Dovolená na Mallorce – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

5375

Zhruba 300 od východního pobřeží Pyrenejského poloostrova leží překrásná Mallorca, největší ostrov souostroví Baleáry i celého Španělska, jehož břehy omývá Baleárské a Středozemní moře. Za jejími plážemi, historickými památkami, horskými masivy a nádhernou přírodou se každoročně vypraví více než 8 milionů turistů ze všech koutů světa.

Před výběrem lokality, do které zamíříte, byste se měli zamyslet nad tím, co od dovolené očekáváte, protože v každé oblasti Mallorcy máte šanci zažít něco úplně jiného. Například v Palma de Mallorca, jejím hlavním městě, si přijdou na své jak milovníci historie, tak ti, kteří si chtějí užívat živé, španělské noční zábavy na večírcích a v tanečních klubech. Naopak východní pobřeží nabízí především relaxaci na některé z těch nejkrásnějších pláží, které v Evropě můžete najít.

Zajímavá místa a památky na ostrově Mallorca ve Španělsku

Pohoří Serra de Tramuntana

Pohoří Serra de Tramuntana s nejvyšším vrcholem Puig Major, jež dosahuje 1 445 metrů nad mořem, se rozprostírá na severozápadě Mallorcy, odkud se táhne až k jejímu nejsevernějšímu okraji – mysu Cap de Formentor. Téměř všechny zdejší kouty jsou propojené pěšími stezkami, z nichž nejdelší je Trasa suchého kamene (Dry Stone Route), která v některých částech navazuje na staré cesty vytvořené horskými komunitami. Po těch tu zůstala i terasovitá pole a propracované systémy odvodu povrchové vody, které jsou jedinečnou ukázkou harmonického soužití člověka s přírodou. Díky těmto pozůstatkům, které navíc obklopuje mnoho unikátních živočišných i rostlinných druhů, bylo území horského masivu v roce 2011 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Katedrála Panny Marie v Palma de Mallorca (Palma Cathedral)

Panorama palmského přístavu Puerto de Palma zdobí 121 metrů dlouhá a 55 metrů široká gotická katedrála, která patří mezi největší katedrály tohoto stylu v Evropě. Z jejího stropu, sahajícího do výšky 44 metrů, vystupují dvě hlavní věže, každá 67 a půl metru vysoká, zvonice s devíti zvony a na jejím průčelí se vyjímají obrovská, bohatě zdobená růžicová okna. Za její stavbu se zasloužil král Jakub I. Aragonský, který během válčení s Araby ve strachu o svůj život slíbil, že pokud vyvázne, nechá postavit katedrálu vysvěcenou Panně Marii. Stavbu sice objednal už v roce 1229, nicméně její základy byly položeny až v roce 1310. I když byla dokončena v roce 1601, kvůli poničení a neustále se měnícím trendům prošla několika rekonstrukcemi a dnes je významnou dominantou Palmy i celých Baleárských ostrovů.

Hrad Castell de Bellver v Palma de Mallorca (Bellver Castle)

Pár kilometrů západně od centra Palmy stojí rozlehlý gotický hrad zvaný Castell de Bellver neboli “krásný výhled”, a ten vám tedy skutečně poskytne. Byl postaven ve 14. století na příkaz krále Jakuba II. Mallorského pod vedením architekta Pere Salva. Budova kombinuje dispozice paláce s hradním opevněním a její výjimečnost spočívá především v půdorysu kruhového tvaru, kterým disponuje pouze hrstka hradů v Evropě. Po dlouhá léta sloužil jako vězení, ve kterém strávilo podstatnou část života i několik členů královské rodiny včetně manželky a potomků Jakuba III. Mallorského. Od roku 1976 jeho prostory využívá městské muzeum historie.

Královský palác La Almudaina (Royal Palace of La Almudaina)

Dalším palmským dílem architekta Pere Salva je ohromný královský palác La Almudaina. Za jeho původní podobu z roku 903 se zasloužili Arabové, kteří v té době Mallorcu obývali. Nicméně poté, co ve 13. století na trůn usedla Barcelonská dynastie, dostal gotickou podobu, přesto si ale zachoval spoustu orientálních prvků. Skládá se ze dvou hlavních částí, králova a královnina paláce, které jsou propojeny nádvořím a zahradami. Ani do jedné z nich nespadá velký sál, který dnes královská rodina využívá jako audienční místnost, arabské lázně a kaple svaté Anny – jeden z mála mallorských příkladů románské architektury.

Městečko Cala Millor

Jestliže hledáte destinaci pro poklidnou dovolenou u moře, městečko Cala Millor pro vás bude tím pravým ořechovým. Zdejší písečná pláž se rozprostírá na celých dvou kilometrech a představuje ideální místo k lenošení na slunci, koupání, pádlování a ti akčnější se v místní škole mohou naučit základům windsurfingu. Celé město je navíc poseté obchůdky se suvenýry a obrovským množstvím restaurací, ve kterých můžete své chuťové pohárky rozmazlovat lokálními pochoutkami i mezinárodními pokrmy.

Dračí jeskyně (Cuevas del Drach)

Příroda toho na východním konci Mallorcy ukryla mnohem víc, o čemž vás přesvědčí jeskynní komplex, který najdete nedaleko městečka Porto Cristo. Celkem se skládá ze čtyř jeskyní – Černé a Bílé jeskyně, jeskyně Luise Salvadora a jeskyně Francouzů, které sahají do hloubky 25 metrů a společně dosahují délky 4 kilometrů. V jejích krápníkových útvarech můžete rozpoznat různé předměty jako například vlajku, kaktus nebo zasněženou horu. Prohlídková trasa, která je dlouhá 1 200 metrů, zahrnuje i plavbu po jezeře Martel pojmenovaném po otci moderní speleologie a jeho objeviteli Éduardu Alfredu Martelovi. Od roku 1935 je součástí plavby desetiminutový koncert klasické hudby doplněný o světelné efekty, který promění běžnou prohlídku jeskyně ve zcela unikátní zážitek.

Kam na výlety do okolí?

Ostrov Cabrera

Neobydlený ostrov Cabrera, který je od roku 1991 národním parkem, leží jen několik desítek kilometrů od jižních břehů Mallorcy. Přestože je svou rozlohou velmi malý, disponuje velkým přírodním bohatstvím, které je jedním z nejlépe zachovalých v celém Středozemí. Pokud budete mít štěstí, naskytne se vám možnost spatřit různé druhy ptáků, jako kormorány, sokoly, orlovce nebo racky, ve svém přirozeném prostředí, nemluvě o spoustě dalších rostlinných a živočišných druhů.

Ibiza

Jihozápadně od Mallorcy se nachází ostrov Ibiza, katalánsky Eivissa, který je světoznámým centrem bujarých večírků a divokého nočního života a také místem, kde se zrodila moderní elektronická hudba. Kromě spousty tanečních a hudebních klubů se může pochlubit nádherným pobřežím, což například dokazují oblíbené pláže Platja d’en Bossa a Cala d’Hort. Trajekt vás pravděpodobně doveze do hlavního města Ibiza, jehož stará čtvrť, která je od roku 1999 zapsána na seznamu UNESCO, vás dovede až ke kamennému hradu, odkud si budete moci užít výhledu téměř na celé město.

Menorca

Východním sousedem ostrova Mallorca je Menorca, druhý největší ostrov Baleárského souostroví. Ve srovnání s okolím se tu turismus začal rozvíjet až o několik let později, díky čemuž je jeho přírodní krajina téměř nenarušená. O tom se můžete přesvědčit třeba při výšlapu na nejvyšší horu El Toro, kde si při příznivém počasí můžete z výšky 342 metrů nad mořem prohlédnout celý ostrov. Také by vás mohla zaujmout pevnost Isabely II. (The Fortress of Isabel II), kterou najdete na nejvýchodnějším okraji ostrova, odkud od roku 1875 střežila hlavní město Mahon. Historie Menorcy je ale mnohem delší, její nejstarší památka – kamenná hrobka Naveta d’Es Tudons – pochází již z druhého tisíciletí před naším letopočtem a můžete si ji prohlédnout nedaleko bývalého hlavního města Ciutadella de Menorca.

Jak sami vidíte, na Mallorce i jejích sousedních ostrovech se najde zábava pro děti, mládež, dospělé i seniory, a to ať už cestují sami, v páru, či s celou rodinou. V každém koutu ostrova se můžete těšit na zcela jedinečné zážitky a úchvatné scenérie, které vám utkví v paměti ještě dlouho po vašem návratu domů.

Předchozí článekKam v Eindhovenu v Nizozemsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená v Biogradu na Moru v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí