Dovolená na Tenerife – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

4989

Dovolená na ostrově Tenerife – to jsou krásné pláže jako vystřižené z časopisů, africké podnebí a přátelské evropské prostředí. Španělský ostrov Tenerife je největší z Kanárských ostrovů a nachází se v Atlantském oceánu přibližně na úrovni Maroka. Ač by se po prohlédnutí prospektů cestovních kanceláří mohlo zdát, že ostrov Tenerife nabízí jen přeplněné pláže a hotelové resorty, opak je pravdou.

Tento nádherný ostrov nabízí víc než jen to. Musíte jen opustit pohodlí svého hotelu a vypravit se za jeho poznáním. Ideálně vám k tomu poslouží zapůjčené auto nebo motorka. Na Tenerife poté kromě krásných pláží najdete i nejrůznější přírodní úkazy a sem tam i nějakou tu historickou památku. Vysoko se tyčící sopečné vrcholy i nádherné národní parky jistě okouzlí úplně každého. Na Tenerife se nebudou nudit příznivci aktivní dovolené a horských túr. Povrch ostrova je velmi hornatý a vystoupat zde můžete na celou řadu hor. Dopřejte si třeba výšlap na nejvyšší horu celého španělska a třetí největší vulkán světa Pico de Teide.

Na některých místech ostrova můžete pozorovat delfíny či jiné mořské živočichy. A teď nemluvíme o žádných zábavních parcích (ačkoliv i ty na Tenerife naleznete), ale o volné přírodě. Stejně jako je tomu i u dalších Kanárských ostrovů, také na ostrově Tenerife žije zcela specifická fauna a flóra s množstvím endemických druhů. Ostrov Tenerife zkrátka nabízí mnohem více, než jen ideální místa pro trávení odpočinkové dovolené. Záleží jen na vás, jak jeho návštěvu pojmete.

Zajímavá místa a památky na španělském ostrově Tenerife

Santa Cruz de Tenerife

Největším městem Tenerife, druhým největším městem Kanárských ostrovů a jedním ze dvou hlavních měst souostroví je město Santa Cruz de Tenerife rozkládající se na severovýchodním výběžku ostrova. Město, které vzniklo již na konci 15. století, se sice nemůže pochlubit žádným historickým centrem, přesto zde naleznete několik památek nebo alespoň jejich pozůstatků. Za zmínku stojí například pozůstatky hradů San Carlos a San Cristobal či katedrála Iglesia Matriz de la Concepción, která je nejdůležitějším kostelem ve městě.

Turisty láká také příjemná atmosféra města, jeho široké ulice lemované stromy, malebná náměstí plná soch a kostelů i půvabné městské parky. Kromě toho zde můžete navštívit i množství muzeí a galerií, z nich za zmínku stojí třeba Muzeum přírody a lidstva či Vojenské muzeum. Mezi nejstarší a nejvýznamnější části Santa Cruz de Tenerife patří oblast kolem hradu San Cristobal a městský přístav, který dnes patří mezi nejvýznamnější a nejfrekventovanější přístavy světa.

Playa de Las Teresitas

Přibližně sedm kilometrů severně od Santa Cruz de Tenerife leží oblíbená pláž Playa de Las Teresitas, která patří mezi ty úplně nejkrásnější pláže na ostrově. Pláž, která je velmi oblíbená i mezi obyvateli ostrova, se může pyšnit příjemně jemným zlatavým pískem i pozvolným vstupem do moře. Je lemována vzrostlými palmami, které zde vytvářejí přirozený stín. Možnost občerstvení poté nabízejí bary a restaurace situované přímo na pláži.

Anaga

Nedaleko od hlavního města ostrova leží i krásné pohoří Anaga, které své návštěvníky láká na nádhernou přírodu a unikátní mlžný prales. Pohoří s nejvyšší horou Taborno, jejíž výška lehce přesahuje tisíc metrů, je často zahaleno mlhou, což z něj dělá nejvlhčí místo ostrova. Procházet se zde můžete krásnými vavřínovými lesy, které se čas od času rozestoupí a vám se naskytne nádherný výhled na oceán. Nejcennější a pravděpodobně i nejkrásnější částí pohoří je oblast Pijaral bohatá na nejrůznější druhy kapradin, lišejníků i mechů.

Pyramidy v Güímaru (Pyramides de Güímar)

Nemusíte nutně cestovat do Mexika, abyste si mohly prohlédnout zajímavé stupňovité pyramidy. Několik těchto jedinečných staveb totiž naleznete i ve městě Güímar na Tenerife. Jedná se o stavby vysoké čtyři metry, které jsou vytvořené z neopracovaného kamene. Nález pyramid byl uskutečněn až na konci 90. let minulého století. A to se nacházejí přímo na předměstí jednoho z největších a nejstarších měst ostrova. Po nálezu zde byl založen Etnografický park, v němž si kromě šesti zajímavých pyramid dodnes opředených tajemstvím můžete prohlédnout i krásné zahrady či muzeum seznamující návštěvníky s pyramidami z různých částí světa i s civilizacemi, které za jejich vznikem stály.

Národní park Teide (Parque Nacional del Teide)

Oblíbeným turistickým cílem a rájem pro všechny milovníky hikingu je Národní park Teide obklopující nejvyšší horu celého Španělska, 3718 metrů vysoký vulkán Pico de Teide. Tento číselný údaj označuje pouze nadmořskou výšku, pokud bychom horu měřili od mořského dna, dostali bychom se na výšku úctyhodných 7500 metrů. Vrchol hory je dostupný nejen pěšky, ale také prostřednictvím lanové dráhy, což jistě ocení ti, kteří si sice chtějí vychutnat nádherný výhled, zároveň ale nechtějí absolvovat poměrně náročný trek.

Samotný národní park poté láká návštěvníky zejména svou krásnou přírodou plnou zajímavých druhů rostlin a zvířat i množstvím dalších přírodních úkazů. Za zmínku stojí třeba slavné skalní útvary sopečného původu známé jako Roques de Garcia, které jsou jednou z nejoblíbenějších přírodních atrakcí celého ostrova. Nejznámějším z těchto útvarů je bezesporu Roque Cinchado. Celý park byl kvůli svému obrovskému významu zapsán na seznam UNESCO.

Drago Milenario

Jedním ze symbolů ostrova je strom druhu Drago Milenario u nás známý jako Dračí strom či dračinec. Nejstarší strom ostrova naleznete v městečku Icod de los Vinos ležícím na jeho severozápadě. Strom stojí v parku Parque del Drago a jeho údajné stáří je několik set let. Podle místních jsou to však rovnou tisíce. Strom byl v roce 2017 prohlášen Národní památkou. Součástí parku je i botanická zahrada s množstvím krásných rostlin a květin.

Masca

Dalším z oblíbených cestovatelských cílů je horská osada Masca ležící na severozápadě ostrova. Právě tady totiž začíná trek stejnojmennou soutěskou, který je považován za jeden z těch úplně nejkrásnějších. Z osady absolvujete dvou až tříhodinovou cestu k moři, která prochází nádhernou přírodou plnou fascinujících přírodních krás. Na pláži Playa de Masca si poté můžete zakoupit plavbu výletní lodí, z níž budete moci pozorovat delfíny a velryby.

Útesy Los Gigantes (Acantilados de Los Gigantes)

Nedaleko od osady Masca leží i další z jedinečných přírodních úkazů ostrova Tenerife. Jsou jím skalnaté útesy Los Gigantes tyčící se nad mořem do výšky 500 – 800 metrů. K útesům se můžete dostat prostřednictvím lodí, které vyplouvají ze stejnojmenného střediska ležícího v blízkosti útesů. Stejně jako u pláže Playa de Masca, i tady můžete z lodi pozorovat delfíny a další mořské živočichy. V blízkosti útesů se také nachází množství oblíbených pláží, z nichž některé jsou pokryté černým sopečným pískem.

Pekelné rokle (Barranco del Infierno)

Pokud nebudete mít přírodních krás stále dost, můžete se vypravit i na prohlídku tzv. Pekelné rokle (Barranco del Infierno). Najdete ji u městečka Adeje ležícího v jižní části ostrova. Během přibližně tříhodinového treku projdete vyprahlou krajinou, zelenajícím se údolím i hustým lesem s množstvím tůněk, abyste došli až ke třem vodopádům padajícím do malého jezírka ukrytého ve skalách.

Tenerife je nejen největším, ale podle mnohých i nejzajímavějším z Kanárských ostrovů. Ač má pověst spíše odpočinkové destinace s množstvím hotelů a uměle upravených pláží, naleznete zde i řadu nádherných míst. Krásné národní parky plné endemických druhů zvířat a rostlin, vysoké majestátní hory, malebná historická městečka i jedinečné soutěsky, skalní stěny a další výtvory všemohoucí přírody. To vše ostrov Tenerife nabízí těm, kteří sednou do auta a rozhodnou se poznat všechna jeho zákoutí. Věřte, že oželet pár dní povalování se na pláži a vydat se vstříc novým dobrodružstvím, se na Tenerife opravdu vyplatí.

Předchozí článekDovolená na ostrově Bora Bora ve Francouzské Polynésii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na Lanzarote v Kanárském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety