Mapa Afghánistánu – kde leží Afghánistán?

0
718

Afghánistán není zrovna typická destinace, kam by Češi či turisté jiné národnosti mířili na dovolenou. Bezpečnostní situace může být všelijaká a někteří netuší, co by vůbec stálo za to navštívit. Přesto jsou i turisté, kteří chtějí poznat tuto zemi. Co je na ní nejvíce láká? Je to touha poznat úplně jiný svět, odlišnou kulturu, ale najdou se tu i velmi zajímavá místa, která vás skutečně upoutají.

Dostanete-li se do této země, nechte se zlákat úchvatnými kaskádovitými jezery Band-e Amir nacházejícími se v provincii Bamiyanu, v podhůří pohoří Hindukúš. Kochat se tu budete šesti hlavními jezery. Je to jeden z hlavních skvostů Afghánistánu. Celkově jsou hory a skalnatá údolí zajímavým cílem. Vydejte se třeba do Wakhanu. A možná se budete chtít podívat do hlavního města Kábulu. Pozornost zaujme i druhé největší město Kadahár s pěknou architekturou. Třetím největším městem je Herát. Z památek si tu prohlédněte citadelu, Páteční mešitu (Jama Masjid), komplex Mussala či hrobku Chódže Abduláha Ansárího.

Kde leží Afgánistán – poloha a základní geografické informace o Afghánistánu

Afghánistán leží ve středu Asie a hlavním městem je Kábul, město, v němž žije přibližně 3 miliony obyvatel. Konkrétními souřadnicemi země jsou 61°-73° v. d. a 29°-38° s. š. Země se nachází v subtropickém pásu. Rozkládá se na ploše 647 500 km². Z toho tvoří jen zanedbatelnou část vodní plochy. Nejnižším bodem země je Amudarja (258 m) a nejvyšším Nošak s nadmořskou výškou 7 485 m n. m.

Sousední země:

  • Uzbekistán
  • Tádžikistán
  • Čína
  • Pákistán
  • Irán
  • Turkmenistán

Afghánistán je převážně hornatou zemí s členitým povrchem. Roviny najdeme hlavně na severu a severozápadě. Nejvýznamnějším pohořím je Hindúkuš, které se táhne od severovýchodu k jihozápadu. Nejvyšším bodem je už výše zmíněný Nošak. Na jihu a jihovýchodě země leží pouště (Margo, Registan). Celkově tu nejsou příliš podmínky pro zemědělství.

Z nejdůležitějších řek v zemi si uveďme Kábul, Indu, Helmand, Hari atd. Velký význam mu rovněž řeka Amudarji na severu. Kolem ní je úrodná půda. Řeky obvykle vysychají v pouštích, jen málo se jich dostává do moří a oceánů.

Sdílejte

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here