Malgrat de Mar ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

3530

Španělské městečko Malgrat de Mar leží na pobřeží Costa del Maresme nedaleko rozlehlejšího města Blanes. Už v 60. letech si získalo pověst jedné z nejlepších katalánských destinací pro rodinnou dovolenou, a tak se tu začal rozvíjet turismus a díky většímu množství pracovních příležitostí se počet jeho obyvatel téměř zdvojnásobil.

Prvního osídlení se Malgrat de Mar dočkalo již na přelomu 13. a 14. století, avšak tehdy mu obyvatelé říkali Vilanova de Palafolls. Pro svá obydlí si většinou vybírali místa podél kopce přezdívaného El Castell, odkud se pak stavby začaly šířit až k samotnému pobřeží, které dnes lemují rozlehlé písečné pláže omývané průzračnými vodami Baleárského moře.

Zajímavá místa a památky v Malgrat de Mar ve Španělsku

Kostel sv. Mikuláše (Church of St. Nicolau)

Uprostřed centra veškerého dění se tyčí osmiboká hodinová věž kostela vysvěceného svatému Mikuláši z Bari. Jeho neoklasicistní fasáda vznikla v průběhu 18. století, ačkoliv některé části stavby jsou o 200 let starší. Při pohledu na Malgrat de Mar bude právě kostel sv. Mikuláše prvním, co vám padne do oka, proto je mezi turisty známý jako “Cathedral of the Coast” neboli katedrála pobřeží.

Kouzlo rozlehlých písečných pláží

Co by to bylo za dovolenou v přímořském městečku, kdybyste nenavštívili některou z jeho nádherných pláží? V Malgrat de Mar můžete vybírat hned ze tří. První z nich, Platja del Centre, se nachází poblíž městského centra, a tak je dokonalým místem k odpočinku, při kterém můžete zároveň využívat všech zdejších služeb. Druhá, neméně navštěvovaná pláž L’Astillero, kterou najdete v turistické části města, je ideální k opalování, koupání, vodním sportům nebo i k pořádání pikniků na některém z připravených míst. Pokud k relaxaci potřebujete více klidu, vydejte se raději na odlehlejší Platja de la Conca, která se táhne až k ústí řeky Tordera a pro ty méně stydlivé má i vyhraněnou nudistickou zónu.

Rybářský trh (Peixateries velles)

Při potulování městskými uličkami zaručeně neminete bývalý rybářský trh. V 19. století,  tedy v dobách jeho vzniku a největšího využití, byl rozdělen na dvě pomyslné poloviny. Tu jižní využívali obchodníci s tmavým masem, zatímco ta severní patřila rybářům, po nichž tu dodnes zůstal kámen, na kterém vystavovali a prodávali své úlovky.

Zámecký park (Parc del Castell)

Na kopci, kde započalo osídlování Malgrat de Mar, dnes místní obyvatelé i návštěvníci nacházejí úkryt před horkými slunečními paprsky pod korunami stromů, jež utvářejí zámecký park neboli Parc del Castell. Podél jeho cestiček vás budou provázet nejrůznější druhy stromů, keřů a rostlin, přičemž se vám dostane výhledu na okolní města a moře, ať už z pohodlí některé z laviček nebo z vrcholku staré rozhledny.

Městská knihovna (La Cooperativa)

Jedna z nejstarších budov v Malgrat de Mar od svého postavení v 16. století vystřídala mnoho nejrůznějších rolí. Původně byla domovem rodiny Clapers, o 200 let později se její prostory přeměnily v krevní banku, v 19. století se stala sídlem místního společenského klubu Casino Malgratenc a v průběhu minulého století se tu zase scházeli členové dělnicko-spotřebitelského družstva. V roce 1998 započala rozsáhlá rekonstrukce jejího interiéru, během které dostala nynější podobu a stala se městskou knihovnou.

