Ancona je hlavním městem stejnojmenné provincie i většího regionu Marche na východním pobřeží Itálie u Jaderského moře. Jedná se přitom o jeden z nejvýznamnějších přístavů v této části Středozemí. Ancona disponuje rozlohou 123,71 km2 a žije tu přes 100 000 obyvatel. Kromě toho, že jde o centrum daného regionu, jde také o turisticky zajímavou destinaci.
Město bylo založeno již v roce 367 př. Kr., jeho historie tedy zahrnuje téměř 2 400 let. Proto asi není žádné překvapení, že tu lze obdivovat nejednu pamětihodnost. Do Ancony skutečně míří především turisté bažící po poznání dějin, nicméně cestovatele nezklamou ani místní pláže či příroda. I když se tedy nejedná o právě nejvyhlášenější oblast turistiky v Evropě, za návštěvu určitě stojí.
Zajímavá místa a památky v italské Anconě
Trajánův oblouk (Arch of Trajan)
Ačkoli byla Ancona založena Řeky, v první čtvrtině 2. století př. Kr. ji obsadili Římané. Na období římské antiky také upomíná jedna z hlavních památek ve městě, totiž mramorový Trajánův oblouk. Císař Traianus vládl v letech 98 až 117 po Kr. a oblouk byl postaven Apollodórem z Damašku v roce 114 či 115. Stavba je vysoká úctyhodných 18 metrů, široká 3 metry a ohraničená korintskými sloupy. Nachází se přitom u vchodu do přístavu, takže ji minout prakticky nemůžete.
Katedrála sv. Cyriaka (Cathedral of St. Cyriacus)
V nevelké vzdálenosti od Trajánova oblouku se nachází hlavní církevní stavba v Anconě. Románská katedrála sv. Cyriaka byla postavena v průběhu 12. století a má tvar řeckého kříže. Nese ale i další prvky byzantského umění. Pod jeho rameny se každopádně nachází čtyři krypty a disponuje také dvanáctibokou kopulí. Stejně jako exteriér si i interiér katedrály přes rekonstrukce zachoval takřka původní podobu, o čemž vás přesvědčí deset starých mramorových sloupů či gotický portál ze 14. století.
Lazzaretto
Třetí významnou budovou je Ancony je tzv. Lazzaretto. Jedná se o masivní pětibokou stavbu o rozloze 20 000 m2, kterou naleznete opět u přístavu. Postavena byla na umělém ostrově v letech 1733 až 1743 na popud papeže Clementa XII. architektem Luigim Vanvitellim (odtud také druhý název Mole Vanvitelliana). Budova sloužila v průběhu let jako karanténa, vojenská nemocnice i kasárna a v současné době se mezi jejími zdmi nachází muzeum Tattile Omero, kde se mj. konají různé výstavy.
Národní archeologické muzeum
Milovníci historie by měli určitě zamířit rovněž do Národní archeologického muzea, které naleznou v paláci Ferretti. Ten byl postaven v době pozdní renesance Pellegrinem Tibaldim a dodnes ukrývá krásné fresky Federica Zuccariho. Návštěvníky ale budou asi více zajímat jednotlivé exponáty. Muzeum je rozděleno do několika částí. Prohlédnout si tak můžete expozice týkající se pravěku, ale také pozdějších období, a to zejména antiky. Čeká na vás řada exponátů včetně bohaté sbírky mincí a dokumentů.
Park Cardeto
Pokud si budete chtít od památek odpočinout, doporučujeme vám navštívit největší park v Anconě s názvem Cardeto. Nachází se na vrcholcích kopců Cappuccini a Cardeto, a to na ploše cca 35 hektarů v blízkosti centra. Jedná se o rezervaci vzácné zeleně, takže tu lze obdivovat mnoho zajímavých bylin i dřevin. Vzhledem k tomu, že byl park zároveň projektován jako historický komplex, od památek si tu přeci jen „oraz“ zcela nedáte. Prohlédnout si totiž např. lze podzemí bašty San Paolo.
Kam na výlet do okolí Ancony
Ancona vám ale přeci jen umožní poznávat ryzí přírodu. Od jižního okraje města se totiž začíná zvedat pohoří Monte Conero, které je dlouhé 20 km a jeho nejvyšší bod se nachází ve výšce 572 m n. m. Tyčí se přitom nad mořskou hladinou a ukrývá bohatou biodiverzitu. Součástí je navíc i přírodní park, jenž turistům nabízí 18 značených tras a několik velezajímavých vyhlídek. Vyrazit přitom můžete i na některou z pláží, které se souhrnně nazývají Riviéra del Conero. Jednu z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších můžete např. navštívit v okouzlujícím zálivu Portonovo. Kromě Ancony je dalším centrem oblasti město Marcelli di Numana, které mezi Italy platí za velmi populární středisko turistiky s krásnými plážemi a průzračným mořem, leč návštěvníci ze zahraničí je prozatím příliš nenavštěvují.
Zmínit musíme také město Sirolo, jež je rovněž velmi prestižní. Disponuje totiž opět nádhernými plážemi a turisté obdivují i jeho malebné náměstí. Nedaleko se pak nalézá jedno z nejvýznamnějších křesťanských míst, a to nejen v Itálii. Město Loreto každoročně navštíví neskutečné 3 miliony poutníků, což z něj činí po Římu druhé nejdůležitější poutní místo Itálie. Místní Svatá chýše je navíc předobrazem všech pozdějších loretánských kaplí (tzv. lorety).
Oblast Marche nemá v České republice nijak zvučné jméno a většina lidí by ji asi jen těžko dokázala blíže lokalizovat. Co se týče italských destinací, čeští turisté míří v naprosté většině případů do jiných oblastí. Jak jsme však ukázali výše, minimálně Ancona a její okolí je pro cestovatele opravdu velmi zajímavou oblastí. Pokud jste tedy doposud tuto část Apeninského poloostrova nenavštívili, možná byste to měli při nejbližší příležitosti změnit.