Mapa Bosny a Hercegoviny – kde leží Bosna a Hercegovina?

1758

Bosna a Hercegovina byla dříve součástí Jugoslávie. Jde o destinaci, která láká spíše dobrodružnější povahy. Stále patří k těm méně navštěvovaným zemím, což je velká škoda. Má totiž rozhodně co nabídnout. K jakým turistickým cílům byste se měli určitě vydat?

Zajímavé památky, ale i kulturu poznáte v hlavním městě Sarajevo. Ty nejdůležitější pamětihodnosti najdete v centru města. Jeho hlavním náměstím je Baščaršiji mající islámský charakter. U něj najdete i mešitu Gazi Huserev-begova. Nedaleko se nachází pravoslavný kostel sv. archanděla Michaela a Gabriela, ve městě však naleznete i celou řadu dalších památek.

Z jiných atraktivních míst Bosny a Hercegoviny si uveďme Národní park Kozara, Národní park Sutjeska a Národní park Una, přímořské město Neum, katolické centrum Medjugorje, druhé největší město Mostar, vodopády Kravice a našli bychom další místa, která stojí za to prozkoumat.

Kde leží Bosna a Hercegovina – poloha a základní informace o Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina představuje přímořskou zemi v jihovýchodní Evropě, konkrétně se nachází na Balkánském poloostrově. Rozkládá se na ploše 51 209 km² a v jejím hlavním městě Sarajevu žije přes 275 000 obyvatel. Nejvyšším bodem v zemi je Maglic (2 386 m n. m.) a nejnižším je Jadranské moře.

Sousední státy:

  • Chorvatsko
  • Srbsko
  • Černá Hora

Zemi tvoří dvě geografické a historické oblasti – Bosna a Hercegovina. Druhá jmenovaná je menší. Obě části jsou převážně hornaté. Pohoří tvoří více než 3/4 státu. Přes obě území se rozprostírají Dinárské hory. Jak jsme si výše uvedli, nejvyšším vrcholem země je Maglič. Z dalších vysokých hor si ještě uveďme Volujak, Prenj a Treskavica. Na severu se svažují hory do nížin. Nejvýznamnější je Panonská nížina. Krom toho tu jsou také rozsáhlá horská údolí nacházející se v povodí řek, především Bosny, Driny, Vrbasu. V těchto oblastech žije nejvíce obyvatel.

Předchozí článekMapa Andorry – kde leží Andorra?
Další článekMapa Brazílie – kde leží Brazílie?