Linz v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

34854

Linz známý také pod českým označením Linec je město ležící v Horním Rakousku poblíž hranic s Českou republikou. Linz můžete snadno navštívit v rámci dovolené strávené v jižních Čechách. Od Českého Krumlova je Linz vzdálen pouhých 70 kilometrů, což z něj dělá ideální destinaci pro jednodenní výlet za krásnými památkami. Samozřejmě však platí, že čím více dní zde strávíte, tím více toho můžete vidět. A co je vlastně ve městě k vidění?

Tak v první řadě to jsou zajímavé historické památky, které často stojí v bezprostřední blízkosti moderních budov a vytvářejí tak zajímavý kontrast, na němž je vlastně založena celá filozofie města, jež chce svým návštěvníkům ukázat, že tradice s modernou se spolu mohou přirozeně a harmonicky prolínat. Kromě příjemné procházky zdejšími uličkami na vás čeká také několik muzeí a různých uměleckých i technických institutů, v nichž se můžete seznámit nejen s historií města a jeho okolí, ale také s nejrůznějšími technickými obory i zajímavostmi ze světa vědy a umění. Během procházky městem se nezapomeňte zastavit v některé z místních cukráren, abyste mohli chutnat zdejší specialitu a symbol celého města – lahodný křupavý linecký koláč.

Zajímavá místa a památky

Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie (Mariendom)

Dominantou města je katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, která je známa také pod názvem Nový dóm. Katedrála, jež byla dostavěna v roce 1924, je považována za největší stavbu svého druhu v celém Rakousku. Obdivovat zde můžete krásně malovaná okna či bohatě zdobené chrámové prostory, které jsou krásně viditelné z vyvýšené galerie, po níž se lze během prohlídky procházet. Pokud se rozhodnete pro výstup na vysokou kostelní věž, můžete se těšit na nádherný výhled.

Kostel svatého Ignáce (Alter Dom)

Dalším z krásných kostelů, které lze ve městě obdivovat je kostel svatého Ignáce nazývaný též Starý dóm. Jedná se o barokní stavbu pocházející z druhé poloviny 17. století. Kostel sousedí s bývalou jezuitskou koleji. Poté, co bylo v roce 1785 založeno linecké biskupství, sloužil kostel až do roku 1909 jako hlavní biskupský chrám. V interiéru kostela můžete obdivovat tradiční barokní výzdobu zahrnující například sloupy a sochy z růžového mramoru, na níž se podíleli mimo jiné i významní italští umělci. Prohlédnout si můžete i krásně vyřezávané dřevěné lavice pro návštěvníky kostela či prostory pro kostelním sbor.

Linecký zámek (Linzer Schloss)

Ve městě Linz můžete obdivovat mimo jiné i zámek pocházející ze 17. století. Zámek nechal postavit Rudolf II, a to přímo na místě původního hradu, jenž je zmiňován už v listinách z konce 8. století. V okolí zámku se stále nacházejí pozůstatky opevnění, jež chránilo původní stavbu.

V prostorách zámku dnes sídlí Zámecké muzeum a naleznete zde i sbírky Zemského muzea zabývající se kulturní historií města i přírodou a technikou. Zámek je hrdým zástupcem lineckého kontrastu mezi historií a modernou. Jedno z jeho křídel totiž bylo poničeno při rozsáhlém požáru v roce 1800, a tak jej město nechalo nově postavit k příležitosti zvolení Lince za Evropské hlavní město kultury pro rok 2009. Nebyla zde žádná snaha o zachování původního vzhledu a část zámku je dnes postavena ze skla a oceli.

Pöstlingberg

Přímo nad městem se tyčí hora Pöstlingberg, na jejíž vrchol se můžete nechat dovézt historickou horskou dráhou. Zde poté můžete navštívit vyhlídkovou plošinu, z níž budete mít celé město jako na dlani, jeskynní dráhu Grottenbahn, která vás zavede do říše pohádkových trpaslíků či baziliku Panny Marie Sedmibolestné, jež patří mezi nejvýznamnější poutní místa Horního Rakouska.

Zoologická zahrada (Linzer Tiergarten)

Při cestě na vrchol Pöstlingberg narazíte na lineckou zoologickou zahradu. Jedná se o menší ZOO zaměřenou na chov ptáků, plazů a kopytníků, která návštěvníky seznamuje mimo jiné i s regionálními zvířaty a rostlinami. Zoologická zahrada nabízí hezký výhled na město ležící pod Pöstlingbergem.

Muzeum umění Lentos (Lentos Kunstmuseum)

Během své návštěvy města byste určitě neměli vynechat návštěvu muzea umění Lentos, které je zajímavé uvnitř i zvenku. Budova muzea, které bylo slavnostně otevřeno v roce 2003, je umístěna přímo na břehu Dunaje a je celá potažena skleněnými “obalem”, jenž v noci barevně svítí a vytváří velmi zajímavou podívanou. V muzeu samotném poté můžete obdivovat sbírky maleb, soch i fotografií, které se řadí mezi nejvýznamnější sbírky moderního umění v celém Rakousku.

Ars Electronica Center

Velmi zajímavým příkladem moderní architektury je také budova Ars Electronica Center, která byla otevřena v roce 2009. Pro návštěvníky je zde připraveno Muzeum budoucnosti s expozicemi věnovanými výzkumu a vývoji. Dále se zde nacházejí konferenční sály a také prostor vhodný pro pořádání akcí pod širým nebem, který nabízí jedinečný výhled na Dunaj. Zajímavý je však zejména zevnějšek budovy, který je tvořen tzv. světelnou fasádou. LED osvětlení mění barvy a někdy vytváří i zajímavé obrazce a animace.

Tipy na výlety do okolí

Schlögenský meandr (Schlögener Schlinge)

Nedaleko od města leží krásný Schlögenský meandr, který byl v roce 2008 vyhlášen “Divem přírody v Horním Rakousku”. Téměř kruhový meandr vytvořila řeka Dunaj už v období třetihor. Dnes se jedná o velmi oblíbené místo kolem nějž vedou turistické trasy nabízející výhledy na krásná údolí Dunaje.

Památník Mauthausen (Mauthausen Memorial)

Po stopách jedné z nejtemnějších etap historie se můžete vypravit do bývalého koncentračního tábora Mauthausen ležícího nedaleko od Lince. Na místě poměrně zachovalého tábora se dnes nachází památník věnovaný obětem. Součástí objektu je i muzeum s tzv. Místností jmen, v níž je zaznamenáno všech 81000 známých jmen lidí, kteří v Mauthausenu a pobočných táborech zemřeli.

Pasov

Linz je ideálním výchozím bodem i pro návštěvu 80 km vzdáleného Pasova, německého města ležícího v blízkosti rakouských hranic. Zde můžete obdivovat řadu krásných míst a památek, včetně dómu sv. Štěpána, jenž se pyšní největšími chrámovými varhany na světě.

Linz je malebným rakouským městem, jehož návštěvu by si vzhledem k vzdálenosti od České republiky neměl nechat ujít žádný milovník krásných měst a příjemných výletů. Kromě řady zajímavých staveb zde můžete navštěvovat muzea i další naučná zařízení a vypravit se také do krásné zoologické zahrady. Procházku městem můžete završit příjemným posezením v cukrárně. Své chuťové buňky zde jistě potěšíte lahodným lineckým koláčem, který se stal symbolem města, ačkoliv o jeho původu se stále vedou pře mezi rakouskými i českými městy. Pokud vám zbude dostatek volného času, vypravte se k nedalekému Schlögenskému meandru, který se právem řadí mezi nejkrásnější přírodní divy Rakouska. Ať už se rozhodnete navštívit jakákoliv z těchto míst, určitě si z výletu odvezete krásný zážitek.

Předchozí článekKatowice v Polsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekSantiago de Compostela – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí