Dovolená na Lanzarote – to jsou nádherné pláže, celá řada fascinujících přírodních úkazů i zajímavá krajina s místy pokrytými červenohnědou pouští, která svým vzhledem připomíná povrch Marsu. To jsou hlavní lákadla vulkanického ostrova Lanzarote ležícího v Atlantiku přibližně na úrovni Maroka.
Lanzarote je jedním z oblíbených Kanárských ostrovů, který se může pyšnit mimo jiné třeba krásným počasím, často téměř liduprázdnými plážemi omývanými průzračně čistým mořem a velmi zajímavým vnitrozemím s množstvím jedinečných turistických cílů. Ať už toužíte po odpočinkové dovolené plné koupání a opalování nebo dáváte přednost aktivnímu poznávání nového a velmi neobvyklého prostředí, Lanzarote pro vás bude ideální volbou. Lanzarote je velmi vyhledávané také milovníky cykloturistiky, které láká zejména krásné a velmi atraktivní vnitrozemí ostrova. Řada pěších i cyklo výletů sice vyžaduje alespoň základní fyzickou zdatnost, odměnou vám však budou scenérie jako vystřižené z pohádky.
Ostrov ale nabízí množství krás i pro ty, kteří zrovna nejsou připraveni zdolávat místní sopečné vrcholy. Za návštěvu stojí třeba tradiční vesničky s bílými domky či krásné národní parky. Na své si zde samozřejmě přijdou i ti, kteří zatouží po ničím nerušeném odpočinku na pláži. Pláží zde totiž najdete opravdu nespočet a vybrat si budete moci mezi rušnějšími i těmi zcela opuštěnými. U nich sice musíte často počítat s obtížnějším přístupem, mít pláž jen pro sebe však určitě za tu trochu námahy stojí. Putováním po Lanzarote vás často budou provázet architektonická i výtvarná díla Césara Manriquea, místního rodáka, který svými díly úzce spjatými s přírodou ostrov velmi proslavil. Dal si totiž za úkol proměnit Lanzarote v nejkrásnější ostrov ze všech. Zda se mu to podařilo, to již budete muset posoudit sami.
Zajímavá místa a památky na španělském ostrově Lanzarote
Arrecife
Arrecife bylo bylo založeno již v 15. století jako malá rybářská vesnička. V polovině 19. století se stalo hlavním městem ostrova a od té doby je i jeho kulturním centrem s množstvím zajímavých míst, památek a v neposlední řadě obchodů a obchodních domů. Kvůli dlouhým ulicím lemovaným butiky a dalšími obchody se Arrecife stalo cílem milovníků nakupovaní z celého světa.
Ze zajímavých památek, které lze ve městě obdivovat, stojí za zmínku například pevnost Castillo de San José. Stavba pocházející ze 70. let 18. století měla v minulosti chránit město před pirátskými útoky. Dnes zde sídlí muzeum moderního umění známé pod názvem Museo Inernacional de Arte Contemporaneo. To zde v roce 1976 založil César Manrique, který rovněž celou pevnost zrekonstruoval a zvelebil i její interiéry. V muzeu si můžete prohlédnout díla slavných španělských autorů pocházející z období 50. – 80. let 20. století.
Hrad Santa Bárbara (Castillo de Santa Bárbara)
Pokud patříte mezi obdivovatele krásných historických staveb, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu impozantní hradní pevnost Castillo de Santa Bárbara známé také pod názvem Castillo de Guanapay. Naleznete ji na vrcholku sopky Montaňa de Guanapay nad městečkem Teguise ležícím v severní části ostrova přibližně 12 kilometrů od Arrecife. Pevnost zde nechal ve 14. století postavit Lancelotto Malocello, italský rytíř, podle něhož byl ostrov pojmenován. Pevnost dříve sloužila k ochraně města Tequise a bylo z ní kontrolováno i pobřeží. Dnes si odsud můžete vychutnat jedinečný výhled na celý ostrov a lze navštívit i muzeum emigrace, které bylo v prostorách pevnosti zřízeno.
Památník rolníka (Monumento al Campesino)
Rozhodnete-li se pro absolvování cesty z města Arrecife do Teguise, budete cestou míjet zajímavý památník Monumento al Campesino ležící nedaleko od městečka San Bartolomé. Památník zde nechal vybudovat několikrát zmiňovaný César Manriqe a věnoval jej prostým vesničanům, kterým se v dřívějších dobách podařilo přežít, pracovat na polích a později i začít prosperovat v nehostinném prostředí ostrova Lanzarote. Památník je součástí muzejního komplexu Casa Museo dei Campesino, který je celý věnován odvaze místních farmářů i úsilí, které museli vynaložit. Muzeum je tvořeno několika tradičními domky s bílými zdmi zdobenými zeleným dřevem. Mimo jiné tady najdete i restauraci, v níž si můžete pochutnat na tradičních pokrmech a nápojích ostrova Lanzarote.
Fundación César Manrique
Se jménem významného lanzarotského architekta, malíře a sochaře je spojena i Fundación (nadace) César Manrique sídlící v centrální části ostrova nedaleko od města Arrecife. Naleznete ji v domě známém pod názvem Taro de Tahiche, který je zástupem jeho jedinečné architektury. Dům byl proměněn v muzeum ještě před smrtí tohoto významného umělce, který sám na přestavbu dohlížel. Dnes zde můžete obdivovat nejen významná díla Césara Manrique, ale také další díla současného umění, která měl umělec ve své soukromé sbírce.
Jameos del Agua
Oblíbeným turistickým cílem ostrova je i jedinečný jeskynní systém Jameos del Agua, který vznikl v důsledku sopečné erupce. Ten naleznete v severní části ostrova na samém úpatí vulkánu Volcan de la Corona. Do dnešní podoby jej částečně dotvořil i César Manrique. V jeskyních můžete obdivovat řadu přírodních i člověkem vytvořených úkazů, včetně krásného podzemního jezera k němuž sestoupíte po schodišti vytesaném do skály. V jedné z jeskyní se nachází dokonce i restaurace s koncertním sálem a nechybí ani unikátní tropická zahrada či bazén s tyrkysově modrou vodou. Ve zdejší kavárně si můžete dopřát lahodnou kávu, s historií ostrova se zase seznámíte v muzeu, které zde rovněž sídlí. Jameos del Agua je součástí největšího lávového tunelu na světě. Kromě těchto krásných jeskyní zde naleznete i neméně významnou podzemní místnost známou jako Cueva de los Verdes.
Národní park Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya)
Velmi zajímavým místem s neobvyklou krajinou je Národní park Timanfaya ležící v jihozápadní části ostrova. Park je pokryt vulkanickými vyvřelinami, které zdejší sopečné vrcholy chrlily při několika menších i rozsáhlých sopečných erupcích probíhajících zejména od roku 1730. Láva, kterou v té době sopky vyprodukovaly, dokázala pohltit několik vesnic a pokryla značnou část ostrova.
V parku se dnes nenachází téměř žádná vegetace. Za vidění však stojí zajímavě zbarvené vulkanické horniny nacházející se v některých oblastech parku, které více než cokoli jiného připomínají povrch planety Mars. Park velký více než 50 kilometrů čtverečních je součástí rozsáhlé přírodní rezervace Los Volcanes plné mohutných sopečných vrcholů, která se táhne podél západního pobřeží ostrova. V oblasti můžete navštívit i vyhlášené lanzarotské restaurace, které využívají žhavou lávu ukrytou v podzemí spolu s gejzíry horské páry k přípravě místních specialit.
Playa de Papagayo
Pláž Papagayo patří mezi ty úplně nejkrásnější a nejoblíbenější pláže ostrova Lanzarote. Nejedná se sice o tu malebnou opuštěnou zátoku, o jakých jsme se zmiňovali v úvodu, její návštěva ale určitě stojí za to. O zátoku se vlastně jedná, na pár lidí zde ale pravděpodobně narazíte. Pláž naleznete na samém jihu ostrova, nedaleko od oblíbeného letoviska Playa Blanca. Je tvořena jemným bílým pískem a omývají ji smaragdové vody oceánu. Pláž je jako stvořena nejen k příjemnému odpočinku, ale i ke šnorchlování. Zdejší vody jsou totiž velmi klidné a prakticky bez vln. Bonusem je samozřejmě množství zajímavých podvodních krás, které lze podél pobřeží obdivovat.
Ať už patříte mezi milovníky krásné přírody a dlouhých procházek nebo dáváte přednost odpočinku na pláži obohaceným o pár výletů do malebných měst, Lanzarote pro vás bude opravdovým rájem na zemi. Nedotčená příroda, ty nejkrásnější pláže světa i půvabná městečka. To vše je tady hojně zastoupeno. Výlet na Lanzarote navíc vůbec nemusí být tak drahou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud využijete služeb nízkonákladových aerolinií, můžete se dostat i na cenu pohybující se kolem tří až čtyř tisíc, a to rovnou za zpáteční letenku. Krásná dovolená plná nezapomenutelných zážitků tak určitě nemusí stát statisíce. Lanzarote je toho důkazem.