Dovolená v rakouském Burgenlandu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

3727

Burgenland patří mezi rakouské spolkové země, přičemž leží na samém východě na hranicích s Maďarskem. Z pohledu českých turistů se tedy nenalézá úplně za rohem, ale daleko také není. Burgenland má rozlohu 3 962 km2 a s počtem 285 000 obyvatel je vůbec nejméně lidnatou spolkovou zemí v Rakousku. Na druhou stranu jej každoročně navštěvuje velké množství turistů.

Burgenland je totiž místem, které nebude nudit ani milovníky přírody, ani historických památek. Navíce se zde nachází řada lázeňských městeček, takže se jedná o ideální místo k relaxaci, ale na své si přijdou i příznivci fyzických aktivit. Vyrazit sem nakonec mohou také rodiny s dětmi, které si tu rovněž užijí spoustu zábavných okamžiků. Na své si tu tedy přijde úplně každý turista.

Zajímavá místa a památky v Burgenlandu

Město Eisenstadt

Hlavní město Burgenlandu, v němž přesto žije pouze necelých 13 tisíc obyvatel. Eisenstadt má pestrou historii a také mnoho významných rodáků, mezi které patří především slavný hudební skladatel Joseph Haydn. Můžete zde tedy navštívit Haydnův sál, a to v asi nejzajímavější památce města, totiž v zámku Esterházy. Ten byl postaven již ve 14. století, později ale proběhly výrazné barokní a klasicistní úpravy. Za návštěvu pak stojí i Haydnův dům a prohlédnout si lze i zajímavé církevní stavby (např. katedrálu Sv. Martina).

Neziderské jezero (Lake Neusiedl)

Asi 20 km západně od Eisenstadtu se rozkládá Neziderské jezero, které je společně s Balatonem jediným velkým stepním jezerem Evropy a zároveň se jedná o největší rakouské jezero, i když jeho část leží rovněž v sousedním Maďarsku. Je sice hluboké pouze 2 metry, nicméně žijí zde jedineční živočichové a rostliny. Tato vodní plocha navíc přitahuje milovníky vodních sportů, neboť se jedná o poměrně vyhlášenou oblast jachtingu a surfingu.

Národní park Neziderské jezero (Neusiedler See National Park)

Okolí Neziderského jezera a další blízké oblasti jsou součástí Národního parku Neusiedler See – Seewinkel a patří také na Seznam světového dědictví UNESCO. Kromě zajímavé fauny i flóry (žije zde např. 280 druhů vzácných ptáků) se totiž jedná o významnou kulturní krajinu, která byla vytvářena nejen přírodou, ale také aktivitou různých lidských kultur po dobu přes 8 000 let.

Cyklostezky a vinice

Burgenland láká i příznivce cykloturistiky, neboť tento spolkový stát nabízí 2 500 km cyklostezek. Opět vás přitom musíme nasměrovat k Neziderskému jezeru, a to právě díky kombinaci krásné krajiny a kultury. Zdejší cyklostezka rozhodně stojí za to, a pokud toho bude mít pro daný den už dost, můžete ochutnat některé z místních vín. Kolem jezera se totiž rozkládá 14 000 hektarů vinic. Severozápadně od jezera se k nebi tyčí Litavské hory, jejichž svahy jsou vinicemi doslova posety.

Familypark u Neziderského jezera

K Neziderskému jezeru můžete ostatně vyrazit i s dětmi, protože ani ty se zde rozhodně nudit nebudou. Místní Familypark je největším zábavním parkem v Rakousku, neboť se honosí rozlohou 140 000 m2. Proto se tu nachází přes 80 atrakcí, na nichž se užijí snad všechny generace. Vyzkoušet lze horské dráhy či jízdu vláčkem a tzv. Římská věž umožňuje krásný výhled do okolí. V období teplých měsíců pak jistě oceníte i různé vodní atrakce.

Lázně v Burgenlandu

Burgenland je znám i pro rozličná lázeňská města. Za načerpáním nových sil tedy můžete vyrazit do termálních lázní v Bad Tatzmannsdorf na jihu tohoto spolkového státu, kde si můžete odpočinout a relaxovat. 4 km jihovýchodně lze navíc navštívit zámek Rotenturm an der Pinka, který vás překvapí netypickými maurskými prvky. Pokud ovšem budete pobývat severněji u Neziderského jezera, navštívit můžete termální lázně ve Frauenkirchen či Bad Sauerbrunn.

Kam na výlet do okolí Burgenlandu

Eisenstadt se nachází v severní části Burgenlandu. Proto je vzdálen pouhých 60 km Vídně, tedy hlavního města Rakouska. To asi netřeba sáhodlouze představovat, neboť se jedná o jedno z turisticky nejatraktivnějších míst v Evropě. Stačí tedy snad jen připomenout, že především historické centrum Vídně rozhodně stojí za vidění. Můžete si sem tedy udělat výlet, resp. lepší bude, pokud se na cestě do Burgenlandu ve Vídni zastavíte, protože je po cestě.

Vyrazit je navíc možní i za hranice. Z Eisenstadtu to je totiž pouhých cca 20 km do maďarského města Sopron, které potěší milovníky památek, ale opět také dobrého vína, neboť se zde pěstuje bílé i červené. Jen pro zajímavost dodejme, že se jedná o partnerská města. Ze severu Burgenlandu to je potom „co bys kamenem dohodil“ rovněž do Bratislavy, takže lze pobyt v této spolkové zemi spojit i s návštěvou slovenského hlavního města.

Burgenland je tedy místem, které mohou navštívit naprosto všichni. Především Eisenstadt a blízké Neziderské jezero nabízí nesčetné množství aktivit, takže se sem určitě vyplatí vyrazit na delší dobu, a ne jen na den či dva. Kromě toho lze navštívit i zajímavá místa v okolních státech, takže získáte obrovské množství zážitků. Hledáte-li zkrátka tip na zajímavou dovolenou, kvůli které nebudete muset cestovat přes půl zeměkoule, Burgenland vám můžeme určitě doporučit.

Předchozí článekDovolená v Klagenfurtu v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená na Rujáně v Baltském moři – zajímavá místa, památky a tipy na výlety