Girona ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

5888

Chtěli byste na vlastní oči poznat historii cizích krajů, užívat si romantiky a ochutnávat ty nejlepší pokrmy a vína, ale nechce se vám vytáhnout paty z Evropy? Co takhle vyrazit do španělské Girony? Leží na východě Katalánska, konkrétně na soutoku dvou velkých řek – Tyr a Onyar – ve stejnojmenné provincii, pro kterou je jak kulturním centrem, tak i hlavním městem. Po staletí se tu soustředil tuzemský i zahraniční obchod, a tak město vzkvétalo po stránce financí i kultury, což zapříčinilo stavbu mnoha velkolepých budov.

Díky spoustě malebných uliček a pestrobarevných, starobylých domků, jimiž jsou poseté oba břehy řek, oplývá centrum Girony vskutku romantickou atmosférou. Ve skutečnosti je střed města natolik zachovalý, že si jej vybrali scénáristé Hry o trůny, aby tu natočili několik scén tohoto populárního pořadu. Další předností města je jeho kulinářská scéna, kterou utváří spousta menších tradičních podniků a dokonce i několik michelinských restaurací, které nemůžete opustit bez toho, abyste okusili vytříbenou chuť zdejších vín.

Zajímavá místa a památky ve španělské Gironě

Katedrála Panny Marie (Girona Cathedral)

Gironskou katedrálu vysvěcenou Panně Marii můžeme bez pochyb označit za absolutní dominantu celé Girony. Nejde jen o to, že stojí v jejím nejvyšším bodě, jen samotná stavba dosahuje výšky 45 metrů a její gotická loď s šířkou 22 metrů je druhou nejširší na světě. Její základy byly položeny již v 11. století, tehdy ještě v románském slohu, stavba se však protáhla na dalších 700 let, a tak za tu dobu posbírala střípky několika dalších stylů, zejména gotiky, baroka a klasicismu. Pod střechou této katedrály se navíc ukrývá Tapiserie Stvoření, která patří mezi hrstku dochovaných uměleckých děl z románského období.

Muzeum židovské historie (Museum of Jewish History)

Za několik staletí se v Gironě rozrostla poměrně početná komunita židů, která se zasloužila o rozkvět zdejší čtvrti, která v současnosti patří mezi jedny z nejzachovalejších na světě. Postavili tu mnoho vlastních budov, ale jen jedna synagoga se později stala centrem židovských obyvatel z Girony i okolí, jejichž životní příběhy dnes sděluje návštěvníkům z celého světa jakožto Muzeum židovské historie. Dozvíte se tu o prvních židovských osadnících Katalánska, o jejich životním stylu, svátcích, tradicích a obyčejích a kromě spousty zajímavých artefaktů si tu budete moci prohlédnout i sbírku 29 náhrobků s jemně vyrytými epitafy, jež uctívají památku zesnulých židů Girony.

Klášter Sant Pere de Galligants (Sant Pere de Galligants)

Benediktýnské opatství Sant Pere de Galligants pochází pravděpodobně již z 10. století a všude po světě se považuje za úžasný příklad románského slohu v katalánském provedení. Většina částí, které si dnes můžeme na vlastní oči prohlédnout, byla postavena až ve století dvanáctém, tedy v době, kdy se budova ještě nacházela mimo obezděné území Girony. Po obvodu její venkovní fasády si můžete povšimnout několika soch vyobrazujících mýtické bytosti a zvířata, jako první se ale nejspíš pozastavíte nad překrásným, 3,5 metru širokým růžicovým oknem, které propouští venkovní světlo na jeho oltář. Od roku 1857 v opatství sídlí Katalánské muzeum archeologie (Archaeological Museum of Catalonia), které se zaměřuje především na starožitnosti a výtvarná umění.

Muzeum kinematografie (Cinema Museum)

Exhibici gironského Muzea kinematografie utváří především osobní sbírka filmařských předmětů, kterou shromáždil španělský rodák a režisér Tomàs Mallol. Mapuje cestu, kterou musely urazit první stínové hry a fotografické snímky k tomu, aby byl vytvořen film v podobě, v jaké jej známe dnes. Nejde ale jen o klasickou výstavu, kde si pouze prohlížíte vystavené předměty, své návštěvníky současně vybízí k akci a dává jim možnost rozšířit si obzory prostřednictvím zajímavých workshopů, promítání kultovních filmů a vzdělávacích kurzů pro děti i dospělé. Muzeum se pro svůj netradiční a skvěle propracovaný program dostalo mezi finální kandidáty na ocenění EMYA (European Museum of the Year Award) a málem se tak stalo nejlepším evropským muzeem roku 2000.

Kostel sv. Felixe (Church of St. Felix)

Základy prvního a, do postavení katedrály sv. Panny Marie, hlavního kostela Girony byly položeny již v 6. století. Jeho dnešní podoba ale vznikala mnohem déle, například vysoká gotická věž, zvonice a prostor jeho lodi pochází až ze století čtrnáctého a jeho zdobená barokní fasáda je ještě o tři stovky let mladší. Za vaši pozornost stojí nejen samotná budova, ale i její interiér, respektive jeho výzdoba tvořená velkolepými obrazy s náboženskou tématikou, jež byly vytvořeny již v 16. století.

Kam na výlety do okolí?

Klášter Sant Pere de Rodes (Sant Pere de Rodes)

Jeden z vrcholků pohoří Serra de Rodes, od kterého vás z Girony odděluje jen hodina cesty, obývá středověký benediktýnský klášter Sant Pere de Rodes. Příkladů katalánských románských staveb je v okolí několik, avšak právě tato se z architektonického hlediska řadí mezi ty nejlépe zachovalý z nich. Na jeho místě stával skromný klášter svatého Petra, který si v 10. století přivlastnil Řád svatého Benedikta a o dvě století později tu nechal vystavět současný komplex. Kvůli jeho strategicky výhodné pozici hrál velkou roli během různých válek a poté, co se situace uklidnila, se jeho věž stala místem k vyhlížení pirátů. Dnes už těchto taktik naštěstí není potřeba, a tak se zdejším výhledem na okolní moře a přírodní rezervaci Cap de Creus kochají pouze zvídaví návštěvníci.

Jezero Banyoles (Lake of Banyoles)

Možná si říkáte, že když už byste vyrazili do Španělska, tak byste si chtěli dopřát i nějaké to odpoledne u vody. To si můžete splnit u jezera Banyoles, které leží na okraji stejnojmenného městečka nedaleko Girony. To se díky němu těší z nemalého přívalu turistů, pro které má připraveno plno útulných kaváren a restaurací nebo půjčoven kajaků a pomůcek k dalším vodním sportům. Budete také nablízku několika významným archeologickým bodům, které byste rozhodně neměli minout, jako neolitické vesnici La Grada nebo římskému městu Vilauba. Zbytek dne tu můžete strávit plaváním či veslováním, procházkou po historickém centru města nebo podél břehu jezera, u kterého si navíc budete moci užít harmonie v obklopení přírodou a nezapomenutelného výhledu na zasněžené Pyreneje.

Figueres

Provincii Girona nemůžete opustit bez toho, abyste zavítali do Figueres, rodného města světoznámého umělce Salvadora Dalí. Ten tu totiž ještě za svého života vytvořil velice netradiční Divadelní muzeum Salvadora Dalího (Dalí Theatre and Museum), které je samo o sobě uměleckým dílem. Za sytě červenými hradbami doplněnými o podivuhodné prvky jako jsou sochy vajec nebo stráže s bagetami na hlavě, se ukrývá nejobsáhlejší sbírka Dalího děl na světě. Odtud se můžete vydat na průzkum starého města a svůj výlet zakončit prohlídkou ohromného kamenného hradu Sant Ferran (Sant Ferran Castle).

Mnozí ji srovnávají s Benátkami, jiní s Barcelonou, nicméně skutečný charakter Girony je zcela jedinečný. Snad z každého místa tu čiší život a zároveň bohatá minulost, do které se můžete nechat vtáhnout nejen při návštěvě místních památek, ale i na každém vašem kroku. Zkrátka, pokud hledáte místo, kde bude neustále co objevovat, pak vás Girona stoprocentně nezklame.

Předchozí článekDovolená na Korfu v Řecku – zajímavá místa, památky a další zajímavosti na ostrově
Další článekMurcia ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety