Chorvatský ostrov Mljet – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

2955

Mljet je chorvatský ostrov, který spadá pod Dubrovnicko-neretvanskou župu. Rozkládá se na ploše cca 100 km2. Jde o nejlesnatější místo v Chorvatsku. Celkově láká turisty především svou přírodou, hlavně národním parkem Mljet. Líbit se tu bude i všem, kteří nemají rádi rušná místa plná turistů. A proč se ještě vydat na tento ostrov? Pojďme se podívat na jeho zajímavá místa.

Památky a zajímavá místa na Mljetu

Národní park Mljet

Národní park Mljet je jedním z hlavních lákadel ostrova. Rozkládá se na jeho severozápadu na ploše 5 375 ha. Tvoří ho především Velké a Malé jezero. Tato jezera jsou průlivem propojena s otevřeným mořem. Voda v jezerech je tedy slaná, ale zároveň teplejší než v moři. Kromě jezer jsou v parku lesy tvořené borovicemi, dubem cesmínovým, keři. Park si můžete projít pěšky, ale jsou tu také cyklostezky a nezapomeňme si zmínit i pláže a mořské jeskyně.

Celkově se v parku bude líbit milovníkům pěkné přírody. A prohlédnout si můžete rovněž historickou památku z 12. století. Jde o románský benediktinský klášter sv. Marie na ostrůvku Sveta Marija uprostřed Velkého jezera.

Pokud nebudete trávit dovolenou na ostrově, a přesto byste rádi park navštívili, není problém. Vodní linky sem vedou z mnoha turistických letovisek – ze Splitu, Hvaru, Korčuly, ale třeba i z Dubrovníku.

Odysseova jeskyně

Další navštěvovanou dominantou ostrova Mljet je Odysseova jeskyně (Odisejeva špilja). Podle chorvatského kartografa Aristide Vučetić se tímto místem inspiroval i samotný Homer při psaní svého eposu Odyssea. Odysseovu jeskyni však ocení nejen příznivci řecké mytologie. Ona i její okolí jsou nádherným přírodním koutem. Vydejte se za ní do střední části na jižní pobřeží. Nachází se nedaleko vesnice Babino Polje.

Sobra

Významným letoviskem, ale také trajektovým přístavem je Sobra. Leží v zátoce při severním pobřeží na východě ostrova. Celkově na ostrov nesměřuje tolik turistů jako do jiných chorvatských destinací. I tady budete mít klid. Užívejte si nerušeně svou dovolenou na pěkné oblázkové, ale i písečné pláži. Pobřeží je skalnaté. Ubytovat se tu můžete i v soukromých zařízení či v kempu.

Babino Polje

Babino Polje představuje obec ve vnitrozemí. Jde o správní středisko ostrova a nachází se nedaleko přístavu Sobra, který jsme si popsali výše.

Babino Polje bylo založeno již v 10. století a krom toho, že jde o zemědělskou oblast, je pro ni významný turistický ruch. Toto letovisko má svým hostům rozhodně co nabídnout. Kromě odpočinku na pláži si prohlédnete i historické památky – gotický kostel sv. Blažeje a nedaleko letoviska je také románsko-gotický kostel sv. Ondřeje.

Nad obcí se nachází nejvyšší bod ostrova Veliki Grad s nadmořskou výškou 514 m n. m. Pokud se chcete na ostrově vydat k Odysseově jeskyni, je Babina Polje ideálním výchozím místem. Nebo si raději dopřejete výlet na zmíněný Veliki Grad? Směle do toho. Procházka krásnou mljetskou přírodou stojí zato.

Vela Straža

Zaujal vás nejvyšší vrchol Veliki Grad? Na ostrově najdete i další horu – Vela Straža. Dosahuje výšky 338 m n. m. Ani ta by příznivcům pěší turistiky a pěkné přírody neměla ujít. Projděte se lesem a rozhlédněte se do okolí, alespoň pokud vám bude přát počasí.

Polače

Pokud rádi poznáváte historické památky, zamiřte do Polače. Prohlédnete si tu fortifikační tvrz, palác z římské doby, ale také baziliku.

Pomena

Jak už jsme si uvedli, Mljet není zrovna místem, které by turisté vyhledávali masově, a proto jsou tu především soukromé nabídky ubytování. Budete-li se chtít ubytovat v hotelu, zamiřte do Pomeny. Jsou tu však i další možnosti ubytování. Je to příjemné letovisko s krásnou přírodou a zároveň vhodnou startovní destinací pro výlet do mljetského národního parku. V Pomeně najdete vhodné podmínky pro vodní sporty i další aktivity.

Krápníkové jeskyně Movrica a Ostaševica

Zajímavými přírodními úkazy jsou bezpochyby krápníkové jeskyně. I ty se nacházejí na ostrově. Jsou jimi Movrica a Ostaševica. Movriča je dokonce dlouhá kilometr. Tím je unikátem nejen v Chorvatsku, ale v celosvětovém měřítku.

Saplunara

Pokud preferujete písečné pláže, vydejte se do jihovýchodní části ostrova na pláž Saplunara ležící ve stejnojmenné zátoce (dlouhé cca 1 km). Dělí se na malou a velkou pláž. Část pláže je obklopena borovicemi, které vytváří příjemný stín. Koupání je tu vhodné i pro děti.

Pláž Blace

Nedaleko výše jmenované Saplunary je i pláž Blaca. Pobyt na ní ocení všichni, kterým nevyhovují davy turistů. Místo je vhodné také pro neplavce či rodiny s malými dětmi. Počítejte však, že pláž je poněkud chudší na vyžití. Rovněž občerstvení si nezapomeňte přinést vlastní.

Kam na výlet do okolí

Pokud se rozhodnete trávit dovolenou na ostrově Mljet, možná se budete chtít podívat i do jeho okolí, třeba na další blízké ostrovy. Mezi ně patří třeba Korčula. Navštěvovanými letovisky jsou kromě hlavního sídla Korčuly, Vela Luka, Brna či Prižba. Pokud vás budoiu zajímat památky ostrova, navštivte malebnou vesnici Lumbarda, přístav Vela Luka, Katedrálu sv. Marka, či městské muzeum v Korčule. Z dalších ostrovů poblíž si ještě uveďme Šipan, Lopud, Koločep či poloostrov Pelješac. Relativně nedaleko se také nachází Dubrovník, který je velmi oblíbeným místem turistů. Najdete tu nádherné památky vyjímající se na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Projděte si Starý Dubrovník obepínaný velkými hradbami. Z konkrétních zajímavých míst si uveďme například palác Sponza, chrám sv. Blažeje, dům Luža, katedrálu Panny Marie. Celkově se tu nudit nebudete.

A určitě by se našly i další zajímavé cíle v okolí ostrova Mljet, záleží pouze na vašich turistických preferencích. Lesy, zátoky, výlety, aktivní trávení volného času, celkově nádherná příroda bez davů turistů… Pokud i vy si takto představujete ideální dovolenou, určitě zvažte návštěvu chorvatského ostrova Mljet.

Předchozí článekChorvatský ostrov Korčula – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená v Karibiku – nejkrásnější karibské ostrovy