Dovolená na Korfu v Řecku – zajímavá místa, památky a další zajímavosti na ostrově

5410

O řeckém ostrově Korfu se říká, že je “Velkou dámou” Jónského moře. Nepochybujte ani na chvíli o tom, že svede i vás. Je jedním z nejzelenějších řeckých ostrovů. Rostlinám se na ostrově daří díky dlouhému deštivému období, které trvá od září až do října. Tisíce olivovníků pokrývají místní krajinu jako koberec. Sem tam mezi nimi narazíte na zemědělskou vesničku.

Pevně zakořeněné tradice se na Korfu (řecky také Kérkyra) mísí s kosmopolitním duchem. Ostrov na severozápadě Jónského moře je protkaný odkazy – povětšinou těmi architektonickými – které tu zanechali Britové, Benátčané i Francouzi. Ti všichni dějinami ostrova propluli.

Korfu patří mezi řeckými ostrovy k těm středně velikým. Rozkládá se na 588 km2, žije na něm 101 tisíc obyvatel. Na délku ostrov od jihu k severu měří 61 km. Na šířku má 27 km. Pobřeží Korfu je dlouhé 217 km. Hustotou zalidnění se řadí na třetí příčku v celém Řecku – překonává ho jen Thessaloniki a Athény.

Zatímco městečka Acharavi, Paleokastritsa, Kassiopi nebo Sidari na severní straně ostrova jsou moderní a plná benátských odkazů a památek, ve vnitrozemí najdete malebné vesničky, ve kterých dodnes bují autentické řecké tradice. Ospalý život místních Řeků ve vás snadno navodí pocit, jako byste se vrátili v čase.

Řecký ekvivalent jména Korfu – Kérkyra – vychází ze jména nymfy Corkyra. Corkyra byla dcerou boha řek Asopa, kterou unesl bůh moří Poseidon. Přivedl ji na ostrov a počali spolu Phaia, z jehož potomků se stali první obyvatelé Korfu.

Silný vliv západu na druhou stranu přinesl ostrovu pokrok a vzdělání, v mnoha věcech šlo Korfu o krok napřed. Založili tu první řeckou univerzitu – Jónskou Akademii, první filharmonii a také první uměleckou školu.

Bohaté multikulturní dědictví a historické monumenty v kombinaci s dechberoucí přírodou a křišťálově čistým mořem působí na ty, co sem přivítají, jako mocné kouzlo.

Zajímavá místa a památky na řeckém ostrově Korfu

Hlavní město Korfu – Kérkyra

Kérkyra se řadí k nejelegantnějším městům Řecka. Staré město v Kérkyře je jedinečnou přehlídkou barokní a neoklasicistní architektury, honosných vil, paláců i katedrál. Mísí se v něm kulturní vlivy ze Sicílie, Benátek, Francie i Británie. UNESCO čtvrť zařadilo na seznam světového kulturního dědictví.

Navštivte honosné náměstí Spianáda, Palác sv. Michala a Jiří (Palace of St Michael and St Georgiou), katedrálu San Giacomo, Maitlandovu rotundu (Maitland Rotunda), kostel sv. Spyridona nebo Jónský parlament a akademii (Ionian Parliament / Academy).

Projděte se malebnými uličkami čtvrtí Campiello, Kanoni nebo Mandouki se schodišti, pasážemi, pastelovými bytovými domy a skrytými náměstíčky, kde se vám nad hlavou bude houpat čerstvě vyprané prádlo.

Na východním konci města dojdete ke skalnatému pobřeží s dvěma malými pahorky, díky kterým ostrov dostal jméno (“koryfo” znamená hora). Navštivte starou pevnost Palaio Frourio, dodnes dostupnou pouze přes most nad mořským příkopem. V areálu pevnosti je množství památek z britské éry, věže moře a země – Castel del Mar a Castel della Terra – nebo sochy dvou okřídlených lvů svatého Marka.

Pláže

Seznam pláží na Korfu je bezmála nekonečný. Pobřeží je poseté odlehlými zálivy ve skalách, tajemnými lagunami i dlouhými otevřenými plážemi, které pulzují životem v plážových barech, tavernách a centrech vodních sportů. Které pláže nevynechat?

