Mapa Andorry – kde leží Andorra?

4104

Knížectví Andorra je bezpochyby zajímavou zemí, kterou stojí za to navštívit. A je jedno, jestli upřednostňujete přírodně atraktivní místa, pamětihodnosti, nebo byste si rádi odpočinuli v lázních, případně si zalyžovali. To vše je v Andoře možné.

Začněme třeba hlavním městem Andorra la Vella. Z jeho dominant si uveďme Centro Histórico, palác Casa de la Vall, termální lázně Caldea, Avinguda de Meritxell (ulice, která je rájem příznivců nákupů), dílo Sedm básníků (7 Poeteac), La Noblesse du Temps, náměstí Plaza del Poble. Z přírodních památek rozhodně stojí za zmínku tamější ledovcová jezera (např. Pessons, Engolasters, Tristaina) či Údolí Madriu-Perafita-Claror. Zalyžovat si můžete v lyžařském středisku Soldea. Je největším v zemi, ale rozhodně ne jediným. Jakou „tvář“ Andorry byste rádi poznali vy?

Kde leží Andorra – poloha a základní geografické informace o Andoře

Andorra se nachází v jihozápadní Evropě. Leží mezi Francií a Španělskem. Jeho rozloha činí 468 km², čímž se řadí mezi nejmenší státy Evropy. Menší je jen Vatikán, Monako, San Marino, Malta a Lichtenštejnsko. Hlavním městem je Andorra la Vella. Jde o nejvýše položený stát v Evropě. Nejvyšším vrcholem země je Coma Pedrosa tyčící se do nadmořské výšky 2 946 mn. m. Nejnižší bod představuje Riu Runer ve výšce 840 m n. n. Podnebí tu je horské a kontinentální.

Sousední země:

  • Francie
  • Španělsko

Andorra je hornatá země obepnutá horskými hřebeny Pyrenejí. Průměrná nadmořská výška tu činí téměř 2 000 metrů. Leží v oblasti údolí řeky Valira (obrácené k jihu do Španělska). Celkově je v zemi jen málo oblastí, které jsou položené níže než v nadmořské výšce 1 000 m n. m. Hranice země je tvořená španělským Katalánskem a francouzským distriktem Le Midi – Pyrenée.

Předchozí článekMapa Barbadosu – kde leží Barbados?
Další článekMapa Bosny a Hercegoviny – kde leží Bosna a Hercegovina?