Kyjev – co navštívit v ukrajinském městě pro dobrodruhy?

14700
Kyjev a pobřeží řeky Dněpr na Ukrajině | serhiinikolaienko/123RF.com
Kyjev a pobřeží řeky Dněpr na Ukrajině | serhiinikolaienko/123RF.com

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, je jedním z nejstarších měst ve východní Evropě. Odjakživa byl dějištěm významných historických událostí definující situaci v přilehlém regionu a i nyní snadno popírá stereotyp nudné, sovětské metropole. Díky kombinaci velkého množství kulturních míst, nočního života a také velmi rozumných cen (nejen) za ubytování vám může město, pokud vás neodradí události poslední doby, nabídnout jedinečný zážitek.

Památky v Kyjevě

Kyjev byl po stovky let hlavní základnou ortodoxního křesťanství východní Evropy, díky čemuž zde lze dnes nalézt impozantní množství katedrál, chrámů a kostelů.

  • Kyiv Pechersk Lavra je rozhodně jedním z turisty nejoblíbenějších místních klášterů. Známý také jako „klášter jeskynní“, tento komplex věží, katedrál, ochranných zdí a velké sítě podzemních jeskynních kaplí je zároveň i na seznamu Světového dědictví UNESCO. Zdejší zvonice byla se svými 96,5 metry výšky nejvyšší samostatně stojící budovou své doby. Před návštěvou nezapomeňte na to, že ženy si v komplexu musí zakrýt oblečením vlasy i nohy.
Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě | photografier/123RF.com
Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě | photografier/123RF.com
  • Dalším ikonickým místem je katedrála svaté Sofie, která je jednou z nejstarších a podle mnohých i nejmajestátnějších v této části Evropy. Za symbolické tři hřivny vstupného si zde můžete prohlédnout interiérové mozaiky z 11. století a malby staré přes tisíc let. Lze zde také vylézt na hlavní, 76 m vysokou věž.
Katedrála svaté Sofie v Kyjevě | anmbph/123RF.com
Katedrála svaté Sofie v Kyjevě | anmbph/123RF.com
  • Chrám svatého Ondřeje a k němu přidružená ulice Andriyivskyy Uzviv je uličkou, kterou rozhodně nesmíte minout. Dlouhá, dlážděná, jako had se v mnoha zatáčkách kopcem vinoucí ulice směrem k chrámu je tím pravým místem pro návštěvu, se spoustou uměleckých obchodů, kaváren, galerií i muzeí.
Chrám svatého Ondřeje v Kyjevě | maxaltamor/123RF.com
Chrám svatého Ondřeje v Kyjevě | maxaltamor/123RF.com

S výškou překonávající i americkou Sochu svobody na celý Kyjev dohlíží Rodina-Mat, veliká ocelová socha vyzbrojená 16 metrovým mečem a štítem s emblémem Sovětského svazu. Monument je součástí (venkovního) muzea, které mapuje historii Ukrajiny během druhé světové války. Pokud vás fascinuje válečná technika, rozhodně u tohoto muzea zvažte návštěvu.

Socha Rodina-Mat v Kyjevě | seregalsv/123RF.com
Socha Rodina-Mat v Kyjevě | seregalsv/123RF.com

Kyjev – místo, kde se tradice mísí s modernou

Samotné jádro města tvoří Maidan Nezalezhnosti (neboli Náměstí nezávislosti) a přidružená ulice Khreshchatyk, která byla vyhlášená jednou z 20ti nejdražších nákupních ulic Evropy a která se během víkendu mění na pěší zónu plnou pouličních umělců.

Náměstí nezávislosti v Kyjevě | klug/123RF.com
Náměstí nezávislosti v Kyjevě | klug/123RF.com

Významná byla i původní kyjevská Zlatá brána, která kdysi hlavní bránou sloužící pro vstup do města. Dnešní podoba však nemá s tou původní podle všeho nic společného. Sovětské autority ji nechaly, na oslavu 1500 let města, nově vystavět v roce 1982 na místě bývalých ruin – jelikož se nedochovaly žádné dokumenty, které by napověděly více o podobě původní brány, je autenticita nové podoby velmi spekulativní.

Modernější strana města

Architektonicky velmi zajímavým místem je také kyjevský Dům s chimerámi. Mohutná stavba ve stylu art-nouveau, postavena v roce 1902, je dekorována plejádou zajímavých zvířat – slony, nosorožci i přízračnými chimérami. Říká se, že kdo najde na stavbě krokodýla, bude mít štěstí!

Dům s chimerámi v Kyjevě | dmitrydesigner/123RF.com
Dům s chimerámi v Kyjevě | dmitrydesigner/123RF.com

Co se týče čisté moderny, Landscape Alley Park je částí města, která nenechává nikoho z kolemjdoucích bez úsměvu. Kolem nedávno postaveného dětského hřiště zde vyrostl park plný veselého, nezvyklého street-artového umění inspirovaného právě dětskou představivostí. Fandům moderního umění lze doporučit také doporučit muzeum a centrum umění Pinchuk.

Pokud chcete mít celé město jako na dlani, navštivte park s miniaturami Kyjeva. Expozice otevřená v roce 2006 obsahuje 48 pečlivě zpracovaných miniatur významných míst ve městě. V podobném duchu se nese i další muzeum miniatur, kde lze nalézt umění v jeho nejmenší formě – například celou scenérii inspirovanou Egyptem (velbloudy, pyramidu a palmy) vměstnanou do ucha jehly.

Tento výčet samozřejmě není kompletní a město toho tak nabízí spoustu pro všechny typy cestovatelů. Je samozřejmě zapotřebí trochu dobrodružná povaha, jelikož Kyjev není typickou destinací. Není zde ale potřeba vízum (platnost k 1. 2. 2016) a aktuální cenová hladina je pro Čechy více než výhodná, takže pro dobrodružnější z vás se jedná o ideální destinaci na prodloužený víkend.

Předchozí článekKam ve Vídni – památky a zajímavá místa
Další článekReykjavík – zajímavá místa v hlavním městě Islandu