Jak snížit riziko při letní horské turistice?

1722
Letní horská turistika | kapu/123RF.com
Letní horská turistika | kapu/123RF.com

Nejvyšší horou České republiky je Sněžka s nadmořskou výškou 1602 metrů. To znamená, že jsme národem, který v podstatě nemá, a tudíž ani příliš nezná hory, přestože do opravdových velehor Alp a Dolomit to máme jen pár set kilometrů.

Do slovenských, polských, rumunských a bulharských hor to máme dále, ale i zde je nutno dodržovat i v létě pravidla pro bezpečnou turistiku ve vysokých horách.
Mějte na paměti, že na každou vysokohorskou túru, i když vycházíte za jasného slunečného počasí, musíte mít s sebou pláštěnku, větrovku, teplejší oblečení, něco málo jídla, nějakou sladkost, vodu, mapu, kompas a dnes už je vhodný i mobilní telefon. Nezapomeňte na krémy, čepici – ochranu proti slunci. Není dobré pít tekoucí vodu z potoků, skal a studánek. Je příliš studená a mohlo by dojít k nachlazení střev a s tím spojeným nepříjemným průjmům a k následnému celkovému oslabení organismu a k další dehydrataci. Do hor, kde je předepsaná horolezecká přilba a jiné zajišťovací pomůcky, tedy zejména do Dolomit na „železné cesty“, respektujte doporučení tištěných průvodců. Tam, kde bývá na ledovcích sníh, potřebujete mačky a cepín i horolezecké lano pro jištění. Mnohdy se pod tenkou vrstvou sněhu skrývají neviditelné, nebezpečně hluboké trhliny. Bez patřičného vybavení na ledovcová pole a zledovatělé svahy NEVSTUPUJTE.

Než vyrazíte i na krátkou túru do hor, zjistěte si lokální meteorologickou předpověď pro danou oblast. Většinou bývá vyvěšena na info centrech, lanovkách a stanicích horské služby.
Bouřky v horách jsou životu nebezpečné. Vypovídají o tom nesčetná smrtelná zasažení turistů bleskem. Pokud vás již bouřka zastihne, musíte dát dostatečně daleko od sebe všechny kovové věci (několik metrů) a nezůstávat na hřebeni, ale sejít několik desítek metrů pod něj.
Na každou túru byste měli mít lékárničku. Patří do ní obvaz, náplasti, elastické obinadlo,  dezinfekce, analgetické tablety, antialergen… Na vysokohorských túrách nepožívejte alkohol:  dehydruje a má s narůstající výškou silnější účinky.
Je důležité vždy hodně pít. Nealkoholické tekutiny pomáhají proti horské nemoci a proti omrzlinám. Horská nemoc se může objevit již v nadmořské výšce 3000 m a zejména ve výškách přes 3500 metrů již může být smrtelná. Projevuje se bolestmi hlavy, nevolností a případně i zvracením. Jediná pomoc je vrátit se neprodleně do výšky pod 3000 metrů.
Většina rad se dá použít i v našich „vysokých“ horách, jako jsou Krkonoše, Jizerky, Jeseníky…

Nepodceňujte hory a respektujte pravidla přežití, ať je vaše dovolená jen krásná.

Autor: Petr Jahoda – časopis Cestopisy.

Předchozí článekIsland – země, kde vytrisknou gejzíry zážitků
Další článekTajemství Stonehenge – jak a proč vznikl?