Dovolená v Klagenfurtu v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

10146

Klagenfurt je hlavní město rakouské spolkové země Korutany. Leží na řece Glan u jezera Wörthersee, proto také celý název zní Klagenfurt am Wörthersee. Historie města sahá až do 12. století. V současné době má 120 km2 a žije tu necelých 100 tisíc obyvatel. Díky tomu je největším městem Korutan a zároveň se jedná o šesté největší město celého Rakouska.

Klagenfurt se nachází na samém jihu země, z České republiky se tedy nejedná o úplně nejbližší destinaci. Vzdálenost z Prahy činí zhruba 490 km, takže vám na druhou stranu cesta rozhodně nebude trvat půl dne. A proč o návštěvě uvažovat? Můžete si totiž prohlédnout krásné historické budovy, muzea, ale také se bavit v parcích či relaxovat v největším jezerním koupališti Evropy.

Zajímavá místa a památky v Klagenfurtu

Nové náměstí

Centrem Klagenfurtu je Nové náměstí, v jehož středu lze obdivovat kašnu, která je zdobena sochou Herkula, především ale draka s názvem Lindwurmbrunnen. Ten je symbolem města, neboť související legenda se vztahuje k jeho založení. Na náměstí můžete vidět rovněž sochu Marie Terezie, tedy panovnice, která výrazně zasáhla i do naší historie, případně radnici v renesančním paláci z konce 16. století.

Staré náměstí

Nové náměstí opusťte přes pěší zónu Kramergrasse. Ta je nejstarší v celém Rakousku a nachází se na ní známá bronzová fontánka Wörthersee-Mandl, která se vztahuje k další z místních legend. Následně se dostanete na Staré náměstí, což je historická část Klagenfurtu. Zde si lze prohlédnout Starou radnici, Landhaus (sídlo korutanské vlády) a v horní části Sloup Nejsvětější Trojice.

Kostel sv. Jiljí (Saint Giles Church)

Vzhledem k dlouhé historii Klagenfurtu se ve městě nachází také několik zajímavých církevních staveb. Asi nejznámější je kostel sv. Jiljí, tedy patrona města. Nepřehlédnete ho díky 91,7 m vysoké věži, ze které je nádherný výhled do okolí. Za návštěvu však určitě stojí i nádherný interiér, v němž se nalézají stropní fresky, barokní kazatelna či čtyři umělecky hodnotné boční oltáře.

Klagenfurtská muzea

Velmi zajímavou prohlídku nabízejí i městská muzea. Největší a zřejmě nejznámější je Landesmuseum Kärnten, tedy korutanské národní muzeum kultury a přírodních věd. Milovníci moderního umění se potom mohou vydat do Museum Moderner Kunst Kärnten, a pokud by jim to nestačilo, v Klagenfurtu se nachází rovněž Stadtgalerie, tzn. městská galerie.

Jezero Wörthersee

Západně od Klagenfurtu se rozkládá jezero Wörthersee, které je s rozlohou 19,4 km2 vůbec největším korutanským jezerem. A jak už jsem uvedli, zároveň se tu nachází největší evropské koupaliště ve vnitrozemí, neboť si zde může užívat 12 tisíc lidí. Kromě písečné pláže a příjemné vody, která má díky podzemním pramenům v létě 28 °C, což z Wörthersee činí nejteplejší lázeňské jezero v Alpách, je k dispozici i velká skluzavka, půjčovna loděk či kurty na plážový volejbal.

Europapark

Zhruba 1 km před nábřežím jezera Wörthersee můžete navštívit rovněž Europapark. Tvoří jej velká, volně přístupná louka, na kterou si místní chodí zahrát fotbal či baseball, ale je zde rovněž skate park a zahrát si je možné i šachy. Relaxovat můžete na lavičkách či na břehu krásného rybníka a pro mladší ročníky je tady obrovské dětské hřiště, kde si na své přijdou všechny věkové kategorie.

Park Minimundus

V blízkosti Europaparku vám doporučujeme vyhledat i park Minimundus, ve kterém si nepochybně užije celá rodina. Tvoří jej totiž zmenšeniny významných budov z celého světa v měřítku 1:25. Autoři přitom nezapomněli ani na Českou republiku, takže nechybí ani pražská Staroměstská radnice. Kromě staveb lze obdivovat i modely techniky, díky čemuž se jedná o skutečně překrásné místo.

Kam na výlet do okolí Klagenfurtu

Zajímavý je nejen samotný Klagenfurt, ale také jeho okolí. Vyrazit např. můžete do druhého největšího korutanského města, totiž do Villachu u soutoku řek Drau a Gail, v němž se nachází mnoho historických budov a zároveň zaujme příznivce bujarého nočního života. Nedaleko se přitom nalézá i krásné jezero Ossiach, které má rozlohu 10 km2 a nabízí skvělé podmínky ke koupání. Navštívit však můžete i lázeňské městečko Bad Kleinkirchheim, kde budete moci relaxovat.

Milovníky přírody můžeme poslat do Národní parku Nockberge, jež vás zaujme nádhernou (především horskou) přírodou. Okolí Klagenfurtu vůbec zaujme příznivce horské turistiky a lyžování. Ti se mohou např. vydat do nejstaršího korutanského lyžařského střediska na hoře Gerlitzen. Velmi zajímavým místem je i náhorní plošina Turracher Höhe se třemi horskými jezery (Turracher See, Grünsee a Schwarzsee), která je v létě skvělá pro výlety idylickou přírodou a v zimě k lyžování.

Klagenfurt je město ve znamení draka, které sice ocení zájemci o historii, ale zároveň se jedná o perfektní místo pro rodiny s dětmi. Prohlídku památek si totiž můžete proložit pobytem na pláži u jezera Wörthersee anebo v některém ze zajímavých městských parků. Okolí Klagenfurtu zase zaujme nádhernou přírodou, takže na jihu Rakouska můžete získat opravdu velké množství rozličných zážitků. Nemusíte tedy cestovat na druhou polokouli, abyste si užili krásnou dovolenou.

Předchozí článekBaška na chorvatském ostrově Krk – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená v rakouském Burgenlandu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí