Murcia ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

4685

Jestliže zvažujete dovolenou ve Španělsku, město Murcia by mohlo upoutat vaši pozornost. Rozprostírá se na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova, kde se táhne po obou březích řeky Segury zhruba čtyřicet kilometrů od místa, kde se vlévá do Středozemního moře. Již před několika stovkami let se Murcia stala velmi známou pro svou úrodnou půdu a i v současnosti je jedním z největších evropských vývozců ovoce a zeleniny, díky čemuž si vysloužila přezdívku “Evropský sad”.

Centrum Murcii překypuje uměleckými galeriemi a muzei, stejně tak jako spoustou velkolepých budov ve stylu španělského baroka, které kontrastují s novými, moderními stavbami na okraji města. Místní obyvatelé i zahraniční turisté mají ve velké oblibě zdejší kulinářskou scénu. To platí především pro takzvané tapas – lahůdky jako například jednohubky, které si Španělé rádi vychutnávají při posezení s přáteli, a tak jsou dostupné téměř v každé vinárně, restauraci a dokonce i v nočních klubech.

Zajímavá místa a památky v Murcii

Katedrála Panny Marie (Murcia Cathedral)

Římsko-katolická katedrála v Murcii je hotovou perlou zdejších zajímavostí. Její stavbu plánoval už Jakub I. Aragonský, který po dobytí města využil bývalé maurské mešity a nechal ji vysvětit Panně Marii, aby z ní mohla později vzniknout katedrála dnešní podoby. Konstrukce skutečně započala až ve 14. století a i když byla stavba o století později oficiálně dokončena, během následujících 300 let podstoupila ještě mnoho dalších úprav. Její bohatě zdobený interiér má převážně gotický charakter, nicméně v jejím exteriéru se sešlo hned několik dalších uměleckých slohů, včetně renesance, baroka i neoklasicismu. To platí i pro její věž, která je s výškou 90 metrů největší zvonicí ve Španělsku, a tak ji můžete spatřit téměř ze všech koutů Murcii.

Muzeum Salzillo (Salzillo Museum)

Centrum města je taktéž domovem početné sbírky mistrovských děl významného španělského sochaře Francisca Salzilla, který se narodil a působil právě v Murcii. Jelikož žil v 18. století, tedy v době, kdy se po Evropě šířilo baroko, proslavil se především svou tvorbou právě v tomto stylu. V muzeu můžete spatřit více než 500 uměleckých děl, které vytvořil, včetně slavného sousoší Poslední večeře se všemi dvanácti apoštoly a Ježíšem a také impozantního, velmi rozsáhlého Betlému.

Palác Almudí (Almudí Palace)

Málokdo by si pomyslel, že se z obilného skladu může stát významné administrativní centrum s několika výstavními síněmi pro slavná umělecká díla. Palác Almudí je důkazem toho, že i tohle je možné. Ačkoliv tu tato budova stála již o 400 let dříve, její současná podoba pochází ze 17. století, kdy byla doplněna o mnoho barokních prvků odrážejících hojnost a prosperitu tehdejší doby. Kromě obilí se tu v 19. století skladovaly také zbraně a po nějakou dobu se tu dokonce konaly i soudy. Na kamenné fasádě si můžete všimnout vyobrazení kojící ženy jménem Murcia, která má symbolizovat laskavost a pohostinnost zdejších obyvatel.

Klášter a muzeum sv. Kláry (Santa Clara la Real Convent Museum)

Toto muzeum je tvořené pozůstatky a archeologickými vykopávkami, které se nacházejí v prostorách kláštera sv. Kláry. Jelikož je klášter stále aktivní, dostanete se pouze do části celého komplexu, i tak toho ale uvidíte spoustu. V těchto místech totiž stávala maurská pevnost o velikosti paláce, která tu byla postavena ve 13. století a poté, co padla Murcia do rukou křesťanů, byl na jeho pozůstatcích postaven nový palác, jež byl později věnován konventu sv. Kláry. Při prohlídce můžete poměrně snadno rozpoznat rozdíly mezi oběma kulturami, které se v některých místech spojují v jedinečnou a harmonickou ukázku tehdejší architektury.

Zoologická zahrada a vodní park Terra Natura

Zoologická zahrada a vodní park v Murcii je jedním ze dvou komplexů, z nichž se skládá síť  tématických zábavních parků Terra Natura. Můžete tu spatřit více než tři sta zvířat, mezi které patří například tygři, surikaty, nosorožci nebo třeba žirafy. Aby návštěvníci dosáhli co nejbližšího kontaktu se zvířaty, jsou jednotlivé výběhy odděleny bariérou, která je pro lidské oko téměř neviditelná. Po dlouhém chození zahradami možná oceníte příjemné schlazení ve vodním parku, kde se budete moci vyřádit na tobogánech, zaplavat si v plaveckém bazénu nebo si jen lehnout do stínu s čerstvě připraveným, osvěžujícím koktejlem.

Kam na výlety do okolí?

Římský amfiteátr, Cartagena (Roman Theatre Museum)

Ani ne hodinu cesty stačí k tomu, abyste dorazili do přístavního města Cartagena, které je sídlem murcijského parlamentu a také domovem jedné z nejvýznamnějších a nejstarších památek v okolí – Římského amfiteátru. Celá stavba zde byla postavena mezi 5. a 1. stoletím před naším letopočtem, více než tisíc let však zůstala skrytá a byla znovu objevena až v roce 1988. Tento amfiteátr se od ostatních liší především jeho hledištěm, jehož lavice byly vytesány přímo do skály a jsou schopné usadit až 6 000 diváků. Při archeologických výkopech dokončených v roce 2003 byly objeveny různé starověké předměty, které si od roku 2008 můžete prohlédnout v přidruženém muzeu.

Granada

Pokud byste dostali chuť na trošku maurské kultury, zajeďte se podívat do Granady, která se rozprostírá jen kousek od Sierry Nevady, nejvyššího pohoří pevninského Španělska. V první řadě si ale zajděte na prohlídku pevnosti Alhambra, jež pochází ze 13. století a dosahuje délky neuvěřitelných 740 metrů. Po cestě se můžete zastavit na návštěvu Granadské katedrály Panny Marie (Granada Cathedral), jejíž bohatá renesanční výzdoba z ní dělá nejstarší renesanční katedrálu celého Španělska. Také by vás mohl zaujmout letní palác Generalife, jehož nádherná nádvoří, plná rostlin, fontánek a bazénů, představují ideální místo k oddychu po náročném cestování.

Valencie

Z Murcii to nebudete mít daleko ani do slavné Valencie, která obývá pobřeží Costa del Azahar a hned po Madridu a Barceloně je třetí největší metropolí Španělska. Kromě výsluní zdejších pláží Valencie disponuje obrovským množstvím muzeí a galerií, a to především v rámci komplexu Město umění a věd (City of Arts and Sciences), v němž se budete moci ponořit do světa nejnovějších vědeckých a technologických objevů pod střechami originálních, moderních budov od architekta Santiaga Calatravy. Není však pouze městem moderních technologií, najdete v něm i různé historické památky jako například zdejší katedrálu Panny Marie (Valencia Cathedral), bývalou tržnici s hedvábím zvanou Llotja de la Seda a také nádherné městské centrum plné kaváren, restaurací a nejrůznějších obchůdků.

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou ve španělské Murcii, připravte se na to, že budete dennodenně odolávat voňavému pokušení zdejší výtečné kuchyně. Dejte si pozor na to, abyste celé dny nestrávili pojídáním drobných lahůdek a našli si také čas na průzkum starého města, zdejších kostelů a muzeí. Fotografie těchto míst by vám totiž ve všem cestovním albu rozhodně chybět neměly.

Předchozí článekGirona ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekGranada ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety