Kam v Amsterdamu – zajímavá místa a památky k vidění

11864
Východ slunce nad Amsterdamem | dennisvdwater/123RF.com
Východ slunce nad Amsterdamem | dennisvdwater/123RF.com

Kdyby Evropa někdy pořádala soutěž o město s největším počtem mostů, určitě by se Amsterdam umístil na jedné z předních příček. Nizozemské hlavní město se může pyšnit vskutku pestrou směsicí charakteristických vlastností – jedná se o malebné město plné zeleně s hustou sítí kanálů a čistým ovzduším, které se ale zároveň v 60. letech stalo domovem bujarého životního stylu květinových dětí a dodnes jsou zde některé mravy uvolněnější.

Moderní archivy

Filmové muzeum a institut EYE Film Institute Netherlands je v současné době pravděpodobně tou nejvýraznější stavbou ve městě. V této futuristické budově, otevřené v roce 2012, se digitalizují, archivují a představují veškeré filmy, které byly natočeny v Nizozemí, přičemž nejstarší záznamy se datují až do počátku filmové éry roku 1895. Mimo možnosti sledovat zde digitalizované klasické snímky si zde také během hezkých dnů můžete posedět ve venkovní kavárně nad vodní hladinou řeky IJ.

EYE Film Institute Netherlands v Amsterdamu | jvdwolf/123RF.com
EYE Film Institute Netherlands v Amsterdamu | jvdwolf/123RF.com

Moderní je též hlavní budova amsterdamské veřejné knihovny Centrale Bibliotheek. Budova s výraznou fasádou má více než 10 pater a nabízí prakticky vše, co jen může knihovna nabízet, včetně muzea, přednáškových sálů a parkoviště s 2000 parkovacích míst pro kola.

Před knihovnou si nelze nevšimnout výrazného názvu I AMsterdam, kde první tři písmena jsou v hezké slovní hříčce vyvedena červenou barvou. Podobných nápisů je po městě více a ten nejoblíbenější, se kterým se turisté fotí a po kterém je povoleno i lézt, se nachází před Rijksmuseem na Museumplein v centru města. Pomocí tohoto motta Amsterdam naznačuje, že jeho obyvatelé jsou tím, co doopravdy tvoří samotné město, a proto se jeho vedení zavazuje, v jakémsi veřejném slibu, nabízet svým obyvatelům hojnost možností pro podnikání, vzdělávání i bydlení.

Rijks muzeum s nápisem IAMsterdam | dennisvdwater/123RF.com
Rijks muzeum s nápisem IAMsterdam | dennisvdwater/123RF.com

NDSM

Pokud vás omrzí davy kolem obřích písmen, vyplatí se zavítat i do odlehlejších částí města. Jedinečným zážitkem, který se navíc zatím zvládá držet mimo hledáček turistů, je rozhodně přístaviště NDSM ve čtvrti Amsterdam Noord, které v nedávné době prošlo velmi zajímavým vývojem. Došlo k výrazné proměně z opuštěných industriálních skladů na kulturní a artové „doupě“, kde umělci vystavují své současné umění. Pravděpodobně i světovým unikátem je poté starý jeřáb, který se v přístavu nachází a který byl přeměněný na hotel. Faralda Crane Hotel nabízí celé tři pokoje, vestavěné do konstrukce jeřábu, a pokud se zde ubytujete, pravděpodobně i jeden z opravdu jedinečných životních zážitků.

De Pijp

Pokud vás chytne chuť ochutnat něco dobrého, určitě zvažte návštěvu uvolněné a příjemné čtvrti De Pijp. Dříve hlavně domov přistěhovalců a studentů hledajících levný nájem, dnes je čtvrť tak oblíbená, že nájmy v ní jsou mezi těmi nejvyššími ve městě. Jméno čtvrti v překladu znamená „dýmka“ a údajně se ani přesně neví, čemu vlastně čtvrť za toto jméno vděčí. Jisté ale je, že trh Albert Cuyp Market na Albert Cuypstraat je největší trhem pod širým nebem v zemi a rozhodně má co nabídnout – skvělé jsou zde hlavně čerstvé ryby nebo vynikající wafle, přelité čokoládou a oříšky. Pro fandy biostravování lze také doporučit ZuiderMarkt, který je otevřený ve stejné čtvrti každou sobotu.

Dále vás kroky pravděpodobně zavedou do Red Light District s legendárními výlohami, kde ženy nabízí svá těla „k pronájmu“.

Red Light District v Amsterdamu | rglinsky/123RF.com
Red Light District v Amsterdamu | rglinsky/123RF.com

Krásou Amsterdamu je to, že celé město má opravdu velice uvolněnou atmosféru a je extrémně snadné se zde po chvíli začít cítit jako doma. Místní jsou velmi milí (a navíc umí skvěle anglicky), bicykly se prohání všude, po kanálech se projíždí loďky a život zde celkově působí velmi příjemně. I takto by se dal Amsterdam shrnout v kostce. Pokud jste jej ještě nezažili, určitě za návštěvu stojí. Zároveň i zbytek Nizozemska ukrývá řadu dalších krás.

Předchozí článekLetenky z Brna do Londýna od 459 Kč
Další článekKam se vydat, co vidět a zažít v Madridu?