  • Marathiá, Agia Varvára – Obě pláže se zlatým pískem jsou součástí dlouhého písečného pobřeží na jihovýchodě ostrova. Dělí je jen úzká pěší zóna, přesto každá nabízí zcela jinou atmosféru. Marathiá je široká, ale krátká, Agia Varvára se na táhne na mnohem delším a užším úseku. Moře je křišťálově čisté, často se dočkáte velkých vln.
  • Ágios Geórgios Págon, Afiónas – Pláže na severozápadě ostrova jsou scénicky sevřené mezi mysem Arilla a palisádami v Angelókastru. Omývá je průzračné moře. Pruh písku dlouhý dva kilometry poskytuje dostatek prostoru pro soukromý relax, ani v hlavní sezóně se pláže nezaplní. Jsou oblíbené mezi windsurfaři.
  • Gardénos, Megáli Lákka – Dvojice překrásných písečných pláží s pozvolným vstupem do moře. Gardénos se rozléhá na dvou kilometrech délky jihozápadního pobřeží. Na jednom konci se na ni napojuje pláž Megáli Lákka skrytá mezi útesy. Na druhém konci dojdete k malému rybářskému přístavu. Ideální místo pro ty, co hledají soukromí.
  • Longás (Perouládes) – Pláž s nejpůsobivějším západem slunce na korfském pobřeží. Najdete ji na severozápadním cípu ostrova u mysu Drástis. Zasazenou hluboko pod načervenalými útesy, jejichž barvy v podvečerním světle jsou pastvou pro oči.
  • Myrtiotissa – Panenská písečná zátoka v srdci západního pobřeží. Na skále přímo nad pláží se tyčí majestátní klášter Panny Marie Mystiotissy. Část členitého pobřeží pod příkrými útesy je vhodná pro nudisty.
  • Íssos – Okouzlující pláž na jihu ostrova. Zdánlivě nekonečné pobřeží s jemným zlatým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou. Zdejší písečné duny posloužily při natáčení Bondovky For Your Eyes Only v roce 1981.
  • Halikoúnas – Jedna z nejdivočejších a nejpanenštějších pláží na Korfu. Písečná duna oddělující otevřené moře od poloslané laguny Korission. Místo vyhledávané naturisty, pozorovateli ptáků a kitesurfery.

Trek napříč ostrovem

Rádi objevujete krajinu po svých? A víte, že Korfu protíná epická 220 kilometrů dlouhá stezka “Corfu Trail”? Vede z jednoho konce ostrova až na druhý. Na její zdolání byste si měli vyčlenit 8-10 dní.

Na cestě ostrovem poznáte nejkrásnější laguny se vzácnými druhy ptáků i nejvyšší horské vrcholy. Na jižním konci cesty u mysu Asprókavos najdete jednu z nejkrásnějších částí trasy – romantické ruiny kláštera Panagía Arkoudíla uprostřed hustého lesa s okouzlující vyhlídkou na moře a nedaleký ostrůvek Paxí. Stezka odtud pokračuje na překrásnou písečnou pláž Kánoula.

Paleá Períthia

Vesnička Paleá Períthia působí jako z jiného světa. Tyčí se na hřebeni hory Pantokrator na kouzelném severovýchodě ostrova. Dodnes ukazuje věrohodný obraz toho, jak vypadaly první korfské usedlosti. Základy současné vesnice na místě vyrostly v 14. století, první obyvatelé horu osídlili ale už v pravěku.

V době pirátských útoků byla poloha vesničky navýsost strategická. Riziko nájezdů nicméně dávno pominulo, a tak domů i obyvatel ubylo, mladí lidé se přesunuli k moři. Přesto je vesnice díky citlivým rekonstrukcím zachovalá a kamenné vilky patří k nejkrásnějším ukázkám benátské architektury.

V současnosti je Paleá Perithia chráněným kulturním dědictvím. Díky tomu se můžete procházet malebnými dlážděnými uličkami, ve kterých se čas zastavil kdysi v 19. století. Navodit tento pocit dopomáhá i to, že do vesnice nesmějí auta.

Užijte si nerušené korzování mezi vilami, posezení v některé z rozkošných taveren – nezapomeňte ochutnat lokální zázvorové pivo a medové delikatesy! – anebo bloumání kolem osmi vesnických kostelů.

Kassiopi

Městečko Kassiopi leží na severním pobřeží ostrova, přímo naproti Albánii. Pitoresknímu rybářskému přístavu vévodí římská pevnost, cesta k ní vede od majestátního kostela Kassopítra. Údajně na místo svého času zavítal samotný císař Nero a vystoupil zde se svou lyrou.

V Kassiopi dnes žije sotva 1200 obyvatel. Přesto tu narazíte na množství tradičních taveren, kaváren, barů i hotelů a zdejší ospalá atmosféra vás okouzlí. V nejbližším okolí se nachází také několik nádherných zátok s oblázkovými plážemi.

Zřícenina Angelokastro

Zřícenina Angelokastro nabízí jeden z nejúžasnějších výhledů na celém Korfu. Za jasného dne rozpoznáte v dálce i Starou pevnost v Kerkyře. Ostatně, v dávných dobách spolu tyto pevnosti pomocí signálů komunikovaly, když hrozilo nebezpečí. Abyste si vyhlídku vychutnali plnými doušky, vybavte se dalekohledem.

Byzantská pevnost ze 13. století ostrov v roce 1571 zachránila před útokem Turků. Díky tomu Korfu nikdy nepadlo pod tureckou nadvládu. Zdi Angelokastro odolaly i všem ostatním výpadům, zubu času ovšem ne. A tak ze staré pevnosti k vidění moc nezbývá. Dochovala se vodní cisterna, několik kobek a jeskynní kaple Agia Kyriaki na nejvyšším pahorku.

Skály Sidari

Dechberoucí kráse skalních útvarů Sidari se stěží něco vyrovná. Oblé tvary do naoranžovělého pískovce, které se se zapadajícím sluncem barví až do červena, vytvořila pozvolná jemná eroze. V záhybech vysokých útesů se skrývá několik malých zátok skýtajících plavcům soukromí.

Hlavní pláž v Sidari se honosí Modrou vlajkou EU. Najdete na ní řádku barů, klubů, taveren, restaurací a kaváren, stejně jako širokou nabídku vodních sportů.

Dalšími skvělými zátokami jsou pláže Apotripiti nebo Logas. Tím vůbec nejproslulejším místem je Kanáli tis Agápis (Canal d’Amour, “Kanál lásky”) s úžasnými zákruty a jeskyněmi. Báje říkají, že když tímto přírodním tunelem proplavete, brzy najdete svou spřízněnou duši.

Plavba na okolní ostrůvky

Severozápadně od Korfu leží drobné Diapontské souostroví, mezi ostrůvky patří Othonoi, Mathráki a Erikoussa. Na jihu najdete ještě známější ostrovy Paxí a Antipaxí. Všechny ostrůvky spadají pod prefekturu Korfu a velmi snadno se na ně dopravíte.

  • Erikoussa – Nejsnadněji se na ni dostanete ze Sidári nebo Ágios Stéfanos. Při plavbě na klidném moři mnohdy můžete pozorovat delfíny. Po cestě zpět zase úchvatné skalní útvary Sidári. Na Erikousse najdete jedny z nejnádhernějších písečných pláží – vyzkoušejte Bragíni, Pórto nebo Fýki.
  • Paxí – Na Paxí se můžete vypravit přímo z Kérkyry, kratší plavba odráží z přístavů Agios Geórgios Argyrádon, Benítses nebo Mesongí. Krajina i zemědělství na Paxí je zasvěceno olivovníkům a prvotřídnímu olivovému oleji. Na východním pobřeží najdete oblázkové pláže, východní břehy zdobí dramatické skalní útesy a jeskyně.
  • Antipaxí – Nedaleké drobnější Antipaxí naopak nabízí koupání v písečném zálivu Vríka. Druhá pláž Voutoúmi je opět oblázková. Obě omývá sytě modrá voda připomínající exotický Karibik. Místo olivovníků povrch Antipaxí obrůstají vinice.

Korfu je ostrovem, na kterém si každý najde to své. Ať už se sem vydáte s rodinou, partnerem, přáteli nebo sami, Korfu se vám přizpůsobí na míru. Užijte si relax na dlouhých plážích i v opuštěných zátokách, pokochejte se benátskou architekturou, proměňte se v objevitele odlehlých vesniček ve vnitrozemí. Načerpejte energii z všudypřítomné svěží zeleně. Nechte se unést na lenošné vlně řecké pohody.

Předchozí článekBad Gastein v Rakousku – termální lázně, lyžování i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekGirona ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety