Gmünd v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety

18105

Ačkoli Gmünd u nás nepatří k nejznámějším místům v Rakousku, jedná se o okresní město spolkové země Dolní Rakousy v oblasti Waldviertel a leží přímo u českých hranic. Jeho rozloha činí pouze 25,1 km2 a žije tu 5 a půl tisíce obyvatel. Z turistického hlediska opravdu nejde o neznámou oblast, přičemž přespolní sem aktuálně míří především do termálních lázní.

V Gmündu se lze ovšem věnovat i dalším aktivitám. Zajímavá místa tu totiž mohou navštívit i obdivovatelé historické architektury, stejně jako příznivci techniky. A s prázdnou nebudou odjíždět ani milovníci přírody. Připočteme-li k tomu skutečnost, že město skutečně neleží daleko, rozhodně vám jej můžeme doporučit k výlet, jakož i k delšímu pobytu.

Zajímavá místa a památky v rakouském Gmündu

Termální Lázně Sole-Felsen-Bad

Nikdy není od věci si pořádně odpočinout. V Gmündu ovšem můžete relaxaci propojit se zábavou. Termální lázně Sole-Felsen-Bad nabízejí devět bazénu se sladkou i léčivou slanou vodou, sauny, parní jeskyni nebo turecké lázně. Jenže k dispozici budete mít také masáže a kosmetické procedury a navíc také zážitkový tobogán, na kterém si lze zadovádět. Jedná se tedy o ideální místo pro rodiny s dětmi, protože na své si tu přijdou rodiče i jejich potomci.

Gmündské náměstí

Při návštěvě v Gmündu se jistě ocitnete také na místním podlouhlém náměstí, které leží v samém srdci města. Obdivovat tu můžete několik historických budov, z nichž je asi nejzajímavější stará radnice, ale k vidění jsou i rozličné renesanční domy. Kromě toho se lze s historií regionu seznámit podrobněji, a to v Městském muzeu, stejně jako v Muzeu kamene a Muzeu skla. Náměstí tedy rozhodně má co nabídnout.

Farní kostel sv. Štěpána (St. Stephen’s Church)

Pokud si potrpíte na církevní architekturu, kousek od náměstí navštivte kostel sv. Štěpána. Ten sice pochází z přelomu 12. a 13. století, nicméně původní jednolodní románská stavba byla na počátku 15. století přestavěna na trojlodní stavbu gotickou a ke změnám docházelo i nadále. Neogotický interiér např. kostel získal až v roce 1903. Rozhodně tedy stojí za to budovu neobdivovat pouze zvenčí, ale měli byste se vydat i dovnitř.

Zámek Gmünd (Gmünd Castle)

Další budova v Gmündu, které se s v průběhu staletí měnila. Zámek je nejstarší doposud stojící stavbou ve městě. Ve 12. století se ovšem jednalo o gotický vodní hrad. O zhruba 400 let později byla ovšem budova přestavěna na zámek v gotickém stylu. Za stavbou protéká řeka Lužnice a obklopuje ji anglický park s rybníkem a nádhernou květenou. Odpočívat tedy nemusíte pouze v lázních, ale také pod širým nebem v těsné blízkosti gmündského zámku.

Waldviertelská úzkokolejka

Pokud kromě historie zbožňujete i techniku, v Gmündu si rovněž přijdete na své. Toto město se v roce 1900 stalo výchozím bodem úzkorozchodných drah, jež vedly po celém okolí. V jednu dobu dokonce vlaky jezdily i přes české území. Osobní i nákladní doprava ovšem mezi lety 1986 a 2001 úplně zanikly. V současné době je ale na úzkokolejce pořádána letní doprava pro turisty, takže nedáte-li dopustit právě na vlaky, určitě zamiřte právě sem.

Přírodní park Blockheide (Blockheide-Gmünd Nature Park)

Blockheide je sice velmi malým přírodním parkem (rozloha 110 ha), nicméně návštěvníky láká tak jako tak. Tato oblast začíná přímo na okraji Gmündu a nabízí naučnou stezku, která se zabývá především místním zpracováním žuly. V parku je přítomna rovněž vyhlídková věž, z níž se dá dohlédnout až do České republiky. Především jsou zde ale rozprostřeny unikátní žulové balvany, jež na první pohled zaujmou opravdu bizarními tvary.

Kam na výlet do okolí

Pokud budete trávit v Gmündu delší dobu, rozhodně nezůstávejte pouze zde, ale vydejte se také do okolí. Nejen park Blockheide totiž nabízí krásnou přírodu. Okolní krajina je kopcovitá, nacházejí se zde řeky jako již zmíněná Lužnice a spatřit tu lze chráněné rostlinné a živočišné druhy. V oblasti Waldviertel se kromě Gmündu nacházejí i dalších centra, tedy např. Horn nebo Waidhofen an der Thaya, která rozhodně stojí za návštěvu.

Pro české turisty bude ovšem zajímavější Weitra, jež leží 13 km jihozápadně. Jde totiž o nejstarší pivovarnické město Rakouska, nachází se tu mnoho pivovarů a v místním muzeu se lze hodně dozvědět o pivovarnictví. Mezi větší města ve Waldviertelu patří Krems an der Donau (Kremže), jež láká mnoha církevními i světskými památkami, z nichž jmenujme alespoň městský palác Gozzoburg s krásnými freskami. Historické stavby lze navíc obdivovat i ve Zwettlu (Světlá).

Gmünd a jeho okolí je sice z hlediska českých turistů poměrně opomíjenou oblastí, ovšem může za to spíše neznalost než skutečnost, že by se jednalo o nezajímavé místo. Dolnorakouské městečko se navíc nachází pouze kousíček od Českých Velenic, takže leží skutečně za rohem. Ovšem pozor! Pokud jsme vás přesvědčili a budete si sem plánovat cestu, nespleťte si jej s Gmündem ležícím v Korutanech. I ten je totiž častým cílem turistů, neboť zde byly vyrobeny první vozy Porsche a dnes se zde nalézá muzeum této značky automobilů.

Předchozí článekLaa an der Thaya v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekBad Füssing v Německu – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety