Dovolená na Kapverdských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2524

Pokud hledáte místo, kde budete moci strávit příjemnou dovolenou plnou slunečných dnů a koupání v průzračně čistém moři v létě i v zimě, Kapverdské ostrovy často označované také jako Kapverdská republika, Kapverdské souostroví či jen zkráceně Kapverdy pro vás budou tou správnou volbou. Tento ostrovní stát tvořený deseti většími (z nichž jeden je neobydlený) a několika menšími ostrovy sopečného původu leží v severním Atlantiku necelých 600 kilometrů od západní Afriky. Konkrétně od Zeleného mysu, který dal ostrovům jejich jméno. Do portugalštiny je totiž jeho název překládán jako Cabo Verde. V češtině se tak občas můžete setkat i s označením Ostrovy Zeleného mysu. Kapverdy spolu s Azorskými ostrovy, Madeirou a Kanárskými ostrovy tvoří skupinu ostrovů nazývanou Makaronésie.

Návštěvníky Kapverdských ostrovů lákají hlavně dlouhé bílé pláže, průzračně čistý oceán a také příjemná atmosféra, která zde panuje. Jedním z obrovských lákadel je i kapverdské kulturní prostředí, v němž se mísí evropské a africké prvky. Právě kombinace afrických a evropských zvyků i standardů je pro Kapverdy příznačná. Africký vliv je samozřejmě způsoben geografickou polohou, ten evropský je památkou na období portugalské kolonizace. Nejznámějšími a tím pádem i nejvíce turistickými ostrovy jsou Sal a Boa Vista. Nacházejí se zde také krásné pláže, ty však často bývají v obležení turistů. I tak zde ale najdete množství krásných míst, která určitě stojí za návštěvu. Pokud poté zatoužíte po opravdové exotice a prohlídce míst lidmi téměř nenavštívených, můžete se vypravit i na další ostrovy. Přepravu zajišťují letadla, lodě a v některých případech i trajekty. Ostrovy jsou velmi rozmanité a každý má svým návštěvníkům co nabídnout.

Zajímavosti Kapverdských ostrovů

Ostrov Sal

Tím pravděpodobně úplně nejnavštěvovanějším z ostrovů je již zmíněný Sal, který je nejčastějším výchozím bodem většiny turistů proudících na Kapverdy. Ve městě Espargos se totiž nachází hojně využívané mezinárodní letiště. Město je rovněž hlavním administrativním centrem ostrova a jedním z mála kapverdských zástupců tradičních afrických měst. Hlavním turistickým centrem ostrova však není město Espargos, nýbrž o poznání menší vesnička Santa Maria ležící na pobřeží u stejnojmenné pláže. Pokud nebudete chtít strávit dovolenou jen na této nádherné pláži s krásným bílým pískem, ostrov Sal nabízí i několik zajímavých míst jako stvořených k výletům. Mezi nejznámější z nich patří zátoka Buracona ležící v severozápadní části ostrova, která je známá svými přírodně vytvořenými vulkanickými jezírky a unikátní podvodní jeskyní známou pod názvem Blue eye nebo také Magické oko. Nedaleko od Buracony leží i malebné rybářské městečko Palmeira s tradičními barevnými domky. Dalším z oblíbených turistických cílů je solný důl Pedra de Lume, který se nachází přímo v jednom ze sopečných kráterů. Spolu s dolem zde najdete i vyhlášená solná jezírka, jejichž voda má podobné účinky jako voda z Mrtvého moře.

Ostrov Boa Vista

Dalším z hojně navštěvovaných míst Kapverdských ostrovů je i ostrov Boa Vista. Jedná se o nejvýchodněji položený ostrov souostroví, který leží na stejné úrovni jako africká poušť Sahara. Není tedy divu, že se sem přes oceán dostává velké množství písku, který zde tvoří zajímavé písečné duny. Krásný výhled na duny si můžete dopřát z vyhlídky situované ve městě Rabil. Dalším zajímavým místem je hlavní město ostrova, Sal Rei, v němž můžete obdivovat nejen hlavní náměstí Praça de Santa Isabel s krásně barevnými květinami, ale také starobylý přístav táhnoucí se podél pobřeží.

Za návštěvu stojí i starobylá vesnička Curral Velho sídlící v místě nejstaršího osídlení ostrova. Dnes zde najdete zejména ruiny historických staveb, které se staly domovem pro mořské ptáky a želvy. Ostrov Boa Vista se může pochlubit i množstvím krásných pláží. Tou úplně nejznámější a podle mnohých i jednou z nejkrásnějších pláží světa je několikakilometrová pláž Santa Monica. Neméně krásná a velmi zajímavá je však i pláž Praia de Atalanta ležící přibližně šest kilometrů od hlavního města. Na pláži můžete obdivovat proslulý vrak lodi Cabo Santa Maria, která zde ztroskotala v roce 1968.

Ostrov Santiago

Největším a nejdéle obydleným ze všech ostrovů je nejjižněji položený ostrov Santiago, na němž se můžete seznámit s tradiční kreolskou kulturou i s množstvím památek pocházejících z období prvního osídlování ostrovů. Krásným historickým místem je rybářské městečko Cidade Velha zapsané na seznamu UNESCO. Z řady památek, které zde můžete obdivovat, stojí za zmínku třeba zajímavá pevnost sv. Filipa.

Na ostrově se nachází i hlavní město celého souostroví, Praia. Dále zde můžete obdivovat i stálezelené údolí Sao Domingos či nádhernou botanickou zahradu ve vesničce São Jorge de Órgãos. Pokud budete chtít navštívit ty nejkrásnější pláže ostrova, určitě byste neměli vynechat návštěvu vesničky Tarrafal. Právě zde se totiž nachází oblíbená pláž lemovaná vzrostlými kokosovými palmami, která je častým cílem nejen turistů, ale i místních obyvatel. Na ostrově Santiago si přijdou na své i příznivci aktivní dovolené. Ostrov se může pochlubit velmi členitým povrchem s množství vysokých hor. Ta nejvyšší z nich, hora Picco da Antonia, se tyčí do výšky téměř 1400 metrů.

Ostrov Fogo

Ostrov Fogo je domovem nejvyššího vrcholu celých Kapverdských ostrovů, vulkánu Pico de Fogo, který se tyčí až do výšky téměř 3000 metrů nad mořem. Pico de Fogo je zároveň jediným stále aktivním vulkánem, který svou majestátností láká a zároveň fascinuje cestovatele z celého světa. Poslední výbuch sopky proběhl v roce 2014. Vulkán je součástí národního parku pyšnícího se krásnou přírodou. U kráterů vulkánu se nachází velmi úrodná půda a je zde pěstována káva i další zemědělské plodiny. Z vinic situovaných v této oblasti je vyráběno populární kapverdské víno. Láva, jež z vulkánu vyvřela během četných erupcí, je používána jako stavební materiál. Zajímavé domy vystavené z černého kamene můžete obdivovat například ve vesničce Cha das Caldeiras.

Ostrov São Vicente

Největším lákadlem ostrova São Vicente je nejen množství vyhaslých vulkánů, ale především město Mindelo, největší město ostrova a hlavní kulturní centrum celého souostroví. Jedná se o velmi kosmopolitní město evropského typu s množstvím zajímavých míst a památek pocházejících z koloniálního období. Mezi ty nejzajímavější patří Palác lidu, městská radnice, nejstarší stavba ve města Mindelo Fortim do Rei či povedená kopie Betlémské věže, jejíž originál můžete obdivovat v Lisabonu. Jak již bylo řečeno, Mindelo je také kulturním centrem země. Každoročně jsou zde pořádány nejrůznější karnevaly i festivaly. Karneval na Sao Vicente je dokonce po karnevalu v Riu druhým největším karnevalem světa. Naleznete zde také množství barů a klubů, které lákají milovníky zábavy i nočního života z celého světa.

Ostrov Sãnto Antão

Hned vedle ostrůvku São Vicente sídlí o něco málo větší Sãnto Antão známý pro svou skalnatou krajinu i krásně zelená údolí. Na pláže zde prakticky nenarazíte, krásná příroda vám však tento nedostatek hravě vynahradí. Na své si zde přijdou hlavně milovníci turistiky a cyklistiky, kteří mohou zdolávat množství oblíbených turistických cílů, včetně krásných údolí s vodopády či nejvyšší hory ostrova, téměř 2000 metrů vysoké Topo de Coroa. Navštívit můžete také města Ribeira Grande a Porto Novo. Během své návštěvy byste určitě neměli vynechat ochutnávku tradičního kapverdského Grogu, alkoholického nápoje vyráběného z cukrové třtiny.

