Kam v Eindhovenu v Nizozemsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

11358

Láká vás dovolená v Nizozemsku? Kam se vydat? Amsterdam či Rotterdam jsou nejznámější cíle turistů, ale pokud byste raději méně vyhledávané místo, ale přesto takové, které má co nabídnout, vydejte se do Eindhovenu, města ležícího na jihu země v provincii Severní Brabantsko.

Eindhoven je moderním městem patřícím mezi největší v zemi. Prohlédnete si tu především novodobé památky. Těch historických je tu méně, protože město bylo za 2. světové války několikrát vybombardované.

Eindhoven je také mimo jiné významné tím, že zde vznikla firma Philips, jedna z největších elektronický společnosti na světě. A když už budete v tomto městě, vyjeďte se podívat i do jeho okolí…

Památky a zajímavá místa v Eindhovenu

Chrám svaté Kateřiny

Chrám svaté Kateřiny (St. Catherine’s Temple) je římskokatolickou katedrálou umístěnou v centru města. Byl vysvěcen na počest Kateřiny Alexandrijské (křesťanská mučednice žijící kolem roku 300). První zmínka o kostele je ze 13. století.

V minulosti docházelo k jeho přestavbám. K vážnému poškození došlo za druhé světové války během bombardování. Kostel má status národní kulturní památky.

Flying Pins

Flying Pins (Létající kuželky) jsou zajímavou plastikou sochařů Claese Oldenburga a Coosje van Bruggena. Nachází se na veřejném místa a vznikla v roce 2000. Konkrétně ji najdete na křižovatce silnice Kennedylaan vedoucí z Kennedyho náměstí v centru města na sever do Son en Berugel.

Plastika představuje bowlingovou kouli s deseti velkými žlutými kuželkami. Nejvyšší bod tohoto uměleckého díla sahá do výšky 8,5 metrů. Plastika je z oceli a vyztuženého plastu.

Evoluon

Pokud na svých cestách rádi poznáváte moderní stavby, určitě byste měli vidět Evoluon. Jde o budovu s futuristickým designem připomínajícím létací talíř.

Dříve se v budově nacházelo vědecké muzeum. Ztratilo však v široké konkurenci svou jedinečnost a mělo málo návštěvníků. Proto bylo zavřeno. Dnes je budova konferenčním centrem. Jde také o oblíbené místo pracovních schůzek, ale můžete tu na obědě či skleničce posedět i s přáteli. Stavba byla vybudována společností Philips.

Genneper Parken

Chcete-li si trochu odpočinout, či se projít obklopeni zelení, navštivte přírodní, sportovní a rekreační areál Genneper Parken. Nachází se na jihu Eindhovenu podél řeky Dommel a Tongelreep. Projděte se některou z tamějších pěších stezek. Mimo jiné tu je vzdělávací centrum pro životní prostředí (prohlédnout si můžete různé výstavby týkající se přírody a životního prostředí), ekologickou farmu, Ton Smits Huits (muzeum vybudované v bývalém domě karikaturisty Tona Smitse) a také tu je Eindhoven Museem. Jde o archeologické muzeum pod širým nebem. Dozvíte se v něm, jak se žilo v době želené a ve středovku.

Ve městě je mnoho dalších muzeí, například Designhuise zaměřené na moderní umění nebo Van Abbemuseuum.

DAF muzeum automobilové techniky

Jestli vás zajímají auta, zamiřte do DAF muzea automobilové techniky (DAF museum). Zaměřuje se na technický vývoj společnost DAF, což je velmi významná firma, která vznikla v roce 1928. Jde o jednoho z největších výrobců nákladních automobilů v Evropě. Má sídlo v Eindhovenu a jeho výrobní závod najdete také v belgickém městě Westerlo.

V muzeu si prohlédnete, jak se vozy i jejich motory vyvíjely a určitě je také zajímavá expozice vozů, které se nedostaly do výroby. Krom toho si prohlédnete, jak to vypadalo na nizozemské návsi ve třicátých letech. Vedle repliky garáže jsou tu znázorněny i úřad či kavárna. Zkrátka určitě je na co se dívat.

Stratumseind

Chcete-li si v Eindhovenu pořádně vyhodit z kopýtka, zamiřte do ulice Stratumseind, která je proslulá svou vysokou koncentrací barů, kaváren a restaurací. V noci to tu žije. Ulice vede od Katedrály svaté Kateřiny (St. Catherine’s Temple) do Dommelbrugu. Krom toho si v ulici prohlédnete některé zajímavé historické stavby.

Vesteda Toren

Prohlédněte si v Eindhovenu také budovu se zajímavou a neobvyklou atmosférou. Je jí věž Vesteda Toren (Vesteda Tower). Byla dokončena v roce 2006 a je podobná mrakodrapu v New Yorku stojícímu na Manhattanu (Flatiron Building). Budova je vysoká 90 metrů a má 28 podlaží. V roce 2007 byla oceněna jako Stavba roku (The Royal Institute of Dutch Architects). Slouží jako obytný dům.

Paterskerk

Paterskerk představuje augustiniánský kostel. Je pěknou církevní stavbou postavenou na konci devatenáctého století. Jde o národní kulturní památku v novogotickém slohu, charakteristickou svými červeno-hnědými cihlami. Její věž dosahuje výšky 66 metrů. Budova zahrnuje několik kaplí a zpovědnici.

Fatih Mosque Eindhoven

Fatih Mosque Eindhoven je mešita stojící na Willemstraat. Byla otevřená roku 1989. Jedná se o první mešitu tohoto stylu v severní Evropě. Představuje jednopatrovou budovu s kopulí a minarety.

Kam na výlet do okolí Eindhovenu

Pokud jste v Eindhovenu a ještě jste nepoznali Amsterdam, určitě si do hlavního města Nizozemska zajeďte. Nachází se cca 120 km odtud. Z jeho nejzajímavějších památek si uveďme Starý kostel Oude Kerk, Nový kostel Nieuwe Kerk a zajímavé je celé historické centrum města. Z dalších pamětihodností to jsou Náměstí Dam (Dam Square), Begijnhof, Jordaan, Náměstí Rembrandtplein (Dam Square), Vondelpark atd.

Jsou však i bližší zajímavé cíle než Amsterdam. Nedaleko Eindhovenu se nachází zoologická zahrada BestZoo. Prohlédnete si zvířata z celého světa a zábavu si tu najdou především ti nejmenší.

A co vesnice Nuenen? Že vám její název nic neříká? Je zajímavá především tím, že sem chodil do školy nizozemský malíř Vincent van Gogh.

Obdivovatelé zámků by rozhodně měli zamířit do městečka Helmond a budete-li v okolí, jistě najdete i další atraktivní cíle, které uspokojí vaše „cestovatelské zájmy“.

Pokud se zajímáte o design, nenechte si ujít každoroční mezinárodně uznávaný designový týden – Design week. Navštíví ho cca 80 tisíc lidí ročně. Nudit se tu nebudou ani příznivci hudebních festivalů. Ty se konají ve městě hlavně v létě a na podzim.

Zaujal vás Eindhoven? Užijte si jeho bližší průzkum a nezapomínejte ani na atraktivní okolí.

Předchozí článekMalgrat de Mar ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená na Mallorce – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí