Kam v bulharském Burgasu – zajímavá místa a památky k navštívení

13922
Pohled na město Burgas v Bulharsku | realperson/123RF.com
Pohled na město Burgas v Bulharsku | realperson/123RF.com

Burgas je přístavním městem v jihovýchodním Bulharsku. Město bylo původně založeno jako rybářská vesnice ležící u Burgaského zálivu. V současné době Burgas soupeří s městem Varna ležícím na severu Bulharska o pozici hlavního přístavu v zemi. Burgas je jedním z center bulharského černomořského obchodu a také významným průmyslovým městem. Mezi hlavní činnosti patří rybolov, zpracování potravin, strojírenství, rafinace ropy a těžba soli. Jedná se o jednu z dobře se rozvíjejících oblastí černomořské riviéry. Přestože Burgas je pro většinu turistů pouze tranzitním bodem na cestě do některého z atraktivnějších bulharských středisek, určitě má svým návštěvníkům co nabídnout.

Pokud se rozhodnete v Burgasu alespoň na chvíli zdržet, určitě svého rozhodnutí nebudete litovat. Brzy poznáte, že Burgas je živým a udržovaným městem s příjemnými pěšími zónami, nepřeplněnými plážemi a krásnými muzei. Najdete zde cenově dostupné hotely i nejlepší restaurace v zemi. Na své si zde přijdou také milovníci přírody, kteří mohou navštívit čtyři jezera ležící v těsné blízkosti města. Ta jsou domovem řady ptačích druhů, které zde můžete pozorovat. Kromě pozorování ptáků si můžete vyzkoušet jízdu na kajaku či koupání v solném bazénu.

Nejzajímavější místa a památky v Burgasu

Burgas je domovem řady krásných kostelů a jedinečných muzeí, které vás seznámí s historií této oblasti. Dominantou města je úchvatná Katedrála svatého Cyrila a Metoděje, která je symbolem města a jedním z nejkrásnějších kostelů v celé zemi. Katedrála je pojmenována po křesťanských misionářích, kteří založili slovanskou abecedu. Katedrála se nachází v samém centru města, na stejnojmenném náměstí. Jedná se o krásnou monumentální stavbu, která byla podle návrhu italského architekta jménem Ricardo Toscani postavena v letech 1897 – 1907. Interiér katedrály je rozdělen pěti páry nosných mramorových sloupů. Nad hlavních vchodem do katedrály můžete spatřit jedinečné vitráže zobrazující Cyrila a Metoděje. Ty jsou dílem slavných bulharských umělců Gyudzhenkova a Kozhuharova, kteří malovali vitráže i ve slavném chrámu sv. Alexandra Něvského, který se nachází v Sofii.

Dalším ze zástupců bulharských náboženských staveb je Kostel sv. Ivana Rilského, který je pojmenován po svatém ochránci bulharského národa. Ten byl během svého života významným bulharským vůdcem. Kostel, který je považován za jeden z nejkrásnějších kostelů ve městě, byl slavnostně otevřen v roce 1934. V té době byla součástí kostela stará dřevěná zvonice, která byla v roce 1951 nahrazena zvonicí novou. Zvonice je domovem čtyř zvonů, z nichž největší váží 100 kg. Kostel je oblíbeným oddacím místem pro řadu bulharských párů.

Velmi jednoduchý, ale neméně zajímavý je Arménský kostel, který byl postaven arménskou ortodoxní církví. Konstrukce kostela je velmi jednoduchá a jsou zde patrné základní rysy arménské architektury. Kostel byl několikrát rekonstruován a později byla přidána také zvonice. Jedná se o jednu z nejstarších staveb v Burgasu, která je považována za kulturní památku země.

Po prohlídce krásných kostelů můžete navštívit některé z místních muzeí a dozvědět se něco o historii města. I s tou nejdávnější historií vás seznámí Archeologické muzeum. V tomto menší muzeu můžete obdivovat sbírku místních archeologických nálezů, včetně nástrojů z období mladší doby kamenné, dřevěné kánoe z 5. století před naším letopočtem, řeckých soch a pozoruhodně dobře zachovalé dřevěné rakve thráckého náčelníka. O historii přírody se můžete dozvědět více v místním Přírodovědném historickém muzeu. Toto lehce staromódní, ale velmi informativní muzeum vás seznámí s místní faunou i flórou a nahlédnete také do tajů geologie.

Kam za odpočinkem a přírodou?

Pokud se po procházce městem a návštěvě muzeí budete cítit unaveni, můžete si dopřát chvíli zaslouženého odpočinku v městském parku či na některé z pláží. Mezi velmi oblíbené městské parky patří krásný park u pobřeží, který je v angličtině nazýván Sea Garden. Pokud se místních zeptáte na nejromantičtější místo ve městě, většina z nich vás pošle právě sem. Park byl vybudován začátkem 20. století podle návrhu krajinného architekta G. Duhteva, který holý prostor mezi mořem a městem přeměnil v jeden z nejkrásnějších městských parků v Bulharsku. V parku můžete nerušeně odpočívat či si vychutnat příjemnou procházku, během které uvidíte pěstěné záhony, fontány i sochy slavných bulharských obyvatel. Posedět a dopřát si šálek lahodné kávy můžete v některé z místních kaváren. Park nabízí krásný výhled na moře i okolní pláže.

Centrální pláž poblíž Sea Garden v Burgasu | eugenesergeev/123RF.com
Centrální pláž poblíž Sea Garden v Burgasu | eugenesergeev/123RF.com

Centrální pláž, která leží přímo u tohoto parku je bezpochyby nejoblíbenější z místních městských pláží. Pláž nabízí dva téměř dva kilometry zlatavého písku a je ideálním místem k odpočinku, kde se můžete opalovat, koupat se v průzračně čistém moři či provozovat některý z oblíbených plážových sportů. Právě na této pláži se každoročně koná největší bulharský hudební festival – Spirit of Burgas, ne který se sjíždějí umělci i fanoušci z celého světa.

Další zajímavá místa v Burgasu

Pantheon

Pantheon v bulharském Burgasu | gantzgraf/123RF.com
Pantheon v bulharském Burgasu | gantzgraf/123RF.com
 • jedna ze symbolických památek Burgasu, která se nachází přímo v parku u pobřeží
 • byl postaven v roce 1981 jako pomník zemřelých bojovníků proti fašismu
 • až do roku 1989 plápolal v přední části památníků “věčný plamen” a vojáci zde drželi nepřetržitou stráž
 • dnes je Pantheon oblíbeným místem pro schůzky

Largo

 • tento titul si vysloužila hlavní, nejrušnější a nejnavštěvovanější ulice v Burgasu – ul. Alexandrovska
 • najdete zde obchody a restaurace, ale také řadu pouličních umělců
 • nachází se zde náměstí Troykata, které je jedním z hlavních symbolů města a také oblíbeným místem pro pořádání nejrůznějších koncertů, představení a kulturních i sportovních akcí
 • na náměstí se nachází také památník sovětské armády zvaný Alyosha

Ostrov sv. Anastázie

Ostrov svaté Anastázie v Burgasu | eugenesergeev/123RF.com
Ostrov svaté Anastázie v Burgasu | eugenesergeev/123RF.com
 • sopečný ostrov ležící v Burgaském zálivu v Černém moři
 • v letech 1959 – 1990 byl znám jako bolševický ostrov
 • dodnes je ostrov opředen tajemstvím a řadou legend
 • vyprávějí se nejrůznější příběhy o minulosti ostrova, v nichž figurují piráti, Vikingové a řada dalších postav
 • někteří věří, že na ostrově existují dvě podzemní jeskyně – do dnešního dne však nebyly objeveny
 • nachází se zde starobylý klášter, který z ostrova sv. Anastázie činí jediný bulharský ostrůvek s vlastním kostelem
 • svého času se zde nacházelo ostrovní vězení

Minerální prameny

 • významná přírodní památka ležící přibližně 15 kilometrů od centra města
 • jedny z nejstarších minerálních pramenů
 • teplota vody zde dosahuje krásných 41 stupňů Celsia
 • prameny se nacházejí v parku plném relaxačních a rehabilitačních domů
 • park je ideálním místem k odpočinku, pikniku či procházkám
 • v blízkosti můžete najít krásné starověké město Aqua Calidae – Thermopolis, které bylo kolem teplých minerálních pramenů založeno během thrácké vlády v prvním tisíciletí před naším letopočtem

Ať už se v Burgasu rozhodnete strávit celou dovolenou či jen pár dnů před přesunem do jiného letoviska, určitě své zastávky nebudete litovat. Vychutnejte si příjemnou procházku městem, odpočinek v krásném parku u pobřeží či koupání v průzračně čistém moři. Určitě byste neměli vynechat návštěvu okolních jezer či termálních pramenů. Burgas nabízí řadu možností trávení volného času, z nichž si jistě každý vybere tu pravou. Nebojte se vydat i na výlety do okolí Burgasu, neboť celé Bulharsko ukrývá řadu krásných míst.

Předchozí článekKam ve Vancouveru – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekKam v Lipsku – zajímavá místa a památky k vidění