Famagusta na Kypru – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

4290

Famagusta je jedním z nejznámějších turistických letovisek na severovýchodě Kypru. Město, ve kterém žije přes 40 000 obyvatel, navíc sehrálo i důležitou roli v nedávné historii. V roce 1974 totiž právě Famagustu zabrala invazní turecká armáda, která na ostrov vnikla po kyperském státním převratu z důvodu ochrany turecké menšiny. V současné době je tedy součástí Severokyperské turecké republiky.

Město, jež leží na poloostrově Karpaz, bylo v dávné minulosti velmi proslulé. Na slavnou historii oblasti odkazují některé zajímavé památky, které jsou rozesety ve staré části města. Do Famagusty však nemíří pouze milovníci dějin světa, ale panují zde rovněž výtečné podmínky pro relaxační dovolenou. Zdejší krásné pláže a čisté moře totiž přímo vybízejí k odpočinku.

Zajímavá místa a památky v kyperské Famagustě

Famagustské hradby

Město bylo opevněno již dříve, nicméně ke zvýšení a posílení hradeb došlo za nadvlády Benátské republiky. Tato námořní mocnost takto chránila své zájmy v oblasti. Nakonec však musela v letech 1570 až 1571 kapitulovat před silou Osmanských Turků. Právě Famagusta byla díky svému opevnění poslední baštou Benátčanů na Kypru a vojsku, jež vedl Lala Mustafa Pasha, odolávala dlouhých 10 měsíců. Nakonec ale přesto padla. Dnes si lze stále prohlédnout opravdu mohutné hradby, které zaujmou každého návštěvníka ze zahraničí hned na první pohled.

Mešita Laly Mustafy Pashi (Lala Mustafa Pasha Mosque)

Dobytí ostrova Osmany samozřejmě nezůstalo bez následků na architektuře. Tak například gotická katedrála sv. Mikuláše z přelomu 13. a 14. století, byla přestavěna na mešitu Laly Mustafy Pashi a dodnes nese jméno tohoto tureckého generála. Tato 55 metrů a 23 metrů vysoká budova však i dnes více připomíná katedrálu, neboť např. její západní průčelí se dosti podobá katedrále Notre-Dame ve francouzské Remeši. Muslimský vliv se tak projevuje především v přistavěném minaretu.

Klášter sv. Barnabáše (Saint Barnabas Monastery)

Z křesťanských památek, které ve Famagustě zůstaly, je s největší pravděpodobností nejznámější klášter sv. Barnabáše. Ten byl postaven již v 5. století po Kr. na údajném místě hrobu světce, který měl putovat se sv. Pavlem. Stavba ovšem byla v průběhu dějin několikrát poničena a znovu přestavěna. K poslední rekonstrukci došlo v polovině 18. století. Dodnes jsou ovšem zachovány části některých původních budov, takže se tu můžete podívat daleko proti proudu času.

Othellův hrad (Othello’s Castle)

O proslulosti Famagusty svědčí skutečnost, že právě sem situoval své dílo Othello proslulý spisovatel William Shakespeare. Na druhou stranu název města se na žádném místě dramatu nevyskytuje, pouze spojení „přístav na Kypru“. Dle mnohých se ale skutečně jedná o Famagustu. Na severovýchodě města se v každém případě nachází Othellův hrad, i když se vlastně jedná o citadelu. Jde tedy o součást hradního opevnění a prohlédnout si lze i čtyři z osmi původních věží.

„Město duchů“ Varosha (Varosha)

Čtvrť Varosha byla původně vyhlášeným turistickým střediskem na okraji Famagusty. Tvořily ji především desítky hotelů a rozličné zábavní podniky. Její osud však zpečetila výše zmíněná invaze turecké armády. Z Varoshi se stalo nárazníkové pásmo, které bylo obehnáno drátem a je dodnes hlídáno. Obyvatelé ji přitom museli během několika hodin opustit a vše tu zůstalo přes 40 let nezměněno. Toto „město duchů“ si lze prohlédnout zvenčí. Najdou se ovšem i dobrodruzi, jež vniknou dovnitř, což je ale poměrně nebezpečné.

Kam na výlet do okolí Famagusty

Ve Famagustě a jejím okolí se nachází hned několik pláží, které turisté velmi rádi navštěvují. Za vůbec nejoblíbenější je ovšem považována tzv. Zlatá pláž na poloostrově Karpaz, jejíž délka činí 3 km. Jemný písek a křišťálově čistá voda zkrátka a dobře umí nalákat každého návštěvníka ze zahraničí. V okolí pláže je navíc přírodní rezervace, takže tu bez problémů spatříte nejrůznější živočichy jako např. mořské želvy anebo některé zástupe vzácných ptačích druhů.

Pouze 6 km od Famagusty můžete navštívit antické město Salamis, ve starověku centrum řeckého městského státu na Kypru. V roce 450 př. Kr. u něj došlo k bitvě mezi Peršany Athéňany, ačkoli se nejednalo o slavnou a 30 let starší bitvu u ostrova Salamis v Attice. V 7. století po Kr. obyvatelé město opustili a přestěhovali se právě do Famagusty, čímž získala původně rybářská vesnice na významu. Buď jak buď, dnes si tu lze prohlédnout antické památky jako např. gymnasion anebo divadlo.

Zhruba 63 km západně od Famagusty lze navštívit i hlavní město Nikósie neboli Lefkósie. Nesměli bychom být ovšem na Kypru, takže ani toto město není jednotné. Jeho jižní úsek totiž patří k řecké části ostrova, zatímco Severní Nikósie/Lefkósie k turecké části. V té můžete navštívit třeba obchodní i zábavní centra. Ovšem pozor! Pokud byste vstoupili na ostrov nejprve v Severokyperské turecké republice, kterou vláda neuznává, nemusel by vám být umožněn přechod do jižní části.

Kypr je zkrátka ostrovem, který již od starověku přitahoval pozornost zvenčí. Nacházela se tu totiž bohatá ložiska mědi (ostatně latinský název tohoto kovového prvku Cuprum se odvozuje od řeckého jména ostrova Kypros). Současný, poněkud nestabilní stav tedy není ničím výjimečným. Přesto patří Famagusta k velmi zajímavým letoviskům, které rozhodně stojí za návštěvu. Místní památky i krásné pláže totiž umožňují jak poznávací, tak relaxační pobyt.

Předchozí článekDüsseldorf v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekZajímavosti Florencie v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety