Dovolená na Tahiti – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2291

Exotická dovolená Tahiti je snem mnoha lidí a pokud patříte mezi ně, tak vás jistě zajímá, jaké zajímavosti na ostrově naleznete. Tahiti patří mezi turisticky nejznámější ostrovy v Tichém oceánu. Konkrétně jde o největší ostrov Francouzské Polynésie (French Polynesia), který má rozlohu 1 045 km2 a žije tu zhruba 185 000 obyvatel. Tahiti je tvořeno dvěma kruhovými částmi a dominantou obou je sopečná hora. Západní část se nazývá Tahiti Nui (Velké Tahiti), zatímco východní Tahiti Iti (Malé Tahiti).

Ostrov byl Evropany poprvé navštíven v 18. století a již tehdy jej cestovatelé ze Starého kontinentu nazývali „rájem na zemi“, na čemž se nic nemění ani dnes. Na své si tu navíc přijdou úplně všichni. Tahiti totiž bývá vyhledáváno novomanželi na svatební cestě, turisty mířící na relaxační i poznávací dovolenou, ale také dobrodruhy, jež chtějí poznat místní hory či podmořský svět.

Zajímavá místa a památky na Tahiti

Hlavní město Papeete

Papeete je nejen hlavním městem Tahiti, ale také celého souostroví Francouzské Polynésie. Nachází se na severozápadě ostrova a většina turistů si jej nenechá ujít. Jedná se totiž o centrum cestovního ruchu a naleznete tu luxusní rezidence, přístav, tržiště i restaurace. Navíc zde můžete obdivovat několik zajímavých historických památek. Jmenovat musíme katedrálu Notre Dame (Notre Dame Cathedral), která sice pochází až ze druhé poloviny 19. století, ale přesto jde o nejstarší katolický kostel na Tahiti, případně protestantský chrám Paofai (Temple Protestant de Paofai).

Obec Mahina

Zhruba 8 km severovýchodně od Papeete se rozkládá další zajímavá oblast Mahina. V její těsné blízkosti se nachází zátoka Matavai, do které mířili v 1. tisíciletí po Kr. nejen Polynésané, ale později tu přistávali také evropské lodě. Tahiti samozřejmě disponuje mnoha krásnými plážemi, nicméně chcete-li zároveň navštívit místo s historickou důležitostí, vydejte se právě do Matavai Bay. V roce 1769 tu ostatně přistál i legendární mořeplavec James Cook. Ten také nechal nedaleko vystavět observatoř k pozorování planety Venuše a dnes zde můžete spatřit maják s názvem Pointe Venus (Point Venus).

Mont Orohena

Tahiti je velmi hornatým ostrovem. V západní části ostrova (Tahiti Nui) je dominantou hora Orohena, která je s 2 241 metry nejvyšším vrcholem Francouzské Polynésie. Jedná se o vyhaslou sopku, a pokud máte rádi skutečné výzvy, můžete se z Papeete nejprve vydat k jejímu úpatí a následně vrcholu. Turisté, kteří vyhledávají náročnější fyzické aktivity, na ní totiž mohou vystoupat a kochat se výhledem po okolí.

Další horské hřebeny na Tahiti

Na Tahiti se nacházejí i další turisty vyhledávané hory. Druhým nejvyšším vrcholem je Aorai (2 066 m n. m.), na nějž trvá výstup zhruba dva dny a v některých částech vede trasa po poměrně nebezpečných úzkých stezkách. Zdolat lze rovněž populární skalní útvar Diadem (1 321 m n. m.) anebo nejvyšší vrchol menší části ostrova (Tahiti Iti), kterým je Ronui (1 332 m n. m.) . Pokud tedy patříte mezi cestovatele praktikující horskou turistiku, na Tahiti se určitě nudit nebudete.

Údolí Faarumai

Mnozí turisté, kteří pobývají na Tahiti, si nenechají ujít ani údolí Faarumai. To je označováno za jedno z nejkrásnějších na ostrově. Obdivovat tu totiž lze nejen krásnou přírodu deštného pralesa, ale po stezce se lze dostat až ke třem vodopádům. Nejvyšší z nich se nazývá Haamaremare Rahi (100 m) a dále se jedná o vodopády Vaimahuta (80 m) a menší Haamaremare Iti (40 m). Milovníci přírody by tedy Faarumai neměli v žádném případě vynechat.

Muzea na Tahiti

Na Tahiti lze navštívit také několik zajímavých muzeí. V hlavním městě Papeete se kupříkladu jedná o Muzeum perel (Robert Wan Pearl Museum), které jsou získávány v okolním moři. Na ostrově svého času pobýval a tvořil i světoznámý malíř Paul Gauguin, jemuž je věnováno muzeum u Papeari (Paul Gaguin Museum). Doporučit vám ale musíme i Muzeum Tahiti a ostrovů (Museum of Tahiti and the Islands), které se věnuje etnografii Polynésanů a disponuje jednou z nejlepších sbírek v Tichomoří.

Kam na výlet do okolí

Hlavní město Papeete je nejen výchozím bodem pro poznání většiny zajímavostí Tahiti, ale díky přístavu se odtud lze jednoduše vydat také na okolní ostrovy. Pouze ve vzdálenosti 17 km leží Moorea, takže trajektem tu jste během chvilky. Ostrov je obklopen nádhernou lagunou s průzračným mořem a sněhobílým pískem. Panují zde tudíž perfektní podmínky pro potápění, šnorchlování či surfování, navíc lze krmit žraloky a rejnoky, případně pozorovat delfíny či velryby.

Druhým nejznámějším ostrovem Francouzské Polynésie ovšem není Moorea, ale Bora Bora. Ostrov se sice nachází poněkud dále (cca 250 km), nicméně budete-li už pobývat na Tahiti, neměli byste si jej nechat ujít. Bora Bora má totiž rovněž pověst „ráje na zemi“, neboť tu opět můžete obdivovat nádhernou přírodu i průzračnou lagunu, která umožňuje nejrůznější aktivity. Na druhou stranu masová turistika způsobuje, že přírodu stále více nahrazují hotelové komplexy.

V Tichém oceánu se vyskytuje mnoho míst, která každoročně navštěvují turisté z celého světa. Právě Tahiti ovšem patří mezi jednoznačně nejoblíbenější oblasti. Ať už totiž během cestování dáváte přednost odpočinku, anebo aktivnímu poznávání místní kultury a přírody, zklamáni bezpochyby nebudete. Uvažujete-li tedy o tom, že Pacifik bude příštím cílem vaší dovolené, Tahiti či další ostrovy Francouzské Polynésie asi jen těžko překonají další destinace v největším oceánu světa.

Předchozí článekDovolená na Kapverdských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená v Caorle v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety