Apulie v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

6539

Karibik Evropy, pohádkový region jižní Itálie, ráj milovníků dobrého vína. Všechny tyto přezdívky a označení si vysloužil krásný kraj Apulie (italsky Puglia) ležící na jihovýchodě Itálie, přímo v místě pomyslného podpatku a ostruhy italské boty. Kraj je na východě omýván Jaderským a na jihu i jihozápadě Jónským mořem. Pyšní se tedy mimořádně dlouhým pobřežím plných krásných pláží. Narazíte zde na pláže písečné i oblázkové, malé i velké, přeplněné i takřka liduprázdné. Moře zde má navíc opravdu krásnou barvu a je často hodnoceno jako to vůbec nejkrásnější a nejčistší v celé Evropě. Proto ten Karibik.

Města i vesničky jsou tu plné nádherných míst i staveb. Často zde narazíte na tradiční kulaté domečky Trulli, které působí opravdu pohádkovým dojmem. No a to víno? S tím se tady setkáte takřka na každém rohu. Apulie totiž patří mezi největší vinařské oblasti v Itálii. Víno se v těchto mimořádně úrodných končinách pěstovalo již před naším letopočtem a dodnes se zde těší ohromné oblibě. Vínem jsou často doplňovány pokrmy tradiční italské kuchyně, na nichž si zde samozřejmě můžete pochutnat. Ty jsou často tvořeny nebo alespoň doplněny čerstvými regionálními surovinami, mezi něž patří zejména olivový olej, obilí používané na výrobu těstovin i pečiva a v neposlední řadě samozřejmě mořské plody.

Kromě krásných pláží, zajímavých italských domečků či gastronomických zážitků jsou to zejména krásné památky, které do Apulie lákají návštěvníky nejen z celé Evropy. Zdejší historie je totiž až nevídaně bohatá a lehce odlišná od zbývajících částí Itálie. Na formování oblasti měly velký vliv různé národy, včetně Řeků a Turků, což se výrazně promítlo i v místní architektuře a vzhledu měst.

Zajímavá místa a památky v italské Apulii

Bari

Bari je hlavním centrem oblasti a zároveň velmi krásným městem. Prohlédnou si zde můžete mimo jiné třeba městský přístav nebo baziliku di San Nicola, v níž jsou uloženy ostatky svatého Mikuláše. Ten je také patronem města a jeho svátek zde slaví v květnu, což se nám může zdát poměrně netradiční. Místním to ale očividně velmi vyhovuje. A tak se květen co květen město na jeden den mění v živoucí místo plné stánků, divadelních představení i koncertů pod širým nebem. Oslav se často účastní i poutníci z celého světa. Mezi turistické atrakce patří kromě baziliky a přístavu i hrad Castello Svevo, středověká katedrála San Sabino či divadlo Petruzelli, jedna z nejrozsáhlejších operních budov světa.

Alberobello

Dalším ze zajímavých měst je krásné Alberobello, jehož největší chloubou jsou stovky již zmíněných kamenných domečků Trulli, které zde lemují malé uličky, z nichž doslova sálá nezaměnitelná italská atmosféra. A co že to ty Trulli domečky vlastně jsou? Historie těchto staveb sahá do 16. století a důvodem jejich vzniku byla snaha ušetřit na daních. Domečky byly stavěny bez použití jakéhokoliv spojovacího materiálu, jednoduše tedy mohly být v případě kontroly úplně či alespoň částečně zbourány a do královské pokladnice nedoputovala ani koruna. Zdá se, že lidská vynalézavost zde opravdu nezná hranic. Naštěstí pro nás byla vesnička později prohlášena za zcela svobodnou a domky mohly zůstat zachovány. Dnes jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO. Konkrétně v Alberobellu si jich můžete prohlédnout téměř 1500.

Taranto

Těžko bychom mohli jmenovat krásná apulská města a vynechat Taranto ležící na pobřeží Jónského moře, v Tarentském zálivu. Ve městě se nachází velmi významný přístav. Co ale jistě zaujme všechny milovníky historie více, je Staré Město rozpínající se na ostrově spojeném s pevninou mosty. Staré Město je jednou ze tří hlavních částí Taranta. Co se památek a zajímavých míst týče, je zcela jistě tou nejzajímavější. Jeho dominantou je Castello Aragonese (Aragonský hrad), jehož historie sahá až do konce 15. století. Neméně zajímavou stavbou je i katedrála San Cataldo, jejíž vznik je datován již do 10. století.

Ostuni

Bílé město. Tak je přezdíváno městu Ostuni, jednomu z nejkrásnějších měst jižní Itálie. A důvod není třeba dlouze hledat. Jsou jím bílé domky, které opevněné město vystavěné na kopci tvoří. Dominantou města je zajímavý gotická katedrála, k níž vede labyrint úzkých uliček a schodů, které čas od času vyústí na menší náměstí.

Lecce

Lecce je dalším z krásných historických měst. Najdete jej na poloostrově Salento, podpatku italské boty. Město, které bylo založeno ještě před začátkem našeho letopočtu, je doslova přeplněné nádhernými památkami, včetně těch barokních, díky čemuž si vysloužilo i přezdívku “Florencie jihu”. Ve městě můžete obdivovat mimo jiné třeba římský amfiteátr a divadlo, obojí pocházející z 2. století našeho letopočtu, dále nádhernou baziliku Santa Croce, neméně krásný biskupský palác a v neposlední řadě i hrad Castello Carlo.

Basilica Santa Maria De Finibus Terrae

Poloostrov Salento proslul nejen barokním městem Lecce, ale také kvůli svým krásným plážím i dalším městům, z nichž za zmínku stojí například Gallipoli. České turisty ale možná nejvíce zaujme městečko Santa Maria di Leuca, respektive zdejší Basilica Santa Maria De Finibus Terrae, jejíž více než trefný název lze přeložit jako Bazilika Panny Marie na konci světa. A co je na této bazilice tak zajímavé? V jejích prostorách je vystaven obraz věrně znázorňující Karlův most a z něj shozeného Jana Nepomuckého. Jak se sem obraz dostal, to dodnes není zcela jisté.

Castel del Monte

Jednou z velmi zajímavých staveb, jež lze v regionu Apulie obdivovat, je hrad Castel del Monte sídlící přibližně 50 kilometrů od Bari. Jedná se o vůbec nejslavnější hrad postavený v době vrcholného středověku. Dodnes je však obestřen tajemstvím. Tou největší záhadou pravděpodobně zůstává účel, za nímž byl hrad, jehož půdorys vytváří pravidelný osmiúhelník, postaven. Okolo čísla osm se zde točí snad úplně vše. Na rozích osmi stěn stojí osm věží, budova má celkem osm pokojů a osm oken… Nikoho už jistě nepřekvapí, že dvůr situovaný v samém středu budovy má osm stěn a je zdoben osmi gotickými oblouky. Ať už je smysl a symbolika budovy jakkoliv záhadná, jedním si můžeme být jisti – jedná se o nebývale fascinující místo, které určitě stojí za návštěvu. Kvůli svému nezměrnému historickému významu by hrad zapsán na seznam UNESCO.

Národní park Gargano (Parco nazionale del Gargano)

Pokud vás kromě krásných měst láká i nádherná příroda, určitě byste neměli vynechat návštěvu Národního parku Gargano ležícího na stejnojmenném poloostrově. Součástí parku je i zajímavá chráněná oblast Foresta Umbra. Na území parku se nacházejí zbytky původního lesa, jenž v dřívějších dobách pokrýval značnou část italského jihu. Celá oblast je protkaná turistickými trasami vedoucími kolem malebných jezírek i dalších přírodních úkazů, které přímo vyzývají k dlouhým procházkám. Během nich můžete obdivovat typickou místní flóru a pokud budete mít štěstí, možná narazíte i na zvířecí obyvatele parku, mezi něž patří jeleni, jezevci, kuny, divoké kočky i řada dalších. Park vede podél pobřeží, které je lemované nejen útesy, ale také písečnými plážemi, které jsou návštěvníkům volně přístupné.

Grotta Romanelli

Dalším ze zajímavých přírodních úkazů, který je zároveň i unikátní prehistorickou památkou, je jeskyně Grotta Romanelli ležící v blízkosti města Castro. V ní byly nalezeny starodávné skalní kresby, z nichž některé údajně vznikly již v období paleolitu, tedy tisíce let před naším letopočtem.

Tipy na výlety

Matera

Z Apulie se můžete velmi snadno vypravit i do nedalekého města Matera ležícího v sousedním kraji Basilicata. Jedná se o velmi zajímavé historické město, jehož obyvatelé si dříve hloubili svá obydlí přímo do skály. Jeskynní domky dnes tvoří dolní čtvrť města, která je o poznání klidnější než čtvrť horní. Ta žije tradičním italským rušným životem. Původ jeskynních domů a motivy vedoucí k jejich výstavbě jsou dodnes poměrně nejasné. O to zajímavější město je, a to nejen pro turisty, ale také pro archeology. Za návštěvu ale určitě stojí i živé horní město, v jehož prostorách se nachází několik klášterů, katedrál i zajímavých domů místních obyvatel.

Lago di San Giuliano

Nedaleko od města Matera leží jedno z krásných italských jezer, Lago di San Giuliano, na jehož jedné straně se rozprostírá i stejnojmenná přírodní rezervace. Jezero, jehož výstavba byla dokončena v roce 1950, patří mezi jedno z prvních jezer, které v tomto regionu vzniklo. Spolu s okolní přírodou tvoří nádhernou scenérii a jeho návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít.

Apulie je zajímavou italskou oblastí s ještě zajímavější atmosférou. Tou budete obklopeni zejména při návštěvě krásných městeček. Vše je takové uvolněnější, příjemnější, skoro jako by i čas plynul pomaleji. To však bohužel není možné, takže si svůj výlet určitě rozplánujte tak, abyste stihli všechno. Odpočinek na některé z krásných pláží, prohlídku malebných městeček s unikátními domečky Trulli a třeba i nějakou tu přírodní zajímavost. Uvidíte, že Apulie vás jednoznačně okouzlí.

Předchozí článekAbruzzo v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekKam v Zell am See v Rakousku – lyžování, lázně i další zajímavosti a tipy na výlety