Baška na chorvatském ostrově Krk – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

0
1620

Pokud byste se rádi vypravili na návštěvu krásného Chorvatska, ale nelákají vás přeplněné pláže na Makarské, můžete se vydat na některý z chorvatských ostrovů, na nichž naleznete nejen klidnější prostředí, ale také řadu krásných míst. Konkrétně  se můžete vypravit do jižní části malebného ostrova Krk, kde je ukryto letovisko Baška. To se vyznačuj nejen krásnými plážemi, ale také nádhernými architektonickými i přírodními skvosty. Můžete zde sportovat, odpočívat na pláži či navštěvovat nejrůznější kulturní akce. Jedná se tak o ideální místo pro trávení dovolené s rodinou či skupinou přátel.

Najdete zde mimo jiné i množství turistických tras vedoucích k okolním krásám. Některé z tras jsou dílem Klubu českých turistů, který zde působí od počátku 20. století a který aktivně pomáhal a dodnes pomáhá s úpravou a značením terénu. Po příjemné procházce si můžete pochutnat na sklence lahodného vína, které se v místních příznivých podmínkách pěstuje a těší se zde velké oblibě. Vínem můžete doplnit některý z chutných pokrmů připravovaných z čerstvých ryb. Celé městečko je obklopeno pastvinami, na nichž můžete pozorovat stáda pasoucích se ovcí, což jen dotváří jedinečnou přímořskou scenérii.

Zajímavá místa a památky v Bašce a jejím blízkém okolí

Kostel sv. Lucie (Church of St . Lucy)

V osadě Jurandvor ležící jen jeden kilometr od Bašky můžete navštívit jeden z nejvýznamnějších chorvatských kostelů. Je jím kostel sv. Lucie, který není významný svou velikostí ani výzdobou, ale tím, že v jeho prostorách byla nalezena nejstarší chorvatská písemná památka, takzvaná Baščanská deska. Ačkoliv původní deska byla přemístěna, stále zde můžete obdivovat kopii tohoto více než 900 let starého nápisu vyvedeného hlaholicí do kamenné desky.

Kostel sv. Trojice (The Parish Church of the Holy Trinity)

Další ze zajímavých chorvatských kostelů můžete obdivovat přímo v městečku Baška. Leží zde totiž barokní kostel sv. Trojice, který je největším kostelem v celé bašské oblasti. Interiér kostela je zdoben osmi oltáři, vzácným umělecky zpracovaným stříbrným křížem i malířskými díly pocházejícími z dílen chorvatských a italských umělců. Kromě zajímavého interiéru se kostel může pochlubit i 28 metrů vysokou zvonicí pocházející z druhé poloviny 18. století.

Bašská hlaholská stezka (Baska Glagolitic Path)

V roce 2006 začal v obci Baška vznikat unikátní projekt dnes známý pod názvem Bašská hlaholská stezka. Jedná se o 33 kamenných symbolů znázorňujících 33 písmen hlaholské abecedy, které jsou umístěny na cestě z Bašky až ke kostelu sv. Lucie v Jurandvoru. Hlaholice je v Chorvatsku považována za základní kámen tamější kultury i písemnictví, což má projekt dokončený v roce 2009 přibližovat všem svým návštěvníkům. Největší z písmen měří více než šest metrů a váží neuvěřitelných 17 tun.

Vlastivědné muzeum (Native Museum)

Pokud v jednotlivých městech rádi navštěvujete muzea, můžete se vypravit i do bašského vlastivědného muzea. To disponuje jedinečnou etnografickou sbírkou a seznámit se zde můžete s množstvím zajímavých exponátů pocházejících z bašské oblasti. Součástí muzea je i pokoj české rodačky Zdeňky Čermákové, která v Bašce působila jako lékařka.

Podmořské akvárium (Baska Aquarium)

Jestliže jste fascinováni tajemným podmořským životem, v Bašce můžete snadno sestoupit do jeho hlubin a nechat se okouzlit všemi krásami, které tento zcela jiný svět ukrývá. To vše navíc bez nutnosti potápění. Nachází se zde totiž unikátní komplex podmořských akvárií umístěných přímo ve vodách Jaderského moře. V jednadvaceti akváriích se zde můžete seznámit s více než sto druhy ryb a čtyřmi sty druhy mušlí a dalších obyvatel zdejších moří. Návštěva akvárií je vskutku unikátním zážitkem, který byste si určitě neměli nechat ujít.

Městská pláž (Baska Beach)

Na správné relaxační dovolené by neměl chybět ani příjemný odpočinek na pláži. V Bašce můžete navštívit rovnou jednu z nejdelších chorvatských pláží. Délka této pláže činí krásných 1,8 kilometrů. Narazíte zde na písčité i oblázkové úseky, takže každý z návštěvníků si může vybrat takové prostředí, které mu bude plně vyhovovat. Pláž je lemována několika restauracemi či kavárnami a nechybí zde ani půjčovna člunů, šlapadel a lehátek. Součástí pláže je městské přístaviště, z nějž vyplouvají výletní lodě na ostrov Rab.

Kam na výlet do okolí Bašky?

Město Krk

Letovisko Baška je nejen krásným místem jako stvořeným pro trávení dovolené, ale také ideálním výchozím bodem pro poznávání dalších krás ostrova Krk. Vypravit se můžete rovnou do hlavního města ostrova, které rovněž nese označení Krk. Od letoviska Baška je vzdálené pouhých 23 kilometrů a jeho návštěva určitě stojí za to. Centrum města je tvořeno středověkou čtvrtí, labyrintem malebných uliček vedoucích až k městskému přístavu. Mezi nejvýznamněji památky zde patří zachovalé městské opevnění pocházející z 12. století, románská katedrála či majestátní hrad z 15. století.

Vrchol Obzova (Obzova Mountain)

Pokud se chcete vypravit na nejvyšší vrchol ostrova Krk, budete se muset vydat pár kilometrů severně. Zde leží vrchol Obzova pyšnící se nadmořskou výškou 569 metrů. Pokud se rozhodnete tento vrchol zdolat, naskytne se vám jedinečný výhled na krásnou okolní krajinu i nekonečně modrou hladinu moře.

Jeskyně Biserujka (Biserujka Cave)

Dalším z oblíbených míst ostrova Krk jsou jeskyně Biserujka. Ačkoliv leží přesně na opačné straně ostrova, stále je od letoviska Baška vzdálená jen něco málo přes 30 kilometrů. Jeskyně Biserujka je hrdým zástupcem zajímavých chorvatských přírodních úkazů. Tradiční jeskyni ve skále zde však nečekejte. Čeká tady spíše otvor v zemi, do něhož lze po zaplacení vstupného sestoupit. Zde se poté můžete procházet po vybetonovaných chodníčcích a prohlédnou si celé prostory jeskyně objevené před více než sto lety. Obdivovat můžete zejména barevnou krápníkovou výzdobu.

Městečko Baška je krásným místem s množstvím zajímavých památek a jedinečných míst. Vzhledem ke své poloze a vybavení je velmi oblíbeným letoviskem pro trávení odpočinkové dovolené. Jen si dejte pozor, abyste si při plánování dovolené a výletů nespletli Bašku s dalším chorvatským letoviskem, Baškou Vodou. Jedná se totiž o dvě zcela odlišná místa. Zatímco Baška leží na ostrově Krk v Kvarnerském zálivu, Baška Voda je situována severozápadně od Makarské. Pokud se správně vypravíte do té Bašky na ostrově Krk, můžete se kromě krásných pláží těšit i na malebnou okolní přírodu, památky a nejrůznější odpočinková místa.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here