeky Východního Timoru jsou krátké, za zmínku tak stojí spíše jezero Ira Lalaro, jež je největší v zemi.

Povrch tohoto státu jihovýchodní Asie je skutečně velmi členitý. Jeho nejvyšší vrchol se nachází zhruba 70 km jižně od Dili a jde o horu Foho Tatamailau, která je se svými 2 963 metry zároveň nejvyšší na celém ostrově Timor. Doplňme, že součástí Východního Timoru je i několik ostrovů, z nichž mezi nejznámější patří Atauro, které na mapě naleznete 25 km severně od Dili.

Předchozí článekMapa Uzbekistánu – kde leží Uzbekistán?
Další článekMapa Angoly – kde leží Angola?