Park Francesca Macià (Parc Francesc Macià)

Vaši rodinnou dovolenou v Malgrat de Mar skvěle oživíte, když se vydáte do parku Francesca Macià. Na jeho ploše o 40 000 m2 je možno provádět nesčetné množství aktivit pro všechny věkové kategorie. Na dětských hřištích čeká zábava pro ty nejmenší i pro mládež, která se navíc může vyřádit ve zdejším skate parku. Celý park je posetý sochami v nadměrných velikostech, které mají nejčastěji podobu dezertů, hub, květin nebo psacích potřeb.

Kam na výlety do okolí?

Blanes

Stačí, abyste se přepravili přes řeku Torderu, jež odděluje Costa del Maresme od Costa Bravy, a zanedlouho budete míjet uvítací značky města Blanes, jehož hlavní atrakcí jsou vyjma pláží botanické zahrady Marimutra a Pinya de Rosa. Najděte si čas i na procházku po staré čtvrti, při které byste měli zamířit ke kostelu Santa Maria (Church of Santa Maria), který spolu s vikomtským palácem Cabrera (Palace of the Viscounts of Cabrera) patří mezi nejstarší památky ve městě. A než odjedete, zkuste své štěstí u zdejší gotické fontány (Blanes Gothic Fountain), kterou najdete nedaleko zmíněného kostela Sant Maria.

Calella

Přesunete-li se o pár kilometrů na jih, uvítá vás malé, avšak velmi populární městečko Calella, které se může pochlubit krásnými plážemi i několika pozoruhodnými památkami. Jedné z nich si všimnete, jen co dorazíte k místnímu pobřeží, a tou je maják města Calella (The Lighthouse of Calella), jež sem námořníky naviguje už od roku 1859. Pokud byste ale spíš hledali místo, kde byste se uprostřed parných letních dnů mohli ochladit, zvažte návštěvu parku Dalmau (Dalmau Park), v jehož zeleni si určitě najdete prostor pro zasloužený relax.

Lloret de Mar

Kdybyste minuli Blanes a popojeli ještě o kousek dál, silnice vás dovede až do jednoho z nejpopulárnějších letovisek Costa BravyLloret de Mar. Pravděpodobně vás tu nadchne mnoho zajímavostí, ale žádná rozhodně nepřekoná farní kostel Sant Romà (Parish Church of Sant Romà), jehož barevná, mozaiková fasáda je mimořádnou ukázkou toho, jak islámská kultura ovlivnila zdejší architekturu. Do vaší trasy přidejte i zahrady Santa Clotilde (Santa Clotilde Gardens) a nezapomeňte ani na hlavní pláž, odkud si budete moci prohlédnout sochu rybářovy ženy (Monument to the Fisherman’s Wife), která je symbolem Lloret de Mar.

Tossa de Mar

Návštěva Tossa de Mar sice vyžaduje o něco delší zajížďku, ale o to lepší je i odměna. Rozlehlé a výjimečně zachovalé staré město (Vila Vella) ve vás vyvolá dojem, že se čas posunul skoro o 700 let nazpátek. V případě, že by vám toho středověk moc neříkal, můžete nahlédnout ještě o 1 500 let dále, a to při prohlídce vykopávek Římské vily Ametllers (Roman villa of Ametllers), které vám skvěle přiblíží způsob života tehdejších obyvatel. A když už tu budete, zajděte si i do zátoky Futadera (Cala Futadera) nebo na túru v okolí horského masivu Cadiretes (Cadiretes Massif).

Ať už do Malgrat de Mar vyrazíte sami, s rodinou nebo s partou dobrých přátel, můžete počítat s tím, že si tu vy i vaši spolucestující najdete to pravé ořechové. Milujete historii? Vyrazte na průzkum starého města. Hledáte odpočinek? Vychutnejte si poklidné chvíle na pláži nebo zajděte na klidnou procházku po parku. A pokud by vám zdejší aktivity přece jen nestačily, můžete si udělat výlet za zajímavostmi okolních měst a ze své španělské dovolené tak vytěžit naprosté maximum.

Předchozí článekDovolená v Hurghadě v Egyptě – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekKam v Eindhovenu v Nizozemsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí