Kam se podívat v Dakaru – zajímavá místa a památky

2952
Letecký pohled na město Dakar | derejeb/123RF.com
Letecký pohled na město Dakar | derejeb/123RF.com

Dakar je hlavním městem Senegalu. Jedná se o nejzápadnější město celé Afriky a žije zde kolem dvou milionů obyvatel. Představuje kosmopolitní město a líbit se tu bude všem, kteří mají rádi neutuchající ruch velkoměsta.

Když se řekne Dakar…

Když se řekne Dakar, nejspíš se vám vybaví především automobilové závody, které s tímto městem souvisejí. Jde o Rallye Paříž-Dakar, každoroční závod off-road vozidel a motocyklů.

Závodu se účastní profesionálové i amatéři. Organizuje ho francouzská společnost A.S.O. (Amaury Sport Organisation). Pokud rally sledujete, určitě víte, že úseky vedou písečnými dunami, blátem a jinými těžkými terény, takže více než o závod jde o to, kdo vytrvá.

Vydejte se do centra dění – na Náměstí Nezávislosti

Zapomeňte teď na automobilové závody a zaměřme se na to, co můžete v Dakaru vidět celoročně. Chcete-li navštívit místo, kde to žije, vydejte se na Náměstí Nezávislosti.

Projděte si stánky nabízející různé drobnosti a určitě ochutnejte i něco z tamějších specialit. Kromě toho si prohlédněte stavby z koloniálních dob. Za pozornost stojí palác Chambre de Commerce či Gouvernance a nedaleko je také prezidentský palác zasazen do krásných zahrad.

Ve městě to žije i v noci. Určitě tu najdete některých příjemný noční klub, kde si rádi dáte nějaký drink. Celkově jde o kulturní město. Pořádají se tu různé akce. Zajímavý je třeba každoroční festival Kaay Feec či mezinárodní festival Dark´Art (koná se každé dva roky). A nemusíte se bát, že byste se tu nudili, když se zrovna „nestrefíte“ do žádného festivalu.

Příjemný odpočinek na pláži? Proč ne…

Dakar je omýván Atlantským oceánem, tak proč toho nevyužít a neodpočinout si na pláži. Písečnou pláž najdete přímo ve městě a díky přímořské poloze tu na rozdíl od vnitrozemí teploty dosahují pro Evropany snesitelných hodnot, takže si tu letní slunění můžete náležitě vychutnávat.

Chcete-li více přímořských radovánek, vydejte se do některého z letovisek v okolí. Nedaleko Dakaru leží například resort Saly. Jde o pěkné místo pro letní dovolenou. Můžete si tu užívat na pláži, věnovat se vodním sportům a dalším „dovolenkovým“ aktivitám. Zároveň je Saly jedním z nejdůležitějších rybářských přístavů.

Přímořské letovisko Saly poblíž Dakaru | giuliano2022/123RF.com
Přímořské letovisko Saly poblíž Dakaru | giuliano2022/123RF.com

Nebaví vás povalovat se jen na pláži? Navštivte tamější park se zvířaty Bandia Nature Reserve, projeďte se na koních či se zahraje golf.

Udělejte si výlet na ostrov Íle de Gorée

Výlet na ostrov Íle de Gorée je beze sporu zajímavý. Nejenže si tu odpočinete od nadměrného hluku Dakaru, ale také poznáte místo, které hrálo v historii důležitou roli, i když nechvalnou. Šlo o místo, kde se obchodovalo s otroky. Památkou upozorňující na ponurou minulost je Dům otroků. Dozvíte se tu zajímavé informace, a i když z historického hlediska není zřejmé, jestli vše bylo skutečně tak, jak je popisováno. Nevadí. Jde především o to uvědomit si hrůzy, která s otroctvím souvisely.

Íle de Gorée poblíž Dakaru | igorspb/123RF.com
Íle de Gorée poblíž Dakaru | igorspb/123RF.com

Můžete na ostrově rovněž zavítat do muzea. Kromě toho si prohlédnete tamější staré stavby. Místo má celkově zajímavý ráz. Nachází se cca 30 minut lodí od města.

Chtěli byste si udělat ještě alespoň jeden výlet na ostrov? Dalším vyhledávaným místem je Iles de la Madeleine s národním parkem.

Pláž na Iles de la Madeleine poblíž Dakaru | edcorey/123RF.com
Pláž na Iles de la Madeleine poblíž Dakaru | edcorey/123RF.com

Mešita Grande Mosquée

Chybí vám ve výčtu zajímavostí Dakaru nějaká náboženská památka? Máte ji mít. Nejvýznamnější stavbou tohoto druhu ve městě je mešita Grande Mosquée, kterou najdete na Allée Pape Gueye Fall. K muslimskému vyznání se hlásí většina obyvatel.

Mešita Grande Mosquée byla vystavěna roku 1964 a je skutečně impozantní. Má 67 m vysoký minaret a vevnitř i zvenku je bohatě zdobena. I kolem mešity, stejně jako v celé městě, to žije. Nachází se tu tržiště a celkově je tu typické pouliční ruch.

Možná jste o Dakaru věděli jen ve spojitosti s motoristickými závody, možná už dlouho přemýšlíte o tom, že se sem vypravíte a blíže poznáte zdejší atmosféru. Co myslíte, stojí toto město za bližší průzkum? Nebo se vydáte rovnou na průzkum celého Senegalu?

Předchozí článekAddis Abeba – kam se vydat a co navštívit?
Další článekKam se vydat a co vidět v Alžíru?