Ostrov São Nicolau

Krásnou přírodou proslul i ostrůvek São Nicolau. Hornatá krajina s množstvím zelenajících se údolí a s několika opuštěnými vesničkami je doslova pastvou pro oko. Mezi vysoko se tyčícími horami je ukryto i hlavní město ostrova, Ribeira Brava. V něm můžete obdivovat malebné rodinné domky i několik zajímavých památek. Za návštěvu stojí také městečko Tarrafal, které je největším přístavem ostrova. Zde najdete i několik pláží, včetně oblíbené pláže s blahodárným černým pískem.

Ostrov Maio

Oázou klidu a odpočinku je ostrůvek Maio ležící na jih od Boa Vista. Jedná se o poklidné místo s malebnými městečky plnými květin, barevných domků a před nimi vysedávajících obyvatel ostrova. Hlavním městem ostrova je ne příliš velké Vila do Maio, v jehož centru můžete obdivovat portugalský koloniální kostelík. Na ostrově se nacházejí i krásné a rozsáhlé pláže, které přímo vyzývají k ničím nerušenému odpočinku.

Ostrov Brava

Posledním a nejmenším z obydlených ostrovů je ostrůvek Brava známý také pod přezdívkou “ostrov květin”. Jedná se o místo turismem prakticky nedotčené, které se může pochlubit množstvím nádherných zátok a malých jezírek vhodných ke koupání. Za návštěvu stojí také hlavní město Vila Nova Sintra s několika zajímavými památkami, z nichž za zmínku stojí například místní katolický kostel. Ve městě můžete obdivovat také vzácný dračí strom.

Tipy na výlet

Gran Canaria

Pokud svou cestu nebudete chtít putováním po Kapverdských ostrovech ukončit, můžete přelétnout i na nedaleké Kanárské ostrovy, konkrétně na ostrov Gran Canaria. Dostanete se sem z mezinárodního letiště v Espargos na ostrově Sal a pokud budete mít štěstí, letenky můžete získat i za velmi příznivé ceny. Na ostrově Gran Canaria poté můžete kromě hlavního města Las Palmas plného památek obdivovat i písečné duny v oblasti Maspalomas, přístav Puerto de Mogán, který si svou krásou vysloužil přezdívku “kanárské Benátky”, pohádkově krásnou pláž Playa de Amadores, nejvyšší horu ostrovů Pico de la Nieves, která se tyčí až do výšky téměř 2000 metrů nad mořem a v neposlední řadě i populární skalní útvar Roque Nublo. Těšit se můžete samozřejmě i na krásnou přírodu a množství zajímavých měst a vesniček.

Dakar

Z ostrova Gran Canaria se můžete letecky snadno dostat i do senegalského Dakaru. Ve většině případů to vyjde levněji a časově lépe, než se do Dakaru dopravovat přímo z Kapverdských ostrovů. Dakar je samozřejmě nejen krásným městem, ale také ideálním výchozím bodem pro poznávání celého Senegalu. Navštívit můžete například městečko St-Louis s množstvím zajímavých míst a památek. Senegal je také rájem pro milovníky krásné přírody a volně žijících zvířat. Na území země se nachází hned několik národních parků a dalších přírodních útvarů, z nichž za zmínku stojí například park Niokolo-Koba či ptačí rezervace Djoudj. Kromě toho můžete zde najít jedny z nejkrásnějších pláží v regionu. Senegal se rovněž může stát ideálním startovním bodem pro putování západní Afrikou.

Kapverdy jsou krásnými ostrovy ležícími v Atlantském oceánu, z nichž každý nabízí svým návštěvníkům zcela unikátní zážitek. Pokud se nespokojíte pouze s turistickým Salem či Boa Vistou, můžete spatřit zelenající se údolí, vysoko se tyčící sopečné vrcholy i jedinečnou kulturu míst, která zatím nepodlehla masovému turistu. Pokud se s nejnavštěvovanějšími ostrovy spokojíte, můžete se i tak těšit na nezapomenutelnou dovolenou plnou odpočinku a nových zážitků z výletů na krásná místa. Cestu domů navíc můžete pojmout jako příležitost k poznávání dalších ostrovů Atlantského oceánu či pevninské Afriky.

Předchozí článekDovolená na ostrově Sal v Kapverdském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na Tahiti – zajímavá místa, památky a tipy na výlety