Dovolená na ostrově Bora Bora ve Francouzské Polynésii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

1843

Sníte o exotické dovolené na ostrově Bora Bora ve Francouzské Polynésii, kde byste si mohli užívat procházek po bílých, písečných plážích s exotickým koktejlem v ruce a výhledem na nekonečné hladiny oceánu? Ostrov Bora Bora je součástí Společenských ostrovů, jež spadají do Francouzské Polynésie. Ve skutečnosti však není klasickým ostrovem, ale poloatolem, jehož lagunu obklopuje kruhovitý korálový útes.

Po celém světě se ví, že Bora Bora patří mezi jedny z nejluxusnějších letovisek světa, a tak je právě turismus hlavním tahounem jeho ekonomiky. Obzvláště proslulé jsou útulné bungalovy nad mořskou hladinou, které dnes najdete téměř v každém zdejším rezortu. I když zdejší prostředí vyzývá spíše k relaxu, svou dovolenou nemusíte strávit jen poleháváním pod kokosovými palmami, turisté se tu mohou věnovat spoustě činností, od jachtingu, přes potápění, až po vodní lyžování.

Zajímavá místa a památky na ostrově Bora Bora

Vaitape

Největším městem i administrativním centrem Bora Bora je město Vaitape, ve kterém žije více než polovina všech jeho obyvatel. Avšak nenechte se zmást, celkově tento počet dosahuje zhruba 9 000. Nejedná se tedy o žádné velkoměsto, ale spíše o vesničku s přístavem, hrstkou obchůdků se suvenýry, kostelem a několika většími hotely. K návštěvě vybízejí zejména nákupy ručně vyrobených suvenýrů, tradičních oděvů a také výborného lokálního ovoce a lahodných kokosových ořechů.

Matira

Nejjižnější cíp ostrova obývá další z ostrovních center zvané Matira nebo také Matira Point. Zdejší pláž s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou se řadí mezi ty nejnavštěvovanější na celém území. Odtud se můžete vydat na průzkum podmořských krás korálového útesu, vyzkoušet vaše síly při windsurfingu či jízdě na kajaku nebo okusit tradiční pochoutky v příjemném prostředí některé z okolních restaurací.

Hora Otemanu (Mount Otemanu)

Ze všech koutů ostrova si budete moci dopřát pohled na jeho nejvyšší vrchol, kterým je hora Otemanu, jež dosahuje výšky 727 metrů nad mořem. Nemusíte jej ale obdivovat jen z dálky, když se vydáte po směru některé z vyznačených tras nebo si cestu zkrátíte na čtyřkolce, můžete se nechat uchvátit fantastickým výhledem, který vám vrcholek této zaniklé sopky poskytne.

Bora Bora lagunárium (Bora Bora Lagoonarium)

Abyste z korálových útesů viděli co nejvíce, využijte prohlídky přírodního akvária neboli lagunária situovaného v okolí malého ostrůvku na východě Bora Bora. Při šnorchlování pod mořskou hladinou se ve společnosti zkušených průvodců můžete setkat s želvami, rejnoky, žraloky a spoustou barevných mořských rybiček. Jestliže si na návštěvu lagunária vyhraníte dostatek času, můžete se vydat na plavbu na kánoi a prozkoumat i ostatní ostrůvky, které ostrov obklopují.

Vrcholy Pahia a Ohue (Mount Pahia and Ohue)

Druhým a třetím nejvyšším bodem Bora Bora jsou vrcholky dvou sousedících hor Pahia (661 m) a Ohue (619 m). Do jejich výšin by se však měli vydat jen opravdu zdatní dobrodruzi se značnou fyzickou kondicí a pevným lanem v batohu. Na cestě vás totiž budou čekat velmi strmé skály, po kterých vyšplháte až k jejich vrcholům, odkud dohlédnete k celému obvodu ostrova. Jelikož tu trasa není vyznačená, domluvte si raději doprovod zkušeného místního průvodce, abyste se v tropických lesích neztratili jako už několik odvážlivců před vámi.

Kam na výlety do okolí?

Ostrůvek Tupai

Malý atol na severu od Bora Bora, jež se zformoval do tvaru srdce, si oblíbili hlavně snoubenci a novomanželé, kteří jej navštěvují během svých líbánek nebo si tu dokonce řeknou své “ano” během svatebního obřadu. Soukromí a poklidnou atmosféru jeho překrásné laguny a písečných pláží si zaručeně vychutnáte, i když svatbu zrovna neplánujete. Berte však na vědomí, že se jedná o soukromý ostrov, a proto byste svůj výlet měli naplánovat s předstihem, abyste včas získali svolení k jeho návštěvě.

Ostrovy Taha’a a Raiatea

Dvojice ostrovů Taha’a a Raiatea se rozprostírá zhruba 20 kilometrů jihovýchodně od Bora Bora. Od sebe je odděluje pouze 5 kilometrů široký průliv, v němž se táhne pás společného korálového útesu, na základě čehož se předpokládá, že v minulosti byly spojené v jeden ostrov. Na obou pevninách se rozšířil chov černých perel a také pěstování vanilky, pro které si však pouze Taha’a získal přezdívku “vanilkový ostrov”. Podél jejich pobřeží najdete mnoho míst ke šnorchlování, plavání i opalování. Ve vnitrozemí si zase budete moci prohlédnout hned několik botanických skvostů a zamíříte-li k hoře Tamehani, možná narazíte i na zdejší unikát – rostlinu Tiare ʻApetahi.

Existuje ráj na Zemi? Na Bora Bora možná ano. Křišťálově čisté laguny, čisté prosluněné pláže a chladivé drinky vás vtáhnou do víru exotiky, luxusu a všudypřítomné pohody. Nebuďte ale překvapeni, až na konci dovolené zjistíte, že vás opustila chuť do balení, protože takovouto nádheru se vám zaručeně nebude chtít opouštět.

Předchozí článekDovolená na ostrově Capri v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na Tenerife – zajímavá místa, památky a tipy na výlety