Addis Abeba – kam se vydat a co navštívit?

2689
Letecký pohled na město Addis Abeba v noci | derejeb/123RF.com
Letecký pohled na město Addis Abeba v noci | derejeb/123RF.com

Addis Abeba je hlavním městem Etiopie, vnitrozemského státu nacházejícího se ve východní Africe. Chystáte se na průzkum této africké metropole? Na co se můžete těšit?

Celkový pohled na město

  • Addis Abeba se rozprostírá v Etiopské vysočině. Nejde o město s dalekosáhlou historií. Vzniklo až v roce 1886. Hlavním městem Etiopie je od roku 1889.
  • V Addis Abebě žije přes 3 miliony obyvatel a město se neustále rozrůstá. Sídlí tu Organizace africké jednoty, Komise africké unie či Ekonomická komise OSN pro Afriku.

Patří mezi největší africká města. Od konce druhé světové války se i poměrně rychle modernizuje, což se promítá do jeho celkovém vzhledu. Rostou tu výškové budovy, ale stále, zvlášť v určitých místech města, na vás padne atmosféra dřívějších časů. Prohlédnete si tu památky z různých historických etap města.

Kromě toho si třeba zajděte do některé z mnoha kaváren, nebo si dejte někde něco dobrého k jídlu. Etiopská káva je výborná a chcete-li ochutnat něco z národní kuchyně, objednejte si indžaru, což jsou placky z kvašeného těsta. Podávají se k různým pokrmům, především masitým.  Plackou se nabírá ostatní jídlo na talíři, a když jídlo nesníte, do indžary vám bude zabalen jeho zbytek.

Nejzajímavější církevní památky v Addis Abebě

Zajímají vás církevní památky? Doporučujeme navštívit především tyto dvě:

  • Katedrála svatého Jiří: Najdete ji na severním konci Churchillovy ulice. Jde o architektonicky jedinečnou stavbu. Unikátní je především její osmistěnný půdorys. Ten získala stavba až později. Původně byl půdorys kulatý. Katedrála byla postavená za etiopského císaře Menelika II., který založil město. Na vzniku stavby se podíleli italští váleční zajatci, ale také umělci z různých zemí. Kostel se nevyhnul zničení (během italské okupace). Obnoven byl roku 1941 po osvobození Etiopie. Jde o poutní místo rastafariánů. Zajímavé jsou zdejší malby a mozaiky.
Katedrála svatého Jiří v Addis Abebě | dchulov/123RF.com
Katedrála svatého Jiří v Addis Abebě | dchulov/123RF.com
  • Katedrála Nejsvětější Trojice: Za prvním chrámem stojícím na místě této stavby je opět císař Menelik II. Nynější katedrála začala být stavěna v roce 1928 a k jejímu dokončení došlo až roku 1942. Jde o jeden z největších kostelu v Etiopii. Jsou tu uloženy ostatky poslední císařské rodiny (císaře Haile Selassieho a jeho ženy). V katedrále si prohlédnete prvky tradičního etiopského ortodoxního stylu, které se však mísí s prvky evropské architektury. Nedaleko kostela se nachází vládní čtvrť.
Katedrála Nejsvětější Trojice v Addis Abebě | milosk/123RF.com
Katedrála Nejsvětější Trojice v Addis Abebě | milosk/123RF.com

A co zavítat do muzea?

Rádi se dozvídáte více o místech, kde se nacházíte, prostřednictvím muzeí? Pak určitě zamiřte do Národního muzea. Patří mezi nejvýznamnější nejen v Etiopii, ale i v celé Africe. Je přístupné od roku 1984 a dozvíte se v něm více o politické, kulturní a stavitelské historii města.

Národní muzeum v Addis Abebě | dchulov/123RF.com
Národní muzeum v Addis Abebě | dchulov/123RF.com

Přízemí muzea je věnováno etiopské říši (mimo jiné si prohlédnete trůn Haile Selassieho). V prvním patře na vás čekají zajímavé obrazy z různých historických dob a zajímavá je rovněž etnologická expozice v druhém patře.

Chcete si prohlédnou nejstarší nálezy? Čekají na vás ve sklepě muzea. Nachází se tu i nejstarší objevená kostra ženy Lucy. Je stará cca 3,2 milionů let.

A za pozornost stojí i Etnologické muzeum. Velmi pěkně vám přiblíží etiopskou kulturu prostřednictvím různých řemeslných výrobků a dalších předmětů. Najdete ho v objektu univerzity založené v roce 1950.

Na nákupy do Merkato

Rádi nakupujete, nebo jen chcete na sebe nechat dýchnout atmosféru afrického trhu? Pak se určitě vydejte do Merkato. Jde o obrovskou tržnici nacházející se západně od centra města. A že vás čeká skutečně velká plocha (60 km2), na níž si můžete prohlížet mnoho předmětů a samozřejmě také nakupovat. Pravděpodobně jde o největší tržnici v Africe. Dejte si tu však pozor na zloděje.

Trh Merkato v Addis Abebě | afhunta/123RF.com
Trh Merkato v Addis Abebě | afhunta/123RF.com

A dalším místem, kde to „žije“, je náměstí Mescal. Představuje největší prostranství ve městě. Konají se tu různá shromáždění a demonstrace.

Vydáte se na horu Entoto?

Na severu města se tyčí ve výšce 3 000 metrů n. m. hora Entoto. Chcete-li si užít pěkný výhled na město, určitě se sem vypravte.

Zde chtěl císař Menelik II. založit novou metropoli Entoto. Nakonec však bylo město vybudované pod horou. Kromě pěkného výhledu si na kopci prohlédnete také Menelikův původní palác.

A budete-li v Addis Abebě, jistě objevíte i další zajímavá místa, která rádi navštívíte. Užijte si tuto rozrůstající se metropoli se vším všudy. Nebojte se vyrazit ani za dalšími zajímavými místy v Etiopii.

Předchozí článekSicílie z Prahy za 1512 Kč
Další článekKam se podívat v Dakaru – zajímavá místa a památky