Grand Palais – pařížský Velký palác

1111
Grand Palais v Paříži | suchi187/123RF.com
Grand Palais v Paříži | suchi187/123RF.com

Pokud míříte do Paříže, možná se zastavíte také v Grand Palais, tedy jedinečném výstavním objektu ve francouzském hlavním městě. Výstavní palác byl postaven v roce 1900 pro světovou výstavu a to na místě, kde stál původně Průmyslový palác. V dnešní době se jedná o objekt určený pro příležitostní výstavy.

Budova je dlouhá 240 metrů a tyčí se do výšky 44 metrů. Vnitřní prostory čítají celkově 77 000 metrů čtverečných. Jedná se o stavbu, jež je zhotovena z železných materiálů a skla. Průčelí paláce je zdobeno jónskými sloupy, které charakter architektury ještě více podtrhují.

K čemu je Grand Palais v současné době, kdy již dávno skončila světová výstava, využíván? Pravidelně se zde konají knižní veletrhy, dále potom výstavy zemědělské a jiné techniky, ale i koncerty, módní show či cirkusová představení. V paláci má své sídlo rovněž Palais de la découverte, což je zdejší muzeum vědy. V jedné části je i policejní stanice.

Budete-li mít štěstí, že se v průběhu vašeho pobytu v Paříži bude v těchto prostorách konat zrovna nějaká akce, určitě si ji nenechte ujít. Pokud zde zrovna nic probíhat nebude, vyplatí se i v tomto případě, se alespoň podívat do muzea vědy a v neposlední řadě i na Grand Palais jako takový. Jedná se totiž o zcela jistě velmi zajímavou stavbu, která má v současnosti spíše než historický význam, úkol společenský nebo kulturní. Každoročně budovu navštíví obrovské davy turistů, kteří objekt berou jako součást poznávání města Paříže. Přidejte se k nim i vy. Grand Palais je situován těsně u břehu řeky Seiny a je vidět již z dálky! Hezky vypadá i jeho letecký pohled, při kterém vynikne především modrý pruh, který je umístěn na střeše podél obvodu výstaviště.

Předchozí článekFrancouzská letoviska – oblíbené turistické cíle ve Francii
Další článekAnglie – základní turistické informace