Karibský ostrov Martinik – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3858

Francii nenajdete jen v Evropě. Kousek této krásné země s jedinečnou kulturou naleznete i v krásném Karibiku. Právě zde totiž leží v souostroví Malé Antily vulkanický ostrov Martinik, který je francouzským zámořským departmentem. A je to na něm znát na první pohled. Ať už jde o řeč, obyvatele, malebná lázeňská města vybudovaná ve stylu měst ležících na Francouzské riviéře, všudypřítomné módní butiky nebo o celkovou atmosféru, která je dokonalou kombinací tropického Karibiku a evropských standardů.

Hlavním lákadlem ostrova jsou samozřejmě překrásné karibské pláže tvořené jemným bílým pískem. Ty jsou omývány křišťálově čistým mořem ukrývajícím korálové útesy i další krásy. Na své si zde přijdou i milovníci potápění, šnorchlování a dalších vodních sportů. Pláží je tu tolik, že často není problém najít i poklidný a opuštěný kousek ráje, který vám poskytne příjemné soukromí. Kromě toho se Martinik může pochlubit i velmi krásnou přírodou, která určitě stojí za bližší prozkoumání. Bujná vegetace dokonce ostrovu vynesla přízvisko “ostrov květin”. V jazyce původních obyvatel je to “Madinina”. A právě tak ostrov nazývali karibští indiáni ještě před příjezdem Kryštofa Kolumba.

Martinik jistě okouzlí i všechny gurmány. Elegantní restaurace zde nabízejí nejen výtečné francouzské pokrmy, ale také speciality tradiční kreolské kuchyně. Nejsou to však ani tak místní pokrmy, které získaly světový věhlas, nýbrž vyhlášený a oblíbený rum. Právě ten z Martiniku je mnohými považován za vůbec nejlepší na světě. Tak jej při své návštěvě nezapomeňte ochutnat, ať to můžete náležitě posoudit.

Zajímavá místa a památky na ostrově Martinik v Karibiku

Fort-de-France

Hlavním městem Martiniku a jedním z nejvýznamnějších měst celého Karibiku je krásné město Fort-de-France. Město získalo velký význam zejména ve 20. století a dnes je hlavním ekonomickým i kulturním centrem země. Leží na západním pobřeží ostrova a je jakousi vstupní bránou do zátoky Baie de Fort-de-France. Jak už může napovědět samotný název města, nachází se zde hned několik pevností. Tou nejvýznamnější je Fort Saint Louis, která je francouzskou námořní základnou. Kromě ní zde najdete ještě další tři – Fort Desaix, Fort Tartenson a Fort Gerbault. Mezi další významné památky a místa, jež lze ve Fort-de-France obdivovat, patří kostel Sacré-Cœur de Balata, který je zajímavou napodobeninou pařížského chrámu. Chrám je situován na jednom z útesů, kde je obklopen tropickou vegetací. Ve městě se poté nachází i zajímavá katedrála.

Trois-Ilets

V zátoce Baie de Fort-de-France leží jedno velmi vyhledávané turistické letovisko, které patří mezi ta úplně nejoblíbenější místa celého Martiniku. Je jím destinace Trois-Ilets. Jak již název všem znalcům francouzštiny napovídá, jedná se o skupinu tří ostrůvků. Konkrétně se jedná o ostrůvky Charles, Sixtain a Thébloux. Všem návštěvníkům se po příjezdu naskytne pohled na malebnou oblast plnou bister, restaurací, obchůdků i tradičních červených domků. Součástí toho všeho je i krásné lázeňské městečko Les Trois-Ilets. Nechybí samozřejmě ani tolik oblíbené písečné pláže.

Jardin de Balata

Přibližně 10 kilometrů od Fort-de-France leží krásná botanická zahrada Jardin de Balata. Jedná se o soukromou zahradu obklopující malebný domek vybudovaný ve stylu tradiční kreolské architektury. Dům vybavený dobovým nábytkem si rovněž můžete prohlédnout během své návštěvy. Zahrada se prvním návštěvníkům otevřela již v roce 1986. Dnes zde můžete spatřit více než 3000 druhů tropických rostlin, včetně krásně kvetoucích ibišků, růží nebo divokých orchidejí. To však zdaleka není všechno. V zahradě poletují hejna roztomilých kolibříků, z jejichž perspektivy si také můžete celý prostor prohlédnout. Stačí se projít v korunách zdejších stromů. Ve výšce více než 15 metrů se zde nacházejí lávky, z nichž se vám naskytne kouzelný výhled na celou zahradu, nedalekou zátoku i vrcholky hor.

Saint Pierre

Ještě než se Fort-de-France stalo hlavním městem Martiniku, pyšnilo se tímto označením město Saint Pierre. Toto město však potkal velmi neslavný osud. V roce 1902 jej kompletně zničila sopka Mont Pelée, která leží přibližně 6 kilometrů od města. V té době již byla administrativa přesunuta do Fort-de-France, stále se však jednalo o kulturní centrum země. Během sopečné erupce zemřelo 30 000 obyvatel města. Samotné město nebylo nikdy obnoveno do původního rozsahu. Nachází se zde však několik menších měst a vesnic. Saint Pierre je dnes přibližně pětitisícovým městem. Stále si zde můžete prohlédnout pozůstatky původních staveb a sídlí zde i vulkanologické muzeum.

Mont Pelée

Sopka, jež způsobila zkázu hlavního města, fascinuje návštěvníky Martiniku dodnes. Jedná se o stále aktivní stratovulkán vysoký 1397 metrů, který je zároveň i nejvyšší horou celého ostrova. Naposledy tento sopečný obr svůj příznačný žhavý mrak tvořený horkou párou, sopečnými plyny a prachem chrlil v roce 1937. Jeho nejničivější erupcí zůstává ta z roku 1902.

Le Francois

Jedním z velmi oblíbených turistických cílů ostrova je i pobřežní letovisko Le Francois. To leží přímo u jednoho ze zálivů a jeho součástí jsou i ostrůvky Oscar, Thierry a Fregata. Opravdovým klenotem jsou pobřežní laguny zvané fonds blancs. Těm je často přezdíváno Baignoire de Josephine, což v překladu znamená Josefínina koupel. Ráda se zde totiž koupala i Napoleonova manželka, krásná Josefína.

Tipy na výlet

Dominika

Z Martiniku si můžete udělat výlet třeba na sousední Dominiku, krásný ostrov s řadou působivých míst. Dominika je jedním z posledních opravdových rájů Karibiku, protože zatím nepodlehla masovému turismu. Podle mnohých se tady téměř nic nezměnilo. Můžete tak obdivovat téměř stejnou přírodu, pláže i další krásy, jaké si zde prohlížel Kryštof Kolumbus. Za návštěvu určitě stojí hlavní město Roseau nebo vulkán Morne Diablotins, v jehož okolí naleznete pláže s charakteristickým černým pískem i unikátní jezero Boiling Lake. Proč unikátní? Voda v jezeře je totiž vroucí, takže nad jezerem se stále vznáší oblak páry.

Pro Dominiku je typická velmi krásná příroda. O národní parky a přírodní rezervace zde nouze určitě není. Ty jsou plné života a můžete v nich obdivovat řadu zajímavých rostlin i zvířat. Pokud budete mít štěstí, můžete narazit na překrásného Amazoňana císařského zvaného také Sisserou. Ten patří mezi endemické druhy, takže ve volné přírodě jej můžete spatřit pouze tady. Dominiku stále obývají i jedni z posledních karibských indiánů. Jejich rezervaci tvořenou tradičními chatrčemi naleznete u pobřeží.

Svatá Lucie

Nedaleko od Martiniku leží i další z krásných karibských ostrovů, Svatá Lucie. Stejně jako ostatní ostrovy je i Svatá Lucie hojně vyhledávána pro své překrásné pláže. Ty jsou často ukryté v malebných zátokách a svým návštěvníkům poskytují naprosté soukromí. Ostrov je však jako stvořený i pro milovníky pěších túr. Jedná se totiž o poměrně hornaté místo s nejvyšší horou Mount Gimie vysokou 950 metrů. Kromě ní zde naleznete i vyhaslé sopečné vrcholy Gros Piton a Petit Piton, které jsou společně zapsané na seznamu UNESCO. Celé vnitrozemí je navíc tvořené krásnou přírodou jako stvořenou k dlouhým procházkám. Vynechat byste určitě neměli ani návštěvu hlavního města Castries, které je domovem pro více než jednu třetinu obyvatel země.

Pokud je vaším tajným snem návštěva některého z exotických karibských rájů, návštěvou Martiniku si jej velmi snadno splníte. Jedná se totiž o mimořádně krásné místo schopné splnit požadavky i těch nejnáročnějších cestovatelů. Překrásné pláže s bílým pískem, malebná lázeňská města, bujná vegetace, výtečné pokrmy i vyhlášený rum. O nic z toho na ostrově nouze není. Přidejte si k tomu unikátní tropické prostředí a francouzský šarm. O tom, že jsme nalezli ideální dovolenkovou destinaci, nemůže být pochyb. Tak začněte plánovat. Možná to stihnete ještě tuto zimu.

Předchozí článekAncona v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekPescara v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